Historyk: Stalin utorował Niemcom najkorzystniejsze możliwości wywołania II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 17:21
1 i 17 września roku 1939 – to w naszej historii daty tragiczne. Współczesnym wydawało się, że skończył się świat. Nazistowskie Niemcy i sowiecka Rosja porozumiały się w sprawie podziału Polski i naszej części Europy. A do końca sierpnia 1939 roku wydawało się, że Niemcy i Związek Sowiecki są śmiertelnymi wrogami. 
Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow podpisali 23.08.1939 r. pakt określany jako IV rozbiór Polski. Najpierw 1.09.1939 r. na Polskę napadli Niemcy, a 17.09.1939 agresor sowiecki.
Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow podpisali 23.08.1939 r. pakt określany jako IV rozbiór Polski. Najpierw 1.09.1939 r. na Polskę napadli Niemcy, a 17.09.1939 agresor sowiecki.Foto: NAC

Prof. Marek Kornat, historyk, przyznaje, że oba państwa prowadziły politykę sprawiającą wrażenie antagonizmu nie do przezwyciężenia. Ale w 1939 roku szybkie pokonanie osamotnionej Polski stało się głównym celem Hitlera, dla realizacji którego był gotów zawrzeć taktyczne porozumienie z Moskwą.


Posłuchaj
42:23 2020_09_05 15_08_11_PR1_Gdzie_Jest_Pan_Cogito.mp3 Polska w obliczu 1 i 17 września 1939 r. (Gdzie jest Pan Cogito/Jedynka)

Stalin ułatwił Niemcom wywołanie wojny

- Ale trzeba pamiętać, że ZSRR zawsze był gotowy do podziału Europy Środkowo-Wschodniej w porozumieniu z Niemcami - mówi historyk. Czy w takim razie, gdyby nie doszło do porozumienia Ribbentrop-Mołotow, to Hitler nie napadłby na Polskę? Profesor zastrzega, że nie można wysnuć takiej tezy, bo Hitler był ryzykantem. - Ale bezsporna prawda jest taka, że Stalin uczynił wszystko, co możliwe, aby zapewnić Niemcom najkorzystniejsze możliwości wywołania II wojny światowej i na tym polega współodpowiedzialność Związku Sowieckiego za wywołanie tej wojny - zwraca uwagę prof. Marek Kornat.

[Serwis specjalny: Polacy na frontach II wojny światowej]

Deutsche Soldaten brechen den polnischen Schlagbaum bei Sopot am 1. September 1939 Deutsche Soldaten brechen den polnischen Schlagbaum bei Sopot am 1. September 1939

Niemcy i ZSRR od dawna dążyły do podziału Europy

Dr Karol Nawrocki wskazuje, że dwa systemy, jakim były komunizm i narodowy socjalizm, były do siebie podobne. - Są to systemy oparte o takie same wartości, jakimi są eliminowanie pewnych grup społecznych, władza totalitarna, przemoc i agresja w stosunkach międzynarodowych - podkreśla historyk. Zastrzega, że pakt Ribbentrop-Mołotow miał zaledwie 300 słów, cztery ustępy, ale malował przyszłość sześciu niepodległych wówczas państw i był wstępem do najtragiczniejszej wojny w dziejach ludzkości, a dla Polski oznaczał 50 lat zniewolenia. Jego zdaniem, gdyby Anglia i Francja wypełniły sojusznicze zobowiązania, to losy wojny potoczyłyby się inaczej.

Polska osamotniona

Prof. Aleksander Głogowski, politolog, nie ma wątpliwości, że położenie Polski w sierpniu 1939 roku było tragiczne. Po podpisaniu paktu było wiadomo, że Polska będzie osamotniona w walce na dwóch frontach. Uznaje, że brak formalnego wypowiedzenia wojny Związkowi Sowieckiemu po agresji 17 września był błędem. - Trzeba też zauważyć, że Niemcy również formalnie nie wypowiedziały wojny Polsce. - Kładę to na karb chaosu, jaki wkradł się w szeregi naszej administracji - tłumaczy politolog.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Gdzie jest pan Cogito

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: prof. Marek Kornat (historyk i sowietolog z Polskiej Akademii Nauk), prof. Aleksander Głogowski (politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego), dr Karol Nawrocki (dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku)

Data emisji: 5.09.2020 r. 

Godzina emisji: 15.10

ag
Czytaj także

"A więc wojna!". Komunikat Polskiego Radia z 1 września 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 06:01
Na ranem hitlerowskie Niemcy napadły na Polskę. Rozpoczęła się II wojna światowa - największy w historii konflikt zbrojny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio o wkroczeniu Sowietów 17 września

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 05:58
Polskie Radio informowało słuchaczy o wkroczeniu Sowietów, a szef propagandy Dowództwa Obrony Warszawy Wacław Lipiński wypowiedział się na antenie o sytuacji politycznej. – Rosja po prostu uwierzyła, że my jesteśmy już wykończeni przez Niemców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edward Śmigły-Rydz - generał od trudnych decyzji

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 05:45
Oficer I Brygady Legionów Polskich, komendant POW, w czasie wojny polsko-bolszewickiej dowódca armii. Po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego Generalny Inspektor Sił Zbrojnych. Od 1936 roku marszałek Polski. Naczelny Wódz w wojnie obronnej w 1939 roku.
rozwiń zwiń