38:17 2020_07_04 15_07_45_PR1_Gdzie_Jest_Pan_Cogito.mp3 Reprywatyzacja w Warszawie. Czy uda się przywrócić sprawiedliwość? (Gdzie jest pan Cogito/Jedynka)
Symbol nieprawości
Jesienią 1945 na mocy dekretu podpisanego przez prezydenta Bolesława Bieruta, przestała istnieć prywatna własność gruntów w stolicy. Akt normatywny miał służyć szybszej i sprawniejszej odbudowie zniszczonego miasta. Po wojnie, w porównaniu do innych państw Europy Zachodniej skala nacjonalizacji była w Warszawie bezprecedensowa. W 1939 tylko 10 proc. gruntów warszawskich należało do skarbu państwa.
- Miała wtedy powstać komisja odszkodowawcza, która nie powstała. Komuniści nie wypełnili tego punktu dekretu, a mimo wszystko nacjonalizowali te nieruchomości, wydając decyzje administracyjne. 70 lat później mamy wolną Polskę, ale nie ma rozwiązań prawnych, ani nie ma ustawy - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Jan Śpiewak, aktywista miejski.
Czy to przemoc w majestacie prawa?
Działaczka lokatorska, Ewa Andruszkiewicz podkreśliła, że winę ponoszą osoby, które brały czynny udział w procesie uwłaszczania majątków. - To jest przemoc, jedno wielkie oszustwo w wykonaniu prawników, sędziów, komorników. Wszyscy oni dążyli do tego, żeby pewna grupa ludzi wzbogaciła się na majątku wartym miliardy złotych - powiedziała gość audycji. - Jest rzeczą absolutnie nienormalną, że po 70 latach zwraca się te nieruchomości, to już nie jest to samo - oceniła.
Reprywatyzacja w Warszawie. Kaleta: Trzaskowski staje przeciwko mieszkańcom swojego miasta
Komisja Reprywatyzacyjna
Komisja powstała na podstawie ustawy z 9 marca 2017 o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa, która weszła w życie 5 maja 2017.
Jan Mosiński - sekretarz stanu w Komisji Reprywatyzacyjnej podkreślił, że w ocenie komisji zarówno sędziowie jak i adwokaci odgrywali szczególną rolę w zaistniałej aferze. - Wydawali decyzje, które nie powinny zapaść - wyjaśniał. - Jeżeli zapoznamy się z aktami postępowania to jest to materiał szokujący, jak prawnicy mogli w tak dyletancki sposób podchodzić do spraw, za którymi kryły się tragedie tysięcy ludzi - dodał.
Włodarze Warszawy. Czy wiedzieli o przestępstwach?
Zdaniem Jana Mosińskiego, była prezydent Warszawy - Hanna Gronkiewicz Waltz bardzo dobrze orientowała się w sprawach dotyczących "dzikiej reprywatyzacji". - Skupiam się na pani prezydent, bo ona za swoich rządów wydała najwięcej decyzji złych i niezgodnych z prawem - ocenił Jan Mosiński.
Opinię sekretarz stanu podzielił aktywista miejski Jan Śpiewak twierdząc, że istnieją dowody na to, że pani prezydent wiedziała o złamaniu prawa. - Mamy twarde dowody na to, że w jednym przypadku wiedziała o złamaniu prawa, jednak nic z tym nie zrobiła, ponieważ była to kwestia jej rodzinnej nieruchomości - podkreślił gość audycji.
Projekt ustawy
Na stronach Sejmu pojawił się projekt ustawy o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich wydanych z naruszeniem prawa. Projekt ma m.in. usprawnić procedury związane z przyznawaniem odszkodowań lokatorom. - Ta ustawa będzie przyjęta - deklarował Jan Mosiński. - Komisja będzie wypłacać odszkodowania z Funduszu Reprywatyzacji, oczywiście od decyzji komisji będą mogli się odwoływać tylko i wyłącznie mieszkańcy budynków, a nie ratusz - dodał.
>>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Kaleta: środki na wypłatę odszkodowań będą przeniesione do Funduszu Reprywatyzacyjnego.
***
Tytuł audycji: Gdzie jest pan Cogito?
Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Goście: Ewa Andruszkiewicz (działaczka lokatorska), Jan Śpiewak (socjolog, aktywista miejski), Jan Mosiński ( sekretarz stanu w Komisji Reprywatyzacyjnej)
Data emisji: 4.07.2020r.
Godzina emisji: 15.10
IAR/ans