Środowiska LGBT w Polsce - o co walczą i jakie są ich cele?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2020 15:20
W sobotnim wydaniu audycji "Gdzie jest Pan Cogito" wraz z ekspertami porozmawialiśmy o emocjach kreowanych przez środowiska LGBT. Czy to ideologia? Na czym zależy temu środowisku? Jakie są jego cele? Czy osoby o innej orientacji seksualnej mogą spokojnie żyć i wyrażać swoje poglądy? 
aktywiści LGBT, Warszawa 16.08
aktywiści LGBT, Warszawa 16.08Foto: Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski

Posłuchaj
46:24 Gdzie jest pan Cogito 22.08.mp3 Środowiska LGBT w Polsce - o co walczą i jakie są ich cele? (Gdzie jest pan Cogito/Jedynka)

 

Równorzędne prawa 

Zdaniem gościa audycji prof. Andrzeja Zybały, środowiska LGBT próbują pozyskać równorzędne prawa z prawami osób heteroseksualnych, które występują w większości w społeczeństwie. - Wydaje mi się, że mamy do czynienia nie z atakami środowisk LGBT tylko z obroną tego środowiska przez atakami, które pochodzą od innych większościowych społeczności - wskazuje profesor. - Te środowiska dzisiaj mają władze i olbrzymi wpływ na opinię publiczną i możliwość tworzenia zagrożenia dla tych mniejszości - ocenia. 

Prof. Zybała dodaje, że fundamentalistyczne środowiska tworzą klimat nagonki i walki z LGBT. - Robią to w sposób niezwykle brutalny, są motywowani politycznie, a niestety w naszym społeczeństwie to dobrze się sprzedaje - uważa gość audycji. 

Definicja rodziny 

Rodzina, zdaniem socjologów i według najprostszych jej definicji, to "najważniejsza, podstawowa grupa społeczna, na której opiera się całe społeczeństwo". Kościół katolicki przyjmuje definicję rodziny zgodnie z Katechizmem Kościoła Katolickiego, według którego „Mężczyzna i kobieta połączeni małżeństwem tworzą ze swoimi dziećmi rodzinę. 

- Rodzina ma trzy podstawowe funkcje do spełnienia w społeczeństwie: prokreacyjną, opiekuńczą i wychowawczą - podkreśla prof. Przemysław Czarnek, poseł PiS. - Bez realizacji tych funkcji społeczeństwo ginie, nie rozwija się. Jest oczywistym, że osoby, które mają problem homoseksualny tej pierwszej funkcji spełniać nie mogą - tłumaczy gość audycji. 

W ocenie prof. Czarnka wszyscy polscy obywatele mają takie same prawa. - Wszyscy są równi wobec prawa i swoich godności, z kolei ich uprawnienia zależą od sytuacji - mówi. 


Czytaj także:

Rewolucja społeczna

Red. Marcin Przeciszewski z Katolickiej Agencji Informacyjnej zaznacza, że wszystkim członkom społeczeństwa i Kościoła należy się szacunek, jednak nie musi on oznaczać, w kontekście środowisk LGBT, akceptacji ich programów społecznych czy politycznych. - Te środowiska postulują o dokonanie pewnej rewolucji społecznej, która w niektórych krajach Zachodu już się dokonała. W tej chwili Polska jest tym terenem dyskusji implantacji tej rewolucji społecznej, która opiera się na zmianie sytuacji rodziny, czyli wprowadzenia tzw. równości małżeńskiej - wyjaśnia.  

Czy środowiska LGBT muszą działać w kontrze z wiarą i Kościołem katolickim? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Gdzie jest pan Cogito

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg 

Goście: prof. Przemysław Czarnek (poseł PiS, prawnik), prof. Andrzej Zybała (politolog SGH), Marcin Przeciszewski (KAI)

Data emisji: 23.08.2020 r. 

Godzina emisji: 15.10

ans 

Czytaj także

"Chodzi o wprowadzenie władzy totalitarnej". Ziemkiewicz o pobudkach działań środowisk LGBT

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 15:56
- Wierzę w to, że Polacy, którzy przyjęli niezłą szczepionkę przeciwko totalitaryzmom, zauważą, że środowiskom LGBT nie chodzi o obronę żadnych uciśnionych mniejszości, ale o to, co zawsze - o rozwalenie świata i wprowadzenie władzy totalitarnej - powiedział w Polskim Radiu 24 Rafał Ziemkiewicz, publicysta "Do Rzeczy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Podstawa wszystkich nieszczęść w Europie". Czarnek o ideologii neomarksistowskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 11:18
- Mamy dziś do czynienia z ruchem neomarksistowskim, który jest podstawą wszystkich nieszczęść w Europie w XX w. Ideologia LGBT to także ideologia neomarksistowska - powiedział w Polskim Radiu 24 Przemysław Czarnek, poseł PiS. Gośćmi audycji byli również Lech Jaworski (Porozumienie), Artur Dziambor (Konfederacja) oraz Krzysztof Kwiatkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef MS: oferujemy wsparcie gminom ukaranym za "strefy wolne od LGBT"

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 14:48
- Nie możemy odpuszczać sporu prawnego, mamy absolutną rację, a kiedy racja jest po naszej stronie, nie powinniśmy z tego rezygnować. Argumenty działają, ale nie możemy się bać ich podnosić - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Romanowski, wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości. 
rozwiń zwiń