Miłość - czym jest w istocie?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 12:00
Czy to poryw serca, wybór, a może - jak mówią neurobiolodzy - czysta chemia? A może miłość to konstrukcja społeczna, pozwalająca na utrzymanie więzów międzyludzkich?
Audio
  • Miłość - czym jest w istocie? (Gdzie jest pan Cogito?/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pushish Images/shutterstock.com

Miłość - czym jest w istocie? - Chyba, na szczęście, nie znamy do końca odpowiedzi na to pytanie. Na szczęście, bo dotykamy tutaj największej tajemnicy - oceniła w Programie 1 Polskiego Radia dr Justyna Napiórkowska.

Z punktu widzenia psychologii - jak wyjaśniła Diana Wyrębek-Walters - miłość składa się z trzech komponentów: namiętności, intymności i zaangażowania. - Jeśli mamy te trzy elementy, to mówimy o miłości - zaznaczyła i opisała poszczególne komponenty.

Dr Paweł Boguszewski podkreślił, że rozpatrywanie miłości, jako procesu, który zachodzi w naszym układzie nerwowym, nie powinno być postrzegane negatywnie. - To nie odziera miłości z tajemnicy. Wszystkie procesy, które znamy, mają odzwierciedlenie w fizycznych aktywnościach naszego mózgu - wskazał i wytłumaczył, na czym polega "chemia miłości".

Ksiądz Bogdan Bartołd zauważył, że jako duchowny błogosławi związki małżeńskie. - Poprzednicy mówili o miłości eros - kocham, dlatego że jest mi dobrze, kocham, bo wzbudzasz we mnie zainteresowanie, kocham, bo coś z tego mogę mieć. W chrześcijaństwie mówimy o miłości agape - kocham cię, dlatego że jesteś - powiedział.

Co nam daje miłość? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Gdzie jest pan Cogito

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: dr Justyna Napiórkowska (historyk sztuki), Diana Wyrębek-Walters (psycholog), ksiądz Bogdan Bartołd i dr Paweł Boguszewski (neurobiolog, PAN)

Data emisji: 15.02.2020 r.

Godzina emisji: 15.08

kk

Zobacz więcej na temat: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy stosunek do zwierząt jest odbiciem stosunku do ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 12:50
W audycji "Gdzie jest pan Cogito" rozmawialiśmy o stosunku Polaków do zwierząt. Czy jest on odbiciem w stosunku do ludzi? Czy jako społeczeństwo dostrzegamy problemy zwierząt? Jak zmieniło się ich życie w Polsce w ostatnich latach? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyzwania XXI wieku. Czy postęp technologiczny zagraża naszemu życiu?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 18:15
W audycji "Gdzie jest pan Cogito" eksperci w studiu radiowej Jedynki rozmawiali o wyzwaniach XXI wieku - samotności, alienacji, próbach zmiany wizerunku, czy to rzeczywistej czy wirtualnej, wreszcie o uciekaniu z realnego świata do wirtualnego. 
rozwiń zwiń