Ministrowie o wyzwaniach rządu: energia, obronność, polityka klimatyczna, mieszkania

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 16:30
Polityka klimatyczna Unii Europejskiej, bezpieczeństwo energetyczne, bezpieczeństwo militarne, funkcjonowanie gospodarki  - o tych wyzwaniach dla rządu i planach na najbliższy rok i kolejne lata mówili w Programie 1 Polskiego Radia minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, wicepremier Jacek Sasin, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, były minister finansów, obecnie szef PGNiG Jerzy Kwieciński. Przypomniano m.in. że 26 procent środków z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, 100 mld zł, ma trafić do Polski. 
Audio
  • Ministrowie o wyzwaniach rządu. (Gdzie jest pan Cogito/Jedynka)
Premier Mateusz Morawiecki przed posiedzeniem rządu
Premier Mateusz Morawiecki przed posiedzeniem rząduFoto: PAP/Mateusz Marek

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin mówił, że trudno stopniować ważność wyzwań w różnych obszarach. Wspomniał o tym, że jednym z największych wyzwań z jego punktu widzenia jako ministra zarządzającego m.in. spółkami energetycznymi, największym wyzwaniem na najbliższe lata jest polityka klimatyczna UE, proces transformacji energetycznej, w którym uczestniczymy jako kraj UE .


komisja europejska free shutterstock 1200.jpg
Mechanizm Sprawiedliwej Transformacji energetycznej szansą na 100 mld zł funduszy dla Polsk

– To ogromne wyzwanie, bo oznacza, że będziemy musieli przebudować naszą gospodarkę, energetykę opartą przede wszystkim na węglu z myślą o celu, jaką jest neutralność emisyjna (…) – mówił. Europa decyduje, że ma osiągnąć taką neutralność do 2050 roku – przypomniał.

Ocenił, że dzięki działaniom premiera, polskiej dyplomacji na ostatniej radzie unijnej udało się uzyskać specjalne traktowanie – okres ten będzie dla Polski dłuższy, ale jednak cel  pozostaje. Dodał, że mamy też sukcesy w sprawie wsparcia finansowego dla tych działań, w Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. – Jest propozycja, aby 26 procent z tego funduszu trafiło do Polski – to wymiar finansowy do 100 mld zł. To potężna szansa, by tę transformację przeprowadzić, ale wymaga to ogromnego wysiłku – dodał.

Jacek Sasin mówił też o kwestii integracji spółek skarbu państwa: jak deklarował, resort chce tworzyć konkurencyjne na rynku europejskim podmioty.

Minister mówił też, że wyzwaniem jest wdrożenie energetyki jądrowej.

Minister obrony Mariusz Błaszczak stwierdził, że wojsko polskie musi być liczniejsze. Zaznaczył, że rozwija się Wojsko Obrony Terytorialnej. - Powołano też do życia Wojska Obrony Cyberprzestrzeni – dodał.  

Po drugie, jak mówił chodzi o wojsko zmodernizowane w sensie najnowocześniejszego sprzętu – tu wspomniał o systemie Patriot, rakietach HIMARS, F-35. - W styczniu tego roku sfinalizujemy negocjacje, podpiszemy umowę w sprawie kupienia tego najnowocześniejszego na świecie samolotu, który trafi na wyposażenie polskich sił powietrznych – dodał.

Zaznaczył, że ważną kwestią są relacje w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, a szczególnie z liderem Sojuszu, jakim są USA. Jak mówił, dzięki pracy prezydenta i porozumieniu z prezydentem USA, Donaldem Trumpem, dzięki któremu obecność wojsk amerykańskich w Polsce ma trwały charakter i będzie stopniowo liczniejsza.

Będzie to rok kluczowy dla rozwoju programu Mieszkanie Plus. Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju, w tym tygodniu zapowiedziała reset programu. Podkreśliła, że w kraju mamy duże braki mieszkaniowe. Luka dotycząca liczby mieszkań w generalnym planie wynosi około 2 milionów mieszkań – zauważyła.

W Programie 1 Polskiego Radia powiedziała, że celem programu jest zwiększanie liczby mieszkań oddawanych na rynek. - Widać dynamikę wzrostu liczby mieszkań, mówiła minister.

Dodała że w Sejmie jest ustawa przygotowana jeszcze w resorcie Jerzego Kwiecińskiego, dotycząca upraszczania procesu inwestycyjnego, czyli nowelizacji prawa budowlanego.

