X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wyzwania XXI wieku. Czy postęp technologiczny zagraża naszemu życiu?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 18:15
W audycji "Gdzie jest pan Cogito" eksperci w studiu radiowej Jedynki rozmawiali o wyzwaniach XXI wieku - samotności, alienacji, próbach zmiany wizerunku, czy to rzeczywistej czy wirtualnej, wreszcie o uciekaniu z realnego świata do wirtualnego. 
Audio
  • Wyzwania XXI wieku. Czy postęp technologiczny zagraża naszemu życiu? (Gdzie jest pan Cogito/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: DisobeyArt / Shutterstock

Często żyjąc wśród ludzi czujemy się wyobcowani i nie radzimy sobie z kontaktami z innymi ludźmi i uciekamy w konsumpcjonizm. Katarzyna Kucewicz, specjalistka w zakresie definiowania konsumpcjonizmu zaznacza, że jest to ogromny problem w społeczeństwie. - Te wszystkie nasze ucieczki wynikają z tego, że my sobie nie radzimy z rzeczywistością i pragniemy zagłuszyć ten nasz wewnętrzny ból egzystencjalny, często związany z samotnością, depresją i poczuciu, że jesteśmy w miejscu, w którym nie chcielibyśmy być - tłumaczy ekspert. 

Plaga naszych - wyobcowanie 

Katarzyna Kucewicz mówi, że wyobcowanie jest największym problemem współczesnego świata. Podkreśla, że największym wyzwaniem byłoby to, żeby wrócić do normalnego życia. - My sami musimy nauczyć się funkcjonować we współczesnym świecie, bo to jest inny świat do którego przygotowywali nas nasi rodzice - dodaje. 

Lekarz medycyny estetycznej, dr Katarzyna Kwarecka wyjaśnia czym jest pragnienie dążenia do doskonałości. Dodaje, że te zjawisko może być czymś dobrym w życiu człowieka, ale także może być zjawiskiem destrukcyjnym.  - Jeżeli jest to pragnienie upodobnienia się do wyimaginowanego wzorca, który jest promowany w mediach to wtedy staje się maską i ucieczką, a jeżeli jest sposobem pokochania siebie, zaakceptowania w sposób, który nas nie zniekształca to jest to bezpieczna droga - mówi. 

Walka o pozycję w grupie 

Poczucie izolacji od społeczeństwa, nieutożsamianie się ze społecznością lokalną i ponadlokalną jest coraz częstszym zjawiskiem. Czy jako współcześni ludzie jesteśmy skazani na atomizację życia i poczucie alienacji, osamotnienia? - Unikamy pewnej odpowiedzialności i nasze życie w dużej części polega na walce o pozycję w grupie i my świadomie z tej walki wycofujemy się- podkreśla Piotr Psyllos. - Nie trenujemy pewnych rozwiązań w mózgu, bo gdy spotykamy się z pewnymi osobami to uczymy się kontaktów społecznych, trenujemy inteligencję, a żeby utrzymać się w grupie potrzeba ogromnej inteligencji - uważa. 

Dlaczego jesteśmy więźniami własnych wizerunków? Dlaczego nie potrafimy czytać ze zrozumieniem? Czy nasze życie w dużej mierze będzie życiem wirtualnym? Jak zmienić relacje międzyludzkie? 

***

Tytuł audycji: Gdzie jest pan Cogito

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: Katarzyna Kucewicz (psycholog, specjalistka w zakresie definiowania konsumpcjonizmu), Katarzyna Kwarecka (lekarz medycyny estetycznej), Dorota Goldpoint (projektantka i psychoterapeutka), Piotr Psyllos (wynalazca, popularyzator nowych technologii)

Data emisji: 1.02.2020 r.

Godzina emisji: 15.06

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Psycholog: depresja realnie zagraża życiu człowieka

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 09:29
- Depresja nie przez przypadek jest nazywana chorobą śmiertelną. Poprzez towarzyszące jej myśli samobójcze realnie zagraża życiu człowieka - powiedziała w "Sygnałach dnia" psycholog Anna Morawska-Borowiec, pomysłodawczyni kampanii społecznej "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Psyllos: twórcy sztucznej inteligencji powinni dążyć do pomocy człowiekowi

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 18:29
- Roboty społeczne, wykorzystując sztuczną inteligencję, usprawniają naszą komunikację z komputerem, potrafią z nami rozmawiać i wykonywać polecenia. Mogą znaleźć zastosowanie w domach pomocy społecznej, albo restauracjach - mówił w Polskim Radiu 24 Petros Piotr Psyllos, innowator i informatyk.
rozwiń zwiń