Wyzwania XXI wieku. Czy postęp technologiczny zagraża naszemu życiu?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 18:15
W audycji "Gdzie jest pan Cogito" eksperci w studiu radiowej Jedynki rozmawiali o wyzwaniach XXI wieku - samotności, alienacji, próbach zmiany wizerunku, czy to rzeczywistej czy wirtualnej, wreszcie o uciekaniu z realnego świata do wirtualnego. 
Audio
  • Wyzwania XXI wieku. Czy postęp technologiczny zagraża naszemu życiu? (Gdzie jest pan Cogito/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: DisobeyArt / Shutterstock

Często żyjąc wśród ludzi czujemy się wyobcowani i nie radzimy sobie z kontaktami z innymi ludźmi i uciekamy w konsumpcjonizm. Katarzyna Kucewicz, specjalistka w zakresie definiowania konsumpcjonizmu zaznacza, że jest to ogromny problem w społeczeństwie. - Te wszystkie nasze ucieczki wynikają z tego, że my sobie nie radzimy z rzeczywistością i pragniemy zagłuszyć ten nasz wewnętrzny ból egzystencjalny, często związany z samotnością, depresją i poczuciu, że jesteśmy w miejscu, w którym nie chcielibyśmy być - tłumaczy ekspert. 

Plaga naszych - wyobcowanie 

Katarzyna Kucewicz mówi, że wyobcowanie jest największym problemem współczesnego świata. Podkreśla, że największym wyzwaniem byłoby to, żeby wrócić do normalnego życia. - My sami musimy nauczyć się funkcjonować we współczesnym świecie, bo to jest inny świat do którego przygotowywali nas nasi rodzice - dodaje. 

Lekarz medycyny estetycznej, dr Katarzyna Kwarecka wyjaśnia czym jest pragnienie dążenia do doskonałości. Dodaje, że te zjawisko może być czymś dobrym w życiu człowieka, ale także może być zjawiskiem destrukcyjnym.  - Jeżeli jest to pragnienie upodobnienia się do wyimaginowanego wzorca, który jest promowany w mediach to wtedy staje się maską i ucieczką, a jeżeli jest sposobem pokochania siebie, zaakceptowania w sposób, który nas nie zniekształca to jest to bezpieczna droga - mówi. 

Walka o pozycję w grupie 

Poczucie izolacji od społeczeństwa, nieutożsamianie się ze społecznością lokalną i ponadlokalną jest coraz częstszym zjawiskiem. Czy jako współcześni ludzie jesteśmy skazani na atomizację życia i poczucie alienacji, osamotnienia? - Unikamy pewnej odpowiedzialności i nasze życie w dużej części polega na walce o pozycję w grupie i my świadomie z tej walki wycofujemy się- podkreśla Piotr Psyllos. - Nie trenujemy pewnych rozwiązań w mózgu, bo gdy spotykamy się z pewnymi osobami to uczymy się kontaktów społecznych, trenujemy inteligencję, a żeby utrzymać się w grupie potrzeba ogromnej inteligencji - uważa. 

Dlaczego jesteśmy więźniami własnych wizerunków? Dlaczego nie potrafimy czytać ze zrozumieniem? Czy nasze życie w dużej mierze będzie życiem wirtualnym? Jak zmienić relacje międzyludzkie? 

***

Tytuł audycji: Gdzie jest pan Cogito

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: Katarzyna Kucewicz (psycholog, specjalistka w zakresie definiowania konsumpcjonizmu), Katarzyna Kwarecka (lekarz medycyny estetycznej), Dorota Goldpoint (projektantka i psychoterapeutka), Piotr Psyllos (wynalazca, popularyzator nowych technologii)

Data emisji: 1.02.2020 r.

Godzina emisji: 15.06

ans 

Czytaj także

Psycholog: depresja realnie zagraża życiu człowieka

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 09:29
- Depresja nie przez przypadek jest nazywana chorobą śmiertelną. Poprzez towarzyszące jej myśli samobójcze realnie zagraża życiu człowieka - powiedziała w "Sygnałach dnia" psycholog Anna Morawska-Borowiec, pomysłodawczyni kampanii społecznej "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Psyllos: twórcy sztucznej inteligencji powinni dążyć do pomocy człowiekowi

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 18:29
- Roboty społeczne, wykorzystując sztuczną inteligencję, usprawniają naszą komunikację z komputerem, potrafią z nami rozmawiać i wykonywać polecenia. Mogą znaleźć zastosowanie w domach pomocy społecznej, albo restauracjach - mówił w Polskim Radiu 24 Petros Piotr Psyllos, innowator i informatyk.
rozwiń zwiń