Informowała też, że Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomości, jeden  z podmiotów realizujących program, ma około 40 projektów inwestycyjnych – potencjał to około 50 tysięcy mieszkań, a proces inwestycyjny to około 2,5 roku. Jak zapewniła, program się rozpędza.

Minister planuje poszerzenie tego programu na kolejne podmioty – chce dopuścić do tego programu rynek deweloperski, zakłada dopuszczenie w większym stopniu samorządów, a także spółdzielni mieszkaniowych. Mówiła także o proponowanej korekcie ustawy o TBS w zakresie luki finansowania, a także o ustawie o funduszach inwestycyjnych w nieruchomości mieszkaniowe i inwestycyjne.

Zaproponowana przez KE alokacja na transformację energetyczną Polski jest bezprecedensowa – podkreśliła minister, dodała, że to sukces premiera, ministrów Michała Kurtyki, Konrada Szymańskiego, polskiej dyplomacji. Zaznaczyła, że to jest o jedną trzecią większa kwota niż w przypadku każdego kolejnego państwa, i w filarze dotacyjnym, i w instrumentach zwrotnych.

Mówiła także o programie Energia Plus. Zaznaczyła, że w kwestii ”demokratyzacji produkcji prądu”, wprowadzenia zmian ułatwiających stanie się prosumentem, producentem prądu, sprzedającym nadwyżkę - efekty przerosły oczekiwania. Zmieniono prawo i resort energii wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska uruchomiło w lecie system dotacji. Teraz w planach jest ułatwienie stania się prosumentem w budownictwie wielorodzinnym, spółdzielczym oraz w ślad za tym instrumenty dotacyjne. Planowana jest też korekta tzw. ustawy wiatrakowej.

Jerzy Kwieciński, szef PGNiG, powiedział, że dla Polski ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego. Ma ono największe wyzwania w obszarze gazu – mówił. Czy możemy odciąć się od gazu z Rosji? – Nie chcemy być pod pręgierzem Rosji, pod straszakiem, nie tylko energetycznym, ale politycznym – bo faktycznie tak ten gaz jest wykorzystywany – ale i ekonomicznym – dodał. Jak zaznaczył, kupujemy gaz na bardzo niekorzystnych warunkach od Gazpromu. PGNiG wymówiła kontrakt – nie zamierza go  kontynuować po 2022 roku. Teraz pracujemy nad tym, by zastąpić ten kontrakt innymi dostawami. Jak przypomniał, w Polsce produkujemy około 4 mld m sześc., zużywamy około 20 mld m sześć. Przez Jamał płynie wciąż około 9 mld m sześc. gazu. Obecnie poprzez terminal gaz LNG płynie do nas m.in. z Kataru, z innych kierunków. Jednak do tego zaczynamy mieć własne złoża za granicą, m.in. w Norwegii.

W tym tygodniu, jak mówił, Polska uzyskała kolejne trzy koncesje, zatem w Norwegii będzie już ich miała 29.  Dodał, że trwa budowa gazociągu Baltic Pipe, który będzie ściągał gaz z szelfu norweskiego.

Zaznaczył, że terminal w Świnoujściu ma obecnie przepustowość około 5 mld m sześc., jest rozszerzana o kolejne około 2,5 mld m sześc. i kiedyś jeszcze można ją rozszerzyć o około 2,5 mld m sześc. Baltic Pipe ma mieć przepustowość około 10 mld m sześc, ma być zakończony w 2022 roku.

Więcej w nagraniu.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Gdzie jest pan Cogito

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, wicepremier Jacek Sasin, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, były minister finansów, obecnie szef PGNiG Jerzy Kwieciński

Data emisji: 18.01.2020

Godzina emisji: 15.07

agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niepodległość a suwerenność. Różnica niewielka czy kolosalna?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 10:28
Czym suwerenność różni się od Niepodległości? Czy jest jej rozwinięciem, dopełnieniem, a może treścią? Czy Polska jest suwerenna?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Sasin: polityka historyczna jest nierozerwalnie związana z Lechem Kaczyńskim

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 15:20
Byli współpracownicy Lecha Kaczyńskiego w radiowej Jedynce postawili tezę, że prezydent Lech Kaczyński jako pierwszy dostrzegł i zrozumiał wagę wspólnej pamięci narodu. Nie skupiał się na pielęgnowaniu pamięci wewnątrz kraju, ale starał się przekazywać polskie stanowisko na zewnątrz.
rozwiń zwiń