X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Święta Bożego Narodzenia. Duchowość czy konsumpcjonizm?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 16:40
Jakie są polskie tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia? Czy Święta są rzeczywiście czasem pojednania? Polacy na Kresach w ten wyjątkowy czas mogą liczyć na nasze wsparcie? O tym w audycji "Gdzie jest Pan Cogito?".
Audio
  • Czym dla Polaków są święta Bożego Narodzenia? (Jedynka/ Gdzie jest Pan Cogito?)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Kamil Macniak / shutterstock

- Święta Bożego Narodzenia to świętowanie urodzin Jezusa Chrystusa. Dlatego wszystko wokół, co jest, kieruje wzrok na Jezusa, a jednocześnie prowadzi ze sobą i niesie bardzo wiele wartości, np. opłatek będący pojednaniem, przebaczeniem i takim lodołamaczem, prezenty, które przynosili także pasterze, modlitwa, śpiew, bo aniołowie śpiewali i choinka na pamiątkę tego, co było w ogrodzie Eden - mówi rzecznik Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik przyznaje, że gdyby nie Boże Narodzenie, to "nie byłoby Wielkanocy, ani nie chodzilibyśmy do kościoła, nie byłoby mszy świętej".

- Boże Narodzenie (…) to moment, kiedy mamy czas na zastanowienie się, przeżycie tego i po prostu czas dla siebie. Tak samo miliony Polaków są na rekolekcjach i u spowiedzi przed Bożym Narodzeniem. W Polsce nie ma wielkiego zachwiania balansu, które jest często w innych krajach, kiedy ludzie nawet nie mówią o Bożym Narodzeniu, tylko o świętach zimowych - tłumaczy ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Święta nie kojarzą się z tradycją?

Tłumy w sklepach mogą jednak świadczyć o tym, że wielu z nas myśli tylko i wyłącznie o prezentach i świątecznych potrawach.

- Dzisiaj jest tak, że raczej nie zastanawiamy się nad sobą, tylko rzucamy się w wir konsumpcjonizmu. Niejednokrotnie zauważyłam w swoim gabinecie całkowitą gorączkę zakupową (…). Dla wielu z nas święta przestały kojarzyć się z tradycją, rodzinnością, byciem z bliskimi i wspominaniem tych, których nie ma, tylko zaczęły być festiwalem próżności, zastanawianiem się, w co się ubrać i jak się pokazać. To jest bardzo powierzchowne i płytkie, często doprowadza nas do konfliktów - uważa psycholog Katarzyna Kucewicz.

Katarzyna Kucewicz zwraca uwagę, że obdarowywanie prezentami jest jednym z języków miłości, czyli informowania drugiej osobie, że nam na niej zależy. Niemniej jest to język szybki i mało refleksyjny, ponieważ zdarza się, że prezenty mają zastąpić czas spędzony z innym człowiekiem.

Liczy się pamięć o rodakach

Święta Bożego Narodzenia to czas szczególnie ciężki dla Polaków żyjących poza granicami kraju, w tym na Kresach. Na szczęście dzięki specjalnym akcjom organizowanym przez wolontariuszy, do naszych rodaków docierają świąteczne paczki oraz przede wszystkim świadomość, że ojczyzna o nich pamięta.

- Dla ludzi związanych z Fundacją i tych, którzy z nami wyjeżdżają, przedświąteczny wyjazd na akcję bożonarodzeniową ma taki wymiar rekolekcji. Ta paczka jest bardziej symbolem i możliwością otworzenia drzwi naszych rodaków. Głównie stawiamy na element kontaktu i pokazania tego, że my jako rodacy w Polsce pamiętamy o swoich rodakach na Kresach. Oni najbardziej potrzebują właśnie tego - mówi Artur Wolter z Fundacji "Kresy w potrzebie".

Karp a tradycja

Ze świętami Bożego Narodzenia z pewnością kojarzy się karp. W jaki sposób zapisał się w polskiej tradycji świątecznej?

- Hilary Minc (minister przemysłu w 1948 roku - red.) chciał zapełnić stoły Polaków na wigilie. Był pochodzenia żydowskiego, gdzie karp jest jak najbardziej popularny w tej kuchni i wiedział, że ta ryba może jest błotnista i niesmaczna, przynajmniej ja tak uważam, ale łatwa w hodowli. Wtedy rybołówstwo nie było rozwinięte i raczej nie można było liczyć na liny, sandacze czy szczupaki, a więc był karp, który stał się symbolem - opowiada historyk Sławomir Koper.

Gość Jedynki dodaje, że karp był popularny także przed wojną, ale w środowiskach uboższej inteligencji czy robotniczych.

Czy Polacy zwracają uwagę na duchowy wymiar świąt Bożego Narodzenia? Dlaczego opłatek jest lodołamaczem? Czy Boże Narodzenie może stresować? Jakie wartości sprawiają, że nasi rodacy z Kresów trwają w polskości? Jakie tradycje świąteczne przywędrowały do Polski?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Gdzie jest pan Cogito

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: ks. Paweł Rytel-Andrianik (rzecznik Episkopatu Polski), Katarzyna Kucewicz (psycholog), Artur Wolter (Fundacja "Kresy w potrzebie"), Sławomir Koper (historyk)

Data emisji: 21.12.2019

Godzina emisji: 15.08

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Święta Bożego Narodzenia po polsku

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 15:32
Kiedy każdy z nas myśli o Świętach to mamy w głowie skojarzenia i stereotypy - choinka, świąteczny stół, potrawy na stole i ich liczba dokładnie określona, choć w zależności od regionu mogła być inna. Ale czy choinka, sianko pod obrusem, prezenty i liczba potraw to nasza polska tradycja? Czy tak było od zawsze?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gwiazdor podszywa się pod św. Mikołaja? Jest wyrok sądu

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 16:27
Święty Mikołaj pozwał wielkopolskiego gwiazdora i spotkał się z nim w sądzie. Poszło m.in. o to, kto może w Wigilię obdarowywać dzieci. Na świadków powołano renifera, anioła, elfa i gwiazdkę. Rozprawie przyglądały się dzieci.
rozwiń zwiń