X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak zapamiętamy rok 2019? Które wydarzenia były najistotniejsze?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2019 16:00
- Otworzyło się - jak to nazwał premier Kaczyński - okno szansy dla Polski. To moment, który daje nam szanse na wybicie się na pewną suwerenność - powiedział w radiowej Jedynce publicysta Janusz Szewczak.
Audio
  • Jak zapamiętamy rok 2019? Które wydarzenia były najistotniejsze? (Gdzie jest pan Cogito/Jedynka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Dziurek/ Shutterstock

- W polityce, w gospodarce jest trochę tak, jak w życiu. Robi się wielkie plany, liczy się na coś, na czymś człowiekowi bardzo zależy, a potem się okazuje, że życie, Opatrzność Boska, weryfikuje nieubłaganie i bardzo skutecznie te plany i pomysły - stwierdził publicysta Janusz Szewczak i ocenił, że 2019 to był rok dużych wydarzeń politycznych, wśród których wymienił wygraną Zjednoczonej Prawicy w wyborach. Zwrócił też uwagę, że czekają nas ogromne wyzwania i zagrożenia związane m.in. z polityką klimatyczno-energetyczną czy brexitem. - Otworzyło się - jak to nazwał premier Kaczyński - okno szansy dla Polski. To moment, który daje nam szanse na wybicie się na pewną suwerenność: energetyczną, gospodarczą, finansową. Na pewną suwerenność podejmowania decyzji, także w sferze politycznej, w ramach Unii Europejskiej. To trzeba bardzo zręcznie i mądrze wykorzystać - zaznaczył.

Według prof. Michała Kleibera, największym wydarzeniem mijającego roku była kontynuacja tempa rozwoju, które obserwowaliśmy w ostatnich latach. - Ze względu na najróżniejsze trudności i wyzwania, to nie była prosta sprawa. Fakt, że większość naszego społeczeństwa w wyborach podjęła ponownie tę decyzję [wygrana Zjednoczonej Prawicy] w moim przekonaniu jest wydarzeniem, które, po pierwsze, było ważne ze względu na podsumowanie ostatnich czterech lat rządów, a z drugiej strony - to jest jednocześnie zwiastun wielu rzeczy, które będą się dziać w przyszłości. Myślę, że dobrych rzeczy. Wierzę, że tempo rozwoju będzie kontynuowane, mimo wielkich kłopotów zewnętrznych, które niewątpliwie nas czekają. Jest to jednocześnie zwiastun konfliktów politycznych, które w Polsce będziemy mieli - wskazał.

- Wydaje mi się, że ważne jest, co sygnalizuje na przykład premier Mateusz Morawiecki, budowanie pewnej wspólnoty. Obserwujemy wewnątrz kraju, jak i w otoczeniu zewnętrznym, jakieś niezwykłe parcie do tego, co nazwałbym solidaryzmem społecznym, solidaryzmem gospodarczym. To jest związane z pewną reakcją, sprzeciwem wobec narastającemu zróżnicowaniu - stwierdził ekonomista prof. Zbigniew Krysiak. - Ja myślę, i to potwierdzają wszystkie badania opinii społecznych, że zdrowie było, jest i będzie topowym tematem, jeśli chodzi o polityki publiczne w Polsce. Mamy przemiany demograficzne, starzejące się społeczeństwo. Niezbędne jest zrealizowanie społecznego oczekiwania, by ten dostęp do ochrony zdrowia był na coraz lepszym poziomie. Zdrowie musi być priorytetem, także finansowym - podkreślił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Gdzie jest pan Cogito

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: Janusz Cieszyński (wiceminister zdrowia), prof. Michał Kleiber (redaktor naczelny magazynu "Wszystko Co Najważniejsze"), prof. Zbigniew Krysiak (ekonomista, SGH), Janusz Szewczak (publicysta, analityk gospodarczy)

Data emisji: 28.12.2019

Godzina emisji: 15.07

kk

Zobacz więcej na temat: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niepodległość a suwerenność. Różnica niewielka czy kolosalna?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 10:28
Czym suwerenność różni się od Niepodległości? Czy jest jej rozwinięciem, dopełnieniem, a może treścią? Czy Polska jest suwerenna?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Sasin: polityka historyczna jest nierozerwalnie związana z Lechem Kaczyńskim

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 15:20
Byli współpracownicy Lecha Kaczyńskiego w radiowej Jedynce postawili tezę, że prezydent Lech Kaczyński jako pierwszy dostrzegł i zrozumiał wagę wspólnej pamięci narodu. Nie skupiał się na pielęgnowaniu pamięci wewnątrz kraju, ale starał się przekazywać polskie stanowisko na zewnątrz.
rozwiń zwiń