Jacek Sasin: polityka historyczna jest nierozerwalnie związana z Lechem Kaczyńskim

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 15:20
Byli współpracownicy Lecha Kaczyńskiego w radiowej Jedynce postawili tezę, że prezydent Lech Kaczyński jako pierwszy dostrzegł i zrozumiał wagę wspólnej pamięci narodu. Nie skupiał się na pielęgnowaniu pamięci wewnątrz kraju, ale starał się przekazywać polskie stanowisko na zewnątrz.
Audio
Prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką
Prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonkąFoto: Shutterstock.com

Jacek Sasin, wicepremier, nie uważa, aby prezydent Lech Kaczyński próbował naśladować politykę jagiellońską. Starał się budować przekaz współczesny, choć odwoływał się do historii, biorąc jednak pod uwagę kiedy i gdzie się znajdujemy, jakie jest to miejsce Europy, bez uciekania od trudnych tematów, bez przymykania oczu na polskie winy, jeśli takie były. - Pamiętam, jak bardzo krytyczny był pan prezydent Lech Kaczyński wobec sprawy Zaolzia i tego co się wydarzyło przed II wojną światową i potrafił o tym mówić - mówi Jacek Sasin. Podkreśla, że Lech Kaczyński umiał uniknąć negatywnych emocji zwłaszcza w stosunkach polsko-ukraińskich i prowadził politykę opartą na prawdzie. - To ma być elementem przejścia do wzajemnych relacji uwolnionych już od oskarżania o wzajemne winy - wyjaśnia.

Anna Fotyga zwraca uwagę, że prezydent Lech Kaczyński równo traktował dużych i małych. - To nie była polityka jagiellońska. To była polityka wolni z wolnymi, równi z równymi, zacni z zacnymi - mówi była minister. Podkreśla, że nie chodziło o narzucanie własnego stanowiska.

Prof. Zbigniew Rau wspomina, że Lech Kaczyński analizował teraźniejszość w kategoriach historycznych. Wskazuje, że wszyscy poprzednicy na stanowisku prezydenta byli uwikłania w stary system. - Lech Kaczyński zdawał sobie sprawę, że to co nas łączy to jest kwestia postrzegania, porządkowania i przeżywania naszej historii razem i dzielenia się tym przeżywaniem z innymi. I na tym polega jego fenomen - mówi gość Jedynki. Wspomina, że Lech Kaczyński porównywał elity III RP i elity II RP pod wieloma aspektami. A to dlatego, że wiedział, jakim dobrodziejstwem od strony wyjaśniającej jest doświadczenie historyczne. Zdaniem profesora, nie można służyć polskiej racji stanu nie uprawiając polityki historycznej.

Dr Barbara Fedyszak-Radziejowska przypomina wystąpienie Lecha Kaczyńskiego na Westerplatte w reakcji na wystąpienie Władimira Putina, wówczas pełniącego funkcję premier Rosji, w 2009 roku. Władimir Putin powiedział, że przyczyną wybuchu II wojny światowej był Traktat Wersalski. - Na to nasz prezydent spokojnie odpowiedział. Przypomniał, że Traktat Wersalski dał niepodległość wielu państwom. Lech Kaczyński zrównał też komunizm i nazizmem, mało tego, wszedł w polemikę, że w Polsce jeńcy rosyjscy też zginęli, jak polscy oficerowie w Katyniu - mówi była doradczyni Lecha Kaczyńskiego.

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Gdzie jest pan Cogito

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: Anna Fotyga (eurodeputowana PiS, b. minister spraw zagranicznych i współpracowniczka Lecha Kaczyńskiego), dr Barbara Fedyszak-Radziejowska (socjolog, doradca prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Andrzej Dudy), Jacek Sasin (wicepremier, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego), prof. Zbigniew Rau (prawnik, poseł PiS, szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, współpracownik prezydenta Lecha Kaczyńskiego)

Data emisji: 15.12.2019

Godzina emisji: 15.10

ag

Czytaj także

Paweł Kowal o Muzeum Powstania Warszawskiego, polityce i Lechu Kaczyńskim

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 18:50
Kiedyś czołowy polityk Prawa i Sprawiedliwości, zaprzyjaźniony z Lechem Kaczyńskim, uznawany za czołowego eksperta ds. międzynarodowych w partii, a dziś "jedynka" Platformy Obywatelskiej w Krakowie. W radiowej Jedynce gościmy Pawła Kowala, który opowiada m.in. o budowie Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Działaczka "Solidarności": internowane kobiety pierwszy uhonorował Lech Kaczyński

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2019 07:30
W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie odbyła się w sobotę konferencja "Kobiety w walce o niepodległość". Jedna z organizatorek tego wydarzenia, Alina Cybula-Borowińska, mówiła w Polskim Radiu 24, że pomysł zorganizowania tego wydarzenia powstał w 2015 roku.
rozwiń zwiń