Protesty w USA. Czy są formą uzasadnionego buntu?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2020 14:32
Największe miasta USA ogarnęła w ostatnich dniach fala protestów po śmierci Afroamerykanina George'a Floyda, który zmarł 25 maja w Minneapolis podczas brutalnego zatrzymania przez policję. W audycji "Gdzie jest Pan Cogito" wraz z ekspertami mówiliśmy o sytuacji w Stanach Zjednoczonych w kontekście wartości takich jak własność, wolność, tolerancja.
Audio
  • Protesty w USA. Czy tak wygląda uzasadniony bunt? (Gdzie jest pan Cogito/Jedynka)
Protest w Nowym Jorku po śmierci Georgea Floyda w Minneapolis
Protest w Nowym Jorku po śmierci George'a Floyda w MinneapolisFoto: PAP/EPA/JUSTIN LANE

Napięcia rasowe

Amerykanista prof. Zbigniew Lewicki zauważył, że w Stanach Zjednoczonych mamy do czynienia z sytuacją napięć rasowych, które nie zawsze są właściwie interpretowane. Zwrócił również uwagę, że zdarzają się przypadki nadużycia uprawnień przez policję. - Śmierć George'a Floyda to był wypadek jednostkowy. Tu nie ma żadnych porównań z kilkoma falami ruchów walki o prawa obywatelskie gdzie temat był znacznie szerszy - mówił profesor. - To co było szlachetnym wyrazem bólu i łączenia się z rodziną przerodziło się wbrew woli zainteresowanych w taka sytuację, gdzie powodów jest kilka - ocenił.

Prof. Lewicki w rozmowie z Małgorzatą Raczyńską powiedział, że rasizm był od zawsze obecny w USA. - Rasizm w Stanach Zjednoczonych jest wyjątkowo nasilony między innymi z powodów historycznych - podkreślił. - Z tego typu sytuacjami można sobie poradzić w społeczeństwie totalitarnym. W demokracji animozje międzyludzkie się ujawniają. Nie ma mowy o stłamszeniu ich siłą, więc trzeba sobie radzić inaczej - stwierdził.


Iwo Bender 1200.jpg
"Mamy do czynienia z potwornym zamieszaniem". Iwo Bender o zamieszkach w USA

Czy tak wygląda uzasadniony bunt?

Z kolei Jan Śpiewak, socjolog, zaznaczył, że problemem jest jawna, demonstracyjna brutalności policji w USA. - W zeszłym roku z rąk policjantów zginęło ok. 1000 osób. Dla porównania w Wielkiej Brytanii były to dwie osoby, a w Polsce o ile się nie mylę żadna - tłumaczył.

Zdaniem gościa audycji na problem rasowy w Stanach Zjednoczonych nakłada się problem ekonomiczny. - Osoby biedne, pozbawione środków do życia w czasach pandemii są zradykalizowane. Obecnie stopa bezrobocia w USA wynosi 20 proc., a wśród najuboższych 40 proc. i to jest bomba wybuchowa, która czekała na iskrę i nią było morderstwo Floyda - ocenił socjolog. - Sytuacja osób ubogich w USA jest porażająca. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi żyje poniżej granicy ubóstwa i żaden rozwinięty kraj takiej biedy i podziałów etnicznych nie posiada - dodał.


1200 usa.jpg
Kolejny dzień protestów po śmierci George'a Floyda. Policja blokuje dostęp do Białego Domu

Jak przywrócić porządek?

- Napięcia społeczne w przypadku nieproporcjonalnego zastosowania przemocy mogą mieć tendencję do eskalacji, szczególnie gdy mamy do czynienia z nawarstwiającymi się napięciami rasowymi czy ekonomicznymi - mówił dr Tymoteusz Zych. - Na pewno trzeba przeciwdziałać środkami adekwatnymi, ale zachowując przy tym zdrowy rozsądek i pamiętając o tym, jakie mogą być konsekwencje zastosowania przemocy w sposób, który nie jest uzasadniony zapobieganiu łamaniu prawa w sposób bezpośredni - tłumaczył gość audycji.

Poparcie dla protestujących 

Blisko 60 proc. Amerykanów solidarnie popiera protestującą społeczność. - Widać, że jest to społeczne poparcie dla tego gniewu i jest ono budowane przede wszystkim kwestiami ekonomicznymi i brutalnością policji - mówił Jan Śpiewak. - Na ulicach miast widzimy amerykańskich policjantów, którzy dołączają się do protestów, widzimy ogromne poparcie i solidarność. Myślę, że to się bardziej przysłuży sprawie niż zaszkodzi - dodał Jan Śpiewak.

***

Tytuł audycji: Gdzie jest pan Cogito

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: prof. Zbigniew Lewicki (amerykanista, UKSW), Jan Śpiewak (socjolog), dr Tymoteusz Zych (prawnik, Ordo Iuris)

Data emisji: 6.06.2020 r.

Godzina emisji: 15.08

ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak