Jak świat będzie odnajdywał się po pandemii koronawirusa?

Wydaje się, że pandemia koronawirusa nie jest już tak groźna, jak jeszcze kilka tygodni temu. Tendencja spadkowa widoczna jest niemal we wszystkich krajach. Choć eksperci wskazują na prawdopodobieństwo wystąpienia drugiej fali zachorowań, to musimy myśleć o powrocie do normalności. Jak się do tego przygotować? Co przyniesie "nowa normalność"? Jaka będzie?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Volurol
O Audycji

- Nowych przypadków zakażenia koronawirusem jest coraz mniej. Mniej osób przebywa w szpitalach zakaźnych, jednoimiennych. Mniej osób korzysta ze wspomaganego oddechu, respiratora. Nowe przypadki zakażenia odnotowujemy głównie na Śląsku, w kopalniach - powiedział wiceminister zdrowia dr Waldemar Kraska. - Pojawia się ważne pytanie: jak wyważyć ten aspekt zdrowotny i aspekt gospodarczy. Jak cała Europa, luzujemy obostrzenia, choć nie tylko ze względu na gospodarkę, ale też wiemy, że Polacy są już zmęczeni. Chcemy troszkę uwolnić przestrzeń publiczną, ale jeśli będzie więcej zachorowań - cofniemy się o krok - zastrzegł. 

- Dzisiaj wszyscy Polacy powinni mieć świadomość większego wysiłku, który nas czeka - podkreślił ekonomista dr Andrzej Sadowski. - Ta sytuacja pokazała jedną rzecz - kapitał sam, bez pracy, jest martwy. Nieprodukujące fabryki, puste pola uprawne. Przywrócenie pracy, nawet w większym wymiarze niż dotychczas, jest koniecznością a nawet można powiedzieć - naszą narodową racją stanu - stwierdził. W jego ocenie zmiana skostniałych biurokratycznych procedur przyczyniłaby się do szybszego i mniej kosztownego wychodzenia z zapaści.

Zdaniem specjalisty ds. nowych technologii Petrosa Psyllosa pandemia wprowadza nas do cywilizacji 4.0, która jest oparta na sztucznej inteligencji, robotyzacji. - Dzisiaj obserwujemy zmiany, które normalnie by trwały 10 lat - ocenił i wskazał, że na przykład jego uczelnia z dnia na dzień wprowadziła nauczanie zdalne, zakupy przez internet nabierają na znaczeniu, spotykamy się ze znajomymi online. - Myślę, że z tego kryzysu zwycięsko wyjdzie Dolina Krzemowa - powiedział gość radiowej Jedynki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Gdzie jest pan Cogito

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: dr Waldemar Kraska (wiceminister zdrowia), dr Andrzej Sadowski (ekonomista) i Petros Psyllos (specjalista ds. nowych technologii)

Data emisji: 16.05.2020

Godzina emisji: 15.08

kk

Playlista