Co to jest patriotyzm i jak go okazywać?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 15:10
W audycji z cyklu "Gdzie jest Pan Cogito" rozmawiamy o patriotyzmie. Co to jest patriotyzm i jak go okazywać?
Audio
  • Gdzie jest Pan Cogito 26 października godz. 15:08
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Rawpixel.com

Dla jednych patriotyzm to niepotrzebny narzut, dla innych część życia. Czy patriotyzmem jest skrupulatne płacenie podatków, czy gorące uczucie, polegające na stałej trosce o wspólnotę.

Patriotyzm na ogół definiuje się, jako miłość do ojczyzny. - Ale to bardzo stereotypowa definicja - mówi językoznawca, profesor Anna Cegieła. Wyjaśnia, że patriotyzm to rodzaj postawy, która się wybiera, gdyż nie ma przymusu bycia patriotą. - W Polsce szczególnie jest to wartość szanowana. My mamy pewne wyobrażenia patriotyzmu i jako społeczeństwo niechętnie byśmy się od nich odzwyczajali - mówi profesor.

Prof Janusz Odziemkowski zwraca uwagę, że nowoczesny naród polski kształtował się w XIX wieku, a więc w okresie niewoli. - Niewola wytworzyła etos walki za ojczyznę, który był obowiązkiem Polaka - mówi historyk. podkreśla, że nawet jak ktoś widział beznadziejność tej walki i próbował ją negować, był odtrącany jako zły Polak.

Red. Jakub Majmurek krytycznie ocenia próbę wskrzeszania patriotyzmu pod hasłem "Bóg, Honor, Ojczyzna". - Nie jest to dla mnie przekonująca, zwłaszcza, że wiąże się to z próbami militaryzacji pamięci społecznej, militaryzacji przestrzeni społecznej, co widać w polityce historycznej ostatnich lat - mówi publicysta. Deklaruje, że nie jest to forma wspólnoty, przeżywania pamięci i doświadczania patriotyzmu, jaka by mu odpowiadała. Jego zdaniem, nie odpowiada współczesnym czasom, a ponadto dla niego jako ateisty wiązanie patriotyzmu z Kościołem jest nie do przyjęcia.

Red. Miłosz Lodowski nie wyobraża sobie sytuacji, że można być świadomym obywatelem nie mając w sobie cech zaimplementowanego patriotyzmu. - jest to coś, co na każdym poziomie edukacji powinniśmy otrzymywać, rozumieć i na każdym poziomie rozwoju siebie, jako jednostki ewentualnie to wzbogacać o nasze rozumienie pewnych prawd - wyjaśnia publicysta. W jego rozumieniu patriotyzm jest elementem jednoczącym, dzięki któremu istniejemy jako państwo, a nie wspólnota plemienna i ten patriotyzm powinniśmy obowiązkowo manifestować.

W jaki sposób kształtował się polski patriotyzm? Dlaczego obecnie wśród Polaków patriotyzm przygasł? Czy różni się rozumienie patriotyzmu przez lewicę i prawicę? Czy słuszne jest stwierdzenie "Polak katolik"? Jak odróżnić patriotyzm od nacjonalizmu i szowinizmu? Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Gdzie jest pan Cogito

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: prof. Anna Cegieła (językoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego), prof. Janusz Odziemkowski (historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego), red. Jakub Majmurek ("Krytyka Polityczna"), red. Miłosz Lodowski ("Rebelya.pl", "Do Rzeczy", specjalista ds. kształtowania wizerunku w oparciu o wartości patriotyczne)

Data emisji: 26.10.2019

Godzina emisji: 15.08

ag 

Czytaj także

Patriotyzm - jego znaczenie dzisiaj

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2012 10:00
Święto narodowe, obchodzone 11 listopada, jest okazją, by wspominać dzieje odzyskania przez Polskę niepodległości, ale też by zastanowić się, co znaczą dziś takie pojęcia, jak "niepodległość”, "ojczyzna”, "patriotyzm”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

75. rocznica Powstania Warszawskiego. "Cieszmy się z wolności, która nas łączy"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2019 09:25
- 1 sierpnia wszyscy spotykają się po to, aby uczcić rocznicę Powstania Warszawskiego i nie ważne jest to, z jakiej organizacji czy środowiska się wywodzą - powiedział Igor Sawicki (Chorągiew Stołeczna Związku Harcerstwa Polskiego). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

III Narodowy Zlot Harcerzy w rocznicę Powstania Warszawskiego. "Dziś jest pojutrze"

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 12:12
- Przyjeżdżamy tu, aby czerpać z przykładu ludzi, którzy kiedyś walczyli o naszą przyszłość i jesteśmy ostatnim pokoleniem, które ma szansę z nimi porozmawiać - przyznał jeden z harcerzy. 
rozwiń zwiń