Dlaczego Władimir Putin atakuje Polskę?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2020 09:18
Czy to konflikt wartości Wschodu i Zachodu czy może wykwit nacjonalistycznej ideologii? Czy to wyraz siły czy słabości Federacji Rosyjskiej? 
Audio
  • O narastającym napięciu polsko-rosyjskim (Gdzie jest Pan Cogito/Jedynka)
Prezydent Rosji Władimir Putin
Prezydent Rosji Władimir PutinFoto: PAP/MIKHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK

- Nie ma jednej odpowiedzi. Są dwie, trzy, z których każda jest dobra, a która najlepsza to pokaże czas. Ja uważam, że jest coś na rzeczy jeśli chodzi o sytuację wewnętrzną w Rosji. Kwestia legitymizacji, uznania władzy Putina jako tego, który pilnuje tradycji imperialnych jest bardzo istotnym elementem budowania jego wizerunku w wewnętrznym układzie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych PAN.

- Czarnym snem rosyjskich przywódców jest, że utracą władzę w wyniku spisku swojego najbliższego otoczenia, więc cały czas budują taką sytuację, żeby w razie czego móc powiedzieć "nie, teraz nie mogę, bo to ja właśnie pilnuję czegoś". Pilnowanie pamięci o II wojnie światowej w wersji sowieckiej jest kluczem do zrozumienia współczesnej polityki rosyjskiej, która jest totalnie zmilitaryzowana - zaznacza Paweł Kowal. 

Czytaj więcej
Piotr Wawrzyk 1200.JPG
"Wygraliśmy z Rosją konfrontację na oświadczenia"

Chłopiec do bicia? 

Autor książek o współczesnej Rosji Grzegorz Kuczyński mówi, że "Polska jest jednym z ulubionych chłopców do bicia dla władz współczesnej Rosji, obok Gruzji, Ukrainy, krajów bałtyckich". - Nie wydaje mi się, że Polska jest tutaj jakimś szczególnym celem, jeśli mówimy o tych atakach dotyczących polityki historycznej. Polska jest akurat wygodnym celem, bo należymy do szeroko pojętego Zachodu i mamy taką kartę historii, która Rosji szczególnie nie odpowiada i bardzo przeszkadza w forsowaniu wizji mitu o wielkiej wojnie ojczyźnianej - ocenia. 

- Jak zawsze w przypadku polityki rosyjskiej mamy kilka poziomów, kilka warstw. W wymiarze taktycznym to jest przygotowanie do rozgrywki styczniowej związanej z rocznicą wyzwolenia obozu w Oświęcimiu i później obchodami zwycięstwa w wojnie ojczyźnianej. W wymiarze operacyjnym jest to gra na osłabienie Polski, jako coraz ważniejszego członka NATO, który buduje wschodnią flankę, co z punktu widzenia Rosji jest olbrzymim problemem i wyzwaniem. W wymiarze strategicznym natomiast wpisuje się to w mającą kilkusetletnią tradycję polityki dezawuowania, delegitymizowania Polski na obszarze międzynarodowym - podkreśla z kolei specjalista ds. międzynarodowych prof. Grzegorz Górski. 

Pierwszoligowe aspiracje Rosji

Specjalista ds. polityki zagranicznej w obszarze Europy Środkowej i Wschodniej dr Marcin Kędzierski mówi, że Rosja przeżywa swoje problemy, ale wciąż jest ważnym graczem na arenie międzynarodowej. - Nie jest graczem pierwszoligowym, jak USA czy Chiny, ale ma aspiracje pierwszoligowe i świadomość, że obecnie rozgrywa się gra o kształt ładu międzynarodowego na najbliższe kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt, lat - ocenia. 

- Zważywszy, że ci gracze pierwszoligowi mają potencjał i gospodarczy i militarny, a Rosja ma wyłącznie potencjał militarny, to Władimir Putin ma świadomość, że aby Rosję rozstawić w tej grze musi wykorzystać potencjał militarny, czyli jedyny, który ma. Z tej perspektywy to jest niebezpieczne, że nawet te wewnętrzne słabości Rosji: słabości społeczne, gospodarcze niekoniecznie muszą ograniczać pole manewru Rosji, bo ona nigdy nie była mocarstwem społeczno-ekonomicznym tylko militarnym i dlatego budzi to niepokoje w Polsce. Zwłaszcza, że sytuacja jest dynamiczna - dodaje ekspert. 

Jak wielką rolę w polityce rosyjskiej odgrywa ideologia? Kim jest Aleksander Dugin dla Władimira Putina? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

Czytaj więcej
szczerski 1200 eastnews.jpg
"Wizyta prezydenta w Yad Vashem zależna od realizacji naszych oczekiwań"

***

Tytuł audycji: Gdzie jest pan Cogito

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: prof. Paweł Kowal (Instytut Studiów Politycznych PAN, poseł KO), prof. Grzegorz Górski (historyk, prawnik, specjalista ds. międzynarodowych amerykanista, rektor Kolegium Jagiellońskiego), dr Marcin Kędzierski (specjalista ds. polityki zagranicznej w obszarze Europy Środkowej i Wschodniej, Klub Jagielloński), Grzegorz Kuczyński (autor książek o współczesnej Rosji)

Data emisji: 04.01.2020

Godzina emisji: 8.09

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wydaje się, że Putin traci kontrolę nad rzeczywistością". Artur Wróblewski o sytuacji prezydenta Rosji

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 16:46
- Ludzie w Rosji mówią: po co mamy cierpieć z powodu sankcji gospodarczych, co Rosja zyskuje wchodząc w spory z innymi? (…) Władimir Putin może zacząć tracić poparcie nawet w kręgach Kremla - powiedział Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego. - Polska powinna wspierać organizacje pozarządowe, ruchy oddolne, mające dość prezydenta Putina jako szkodnika - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Żochowski: wypowiedzi rosyjskich polityków pokazują problemy ideologiczne Rosji

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 20:44
- Rosja myśli kategoriami konfliktu międzynarodowego. To on konstytuuje państwo - powiedział Piotr Żochowski, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich. - Nie zrezygnowano również z przypominania, że porządek jałtański był najbardziej idealnym porządkiem zapewniającym bezpieczeństwo Europie - dodał.
rozwiń zwiń