Jak walczyć z ociepleniem klimatu?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2020 13:16
Od kilku lat dużo i głośno mówi się o wyzwaniach związanych z polityką ratowania świata lub jak wolą inni - o wielkim przekręcie. O czym mowa? Oczywiście o zmianach klimatu na świecie. Jak dynamiczny to proces? Jak go powstrzymać? I czy rzeczywiście jest co powstrzymywać?
Audio
  • Jak przeciwdziałać zmianom klimatycznym (Gdzie jest pan Cogito/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: skeeze/pixabay

Prof. Mirosław Miętus stwierdza, że zmiany klimatyczne nie są wymysłem szalonych ekologów, ale obiektywnym, dobrze udokumentowanym faktem naukowym. - My tego doświadczamy codzienni, widzimy to od wielu, wielu lat - mówi naukowiec. Podkreśla, że głosy przeciwne są nieliczne, a ci, co kwestionują zmiany klimatyczne nie umieją udokumentować swoich racji. Przyznaje, że klimat się zmienia, ale są to procesy długotrwałe, trwające od 30 do 400 tysięcy lat. Dziś o ociepleniu mówimy w skali stu kilkudziesięciu lat. Poprzednie ocieplenie nastąpiło, kiedy na Ziemi nie było jeszcze ludzkiej populacji, dlatego nie zagroziło to człowiekowi. Obecne może zagrozić populacji i doprowadzić do ograniczenia możliwości życia na planecie do niewielkiego obszaru.

Jakub Wiech, publicysta, zwraca uwagę, że wszystkie wprowadzane dotychczas polityki klimatyczne okazały się nieskuteczne w skali globalnej. Jego zdaniem, problem wpływu człowieka na klimat jest związany ze strukturą gospodarczą. - Dopiero to pokolenie, które w tym momencie dochodzi do głosu będzie w stanie stworzyć skuteczną politykę klimatyczną, mającą na celu zahamowanie zmian - mówi. Wskazuje, że USA, Chiny i Indie odpowiadają za połowę światowej emisji dwutlenku węgla do atmosfer, więc jeśli nie uda się stworzyć skutecznych metod nacisku na te kraje, to wysiłki Europy na rzecz ratowania klimatu będą niewiele warte.

Europoseł Grzegorz Tobiszowski wyraża niepokój, że rozwój technologii odnawialnych źródeł energii rodzi ze sobą inne zagrożenia. Nie wiemy, jak utylizować proekologiczne działania. Eurodeputowany przytacza przykład wiatraków, których skrzydła są wykonane ze specjalnych materiałów, z którymi nie wiadomo, co robić. Dlatego wkrótce może okazać się, że zostaniemy zasypani tego rodzaju odpadami.

Daria Kulczycka, ekonomistka, zgadza się, że działalność samotnej Europy na rzecz powstrzymania zmian klimatycznych będzie nieskuteczna. Wskazuje, że to społeczeństwa powinny wywrzeć nacisk na polityków. - Bo biznes działa tu prosto. Reaguje na sygnały z rynku, na stworzone regulacje i przewidywania, jak będzie rozwijać się sytuacje - mówi. Zwraca uwagę, że przejście do gospodarki zeroemisyjnej będzie bardzo kosztowne. Komisja Europejska przygotowała program takiej gospodarki, ale biznes apeluje, żeby bardzo dokładnie przeliczyć koszty i na zasadnie współpracy wszystkich stron policzyć możliwości osiągnięcia tego celu.

Irena Pichola ocenia, że rośnie świadomość konieczności podjęcia działań klimatycznych. - Czy za tym idą działania i strategie biznesu pewnie jeszcze nie - mówi. Jej zdaniem, rozwój technologiczny będzie wspierał działa proklimatyczne.

Czy wszystkie gospodarki są traktowane równorzędnie? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Gdzie jest pan Cogito

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: Daria Kulczycka (ekonomistka z Konfederacji Lewiatan), Irena Pichola (firma doradcza Deloitte), Jakub Wiech (publicysta gospodarczy z portalu Energetyka24.pl), prof. Mirosław Miętus (klimatolog, oceanograf, Dyrektor Instytutu Geografii Uniwersytetu Gdańskiego), Grzegorz Tobiszowski (europoseł PiS, były wiceminister energi)

Data emisji: 22.2020 r.

Godzina emisji: 15.07

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Debata Jedynki". Krzysztof Lipiec: ciężar związany z kosztami ochrony klimatu musi być rozłożony sprawiedliwie

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 20:18
Na ostatnim unijnym szczycie Polska zablokowała wprowadzenie zapisu, który mówi, że kraje unijne powinny osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r. Wywołało to dyskusję związaną z kwestią ograniczania emisji dwutlenku węgla. - Ciężar związany z poniesionymi kosztami ochrony klimatu i wprowadzania nowoczesnej energetyki musi być rozłożony sprawiedliwie - powiedział w "Debacie Jedynki" poseł Krzysztof Lipiec (PiS).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ministrowie o wyzwaniach rządu: energia, obronność, polityka klimatyczna, mieszkania

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 16:30
Polityka klimatyczna Unii Europejskiej, bezpieczeństwo energetyczne, bezpieczeństwo militarne, funkcjonowanie gospodarki  - o tych wyzwaniach dla rządu i planach na najbliższy rok i kolejne lata mówili w Programie 1 Polskiego Radia minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, wicepremier Jacek Sasin, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, były minister finansów, obecnie szef PGNiG Jerzy Kwieciński. Przypomniano m.in. że 26 procent środków z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, 100 mld zł, ma trafić do Polski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyzwania XXI wieku. Czy postęp technologiczny zagraża naszemu życiu?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 18:15
W audycji "Gdzie jest pan Cogito" eksperci w studiu radiowej Jedynki rozmawiali o wyzwaniach XXI wieku - samotności, alienacji, próbach zmiany wizerunku, czy to rzeczywistej czy wirtualnej, wreszcie o uciekaniu z realnego świata do wirtualnego. 
rozwiń zwiń