Dobroczynne działanie muzyki

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2020 12:48
6 lipca świat obiegła smutna wiadomość o śmierci włoskiego kompozytora Ennio Morricone. W jego muzyce doszukiwano się wielu wartości. Czemu one służą? Czy zawsze są dobre? Jak muzyka zmienia świat?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Artem Oleshko

Prof. Klaudiusz Baran, rektor UMFC, że kompozytora zazwyczaj utożsamiamy z muzyką filmową. I jego muzyka kreowała film. - Często bardziej pamiętamy muzykę niż film, do którego została skomponowana - zauważa gość Programu 1 Polskiego Radia. Zdaniem rektora, Ennio Morricone miał talent wejścia w duszę słuchacza, czego przykładem jest motyw przewodni z filmu "Misja".

 FrenchyPierrey/Youtube

Wskazuje, że w wielu krajach wychowanie muzyczne młodzieży jest traktowane jako część strategii narodowej. - Oni twierdzą, że to jest element tworzenia ludzi sukcesu i ludzi empatycznych, wrażliwych na drugiego człowieka - wyjaśnia.


Posłuchaj
39:35 cogito 11-07-2020.mp3 Jak muzyka kształtuje człowieka? (Gdzie jest pan Cogito/Jedynka)

 

Violetta Łabanow-Jastrząb uważa, że muzyka Ennio Morricone odpowiada na ludzką naturalną potrzebę piękna i przeróżnych emocji. - Od strony artystycznej jest wysmakowana, ale jednocześnie ma bardzo prosty, szczery przekaz, który do większości z nas dociera. Ona jest piękna, a my na co dzień tego potrzebujemy - mówi.

Podkreśla, że w edukacji muzycznej, którą się zajmuje, muzyka jest widziana, jako narzędzie rozwoju osobistego każdego człowieka i jako sposób budowania wspólnoty. - Wszystkie zjawiska popkulturowe związane z muzyką młodzieżową dobitnie o tym mówią, że potrzeba wspólnotowości może być różnie wykorzystywana - zauważa. Ale muzyka ma też dobroczynne działanie. Gość Jedynki podkreśla, że słuchając na przykład dzieł Wolfganga Amadeusza Mozarta w ludziach obniża się poziom stresu.Paweł Kos-Nowicki, dyrygent, zwraca uwagę, że wielkich twórców łączy to, że umieli poruszyć słuchaczem. - Trudno mówić, że Bach i Penderecki mówili i pisali tym samym językiem, natomiast tak samo umieli poruszyć tych, do których ta muzyka dociera - wyjaśnia muzyk.

Przekonuje, że muzyka uczy kreatywności. Wokół niego nie ma nikogo, kto by nie lubił muzyka, a obraca się w różnych środowiskach, nie tylko muzycznych.

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Gdzie jest pan Cogito?

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: Violetta Łabanow-Jastrząb (prezes fundacji "Muzyka jest dla wszystkich"0, prof. zw. dr hab. Klaudiusz Baran (rektor Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina), Paweł Kos-Nowicki (dyrygent, wicedyrektor Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach)

Data emisji: 11.07.2020r. 

Godzina emisji: 15.09

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Chwilówka" - pastisz na współczesne trendy

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 16:55
- To jest zabawna piosenka, ale jednak przebój. Utwór muzyczny z mrugnięciem oczka na śmiesznie - powiedział w radiowej Jedynce Grzegorz Halama.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Misterium męki pańskiej "Przez tę ziemię przeszedł Pan"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 17:01
Dzieło Jana Kantego Pawluśkiewicza wydane na płycie CD przez Polskie Radio zostanie w obszernych fragmentach odtworzone w radiowej jedynce w Wielki Czwartek (19.04) po godzinie 23.05. W audycji również rozmowa z kompozytorem.
rozwiń zwiń