​​O historii, teraźniejszości i wyzwaniach stojących przed NZS

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 08:30
Gośćmi audycji "Gdzie jest Pan Cogito" byli: prof. Wojciech Polak (historyk, jeden z założycieli NZS), Michał Moskal (były przewodniczący NZS, szef Forum Młodych PiS) i Krzysztof Białas (przewodniczący NZS).
Manifestacja zorganizowana na miesiąc przed wyborami 4 czerwca przy placu Wilsona, na warszawskim Żoliborzu
Manifestacja zorganizowana na miesiąc przed wyborami 4 czerwca przy placu Wilsona, na warszawskim ŻoliborzuFoto: PAP/Cezary Słomiński

Posłuchaj
41:23 2020_09_26 15_07_51_PR1_Gdzie_Jest_Pan_Cogito.mp3 ​​O historii, teraźniejszości i wyzwaniach stojących przed NZS (Gdzie jest Pan Cogito/Jedynka)

 

Nazwa Niezależne Zrzeszenie Studentów została ustalona na spotkaniu 60 grup założycielskich z uczelni w całej Polsce, które spotkały się we wrześniu 1980 roku na Politechnice Warszawskiej. Ustalono również, że Warszawa będzie siedzibą NZS, przyjęto statut i wybrano Ogólnopolski Komitet Założycielski.

Chodziło o coś więcej

NZS w roku 1980 było w pewnym sensie studenckim odpowiednikiem "Solidarności" i skupiało młodych ludzi chcących niezależnej od władz państwowych organizacji studenckiej, a ponadto demokratyzacji życia akademickiego, przestrzegania podstawowych swobód politycznych w kraju oraz praw człowieka, szanowania polskich tradycji niepodległościowych i patriotycznych.

- Niezależne Zrzeszenie Studentów formalnie miało - w ramach systemu komunistycznego - ograniczone funkcje, ale tak naprawdę każdy wiedział, że chodzi o coś więcej, że to ma być droga, metoda, na razie jeszcze nieokreślona, niezdefiniowana, która kiedyś doprowadzi nas do niepodległości. Był więc cel ukryty, o którym głośno się nie mówiło - podkreślił w Programie 1 Polskiego Radia historyk prof. Wojciech Polak.

Przez długi czas władze PRL zwlekały z rejestracją NZS-u. Dopiero w wyniku strajków studenckich, szczególnie w Łodzi, gdzie podpisano tzw. Porozumienie Łódzkie po najdłuższym w Europie studenckim strajku okupacyjnym, ówczesny rząd komunistyczny zgodził się na rejestrację Zrzeszenia, która nastąpiła 17 lutego 1981 roku. Pierwszym szefem NZS-u został Jarosław Guzy.

Po wprowadzeniu stanu wojennego Niezależne Zrzeszenie Studentów zostało zdelegalizowane, a wielu jego działaczy aresztowanych. W kilku ośrodkach akademickich NZS prowadziło jednak działalność podziemną. Organizacja została ponownie zalegalizowana we wrześniu 1989 roku.

Cel pozostał ten sam

Jak powiedział obecny przewodniczący NZS Krzysztof Białas, dzisiejsze pokolenie NZS-iaków pielęgnuje pamięć o historii stowarzyszenia i stara się kultywować jego ideały. Czasy się zmieniły, ale cel się nie zmienił - wciąż chodzi o dbałość o dobro studentów i autonomię uczelni. 

Misją Niezależnego Zrzeszenie Studentów dziś jest aktywizacja środowiska studenckiego i budowanie społeczeństwa obywatelskiego. NZS stoi na straży praw studenckich, stara się, by student znaczył coraz więcej w świecie mediów, polityki i biznesu a także kreuje liderów wśród członków organizacji, którzy w przyszłości staną na czele własnych przedsięwzięć - tych społecznych i tych biznesowych.

- W latach 80. Niezależne Zrzeszenie Studentów musiało o wolność walczyć. Teraz NZS jest od tego, by wolność w Polsce budować. Częścią tej roli jest bycie kuźnią kadr dla RP. Działalność w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów otwiera pewną perspektywę na szerszą działalność publiczną - przyznał Michał Moskal, który w przeszłości był przewodniczącym NZS a obecnie jest szefem Forum Młodych PiS.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Gdzie jest pan Cogito

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: prof. Wojciech Polak (historyk, jeden z założycieli NZS), Michał Moskal (były przewodniczący NZS, szef Forum Młodych PiS) i Krzysztof Białas (przewodniczący NZS)

Data emisji: 26.09.2020 

Godzina emisji: 15.07

kk

Czytaj także

Tak rodziła się Solidarność

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2020 14:16
40. rocznica podpisania Porozumień sierpniowych i wybuch karnawału Solidarności skłania do przemyśleń o polskiej historii. Są tacy, którzy twierdzą, że wydarzenia 1980 roku to kolejne powstanie narodowe. Na pierwszym froncie ówczesnych zmagań byli goście audycji "Gdzie jest pan Cogito" Zofia Romaszewska i Bogdan Borusewicz. Wspominają wydarzenia sprzed 40 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyk: Stalin utorował Niemcom najkorzystniejsze możliwości wywołania II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 17:21
1 i 17 września roku 1939 – to w naszej historii daty tragiczne. Współczesnym wydawało się, że skończył się świat. Nazistowskie Niemcy i sowiecka Rosja porozumiały się w sprawie podziału Polski i naszej części Europy. A do końca sierpnia 1939 roku wydawało się, że Niemcy i Związek Sowiecki są śmiertelnymi wrogami. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Działalność opozycyjna Lecha Kaczyńskiego. Łopiński: był człowiekiem Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2020 14:50
Lech Kaczyński przez większość Polaków oceniany jest przez pryzmat skutecznych działań w roli prezydenta Polski, ministra sprawiedliwości i prezydenta Warszawy, a także poprzez tragiczny finał jego życiowej drogi w Smoleńsku. Z kolei jego działalność w latach 80. w ramach Solidarności nie jest już tak powszechnie znana. 
rozwiń zwiń