Wybory prezydenckie w USA. Jakie znaczenie mają dla Polski?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2020 11:10
W audycji "Gdzie jest Pan Cogito" porozmawialiśmy o tym, jakie w związku z wyborami prezydenckimi w USA są perspektywy, nadzieje, przewidywania. Czym wybory w Stanach Zjednoczonych są z polskiej perspektywy? 
Prezydent USA Donald Trump
Prezydent USA Donald TrumpFoto: PAP/EPA/Chris Kleponis

Posłuchaj
42:19 gdzie jest pan cogito 3.10..mp3 Wybory prezydenckie w USA. Jakie znaczenie mają dla Polski? (Gdzie jest pan Cogito/Jedynka)

 

Podziały polityczne w USA 

Zdaniem prof.Grzegorza Górskiego, prawnika, historyka i amerykanisty z Kolegium Jagiellońskiego w Toruniu Stany Zjednoczone są krajem rozwiniętej demokracji, w którym w ostatnich latach doszło do wielu zmian wynikających z cywilizacyjnych prądów. - One mniej lub bardziej wbijają się w dotychczasową rzeczywistość społeczną USA - powiedział. - Demokracja amerykańska, tak jak w Polsce, opiera się na modelu dwupartyjnym, dwóch dominujących obozów politycznych i jest to oczywiste, że tego typu podziały są zawsze bardziej widoczne - dodał. 


trump epa08716548 1200.jpg
Ekspert: Trump w kampanii może zyskać na zakażeniu koronawirusem

Debata prezydencka 

O swoich wizjach kierowania Stanami Zjednoczonymi reprezentujący Republikanów, urzędujący prezydent Donald Trump i kandydat Demokratów, Joe Biden, rozmawiali we wtorek podczas debaty. W czasie jej trwania doszło do ostrych spięć między kandydatami. Joe Biden nazwał nazwał prezydenta "kłamcą" oraz "klaunem". Donald Trump zaś wypomniał swojemu rywalowi między innymi słabe wyniki w szkole, zauważając że "nie jest on w ogóle bystry".

- Joe Biden dobrze wiedział, że prezydent Trump nie będzie dyskutował w sposób konwencjonalny i musiał znaleźć strategię, która pozwoliłaby mu zachować twarz i pozostać zapamiętanym przez wyborców - ocenił  amerykanista Andrzej Kohut. - Posunął się do obelg, mówił ze Donald Trump nie ma planu i nie ma pojęcia o czym mówi. Moim zdaniem ta agresja była wykalkulowana - podkreślił. 

pap trump debata 1200.jpg
Debata Trump-Biden. Prezydent USA ogłosił się zwycięzcą dyskusji

Znaczenie wyniku wyborów prezydenckich 

Eksperci na antenie Programu 1 Polskiego Radia podkreślali znaczenie wyborów prezydenckich w USA dla Polski i stosunków polsko-amerykańskich.  

Profesor Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego, przypomniał, że w przyjętym przez USA systemie oparcia współpracy na relacjach z wiodącymi sojusznikami regionalnymi, Polska wyrosła na ważnego partnera w regionie wschodniej flanki NATO. Wybór Joe Bidena na prezydenta USA może zmienić naszą pozycję. - Istnieje ryzyko, iż ktokolwiek był sojusznikiem USA pod wodzą Donalda Trumpa, w razie zmiany będzie uważany za przeciwnika ideologicznego - stwierdził politolog. 

Podkreślając znaczenie listopadowych wyborów prezydenckich w USA prof. Grzegorz Górski mówił, że - jego zdaniem - objęcie urzędu przez Joe Bidena otworzy drogę realizacji 10-letniego programu "radykalnej lewicowej, wręcz bolszewickiej agendy, którą reprezentuje Kamala Harris", która jest kandydatką Demokratów na wiceprezydenta. Dodał, że cierpieć będą na tym sojusznicy jak Polska, dlatego wynik wyborów prezydenckich w USA to dla naszego kraju "sprawa krytyczna, życiowa". 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Gdzie jest Pan Cogito

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: prof. Grzegorz Górski (amerykanista), prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski (politolog), Andrzej Kohut (amerykanista, Klub Jagielloński)

Data emisji: 3.10.2020 r. 

Godzina emisji: 15.08

IAR/ans 

Czytaj także

Debata Trump-Biden. Prezydent USA ogłosił się zwycięzcą dyskusji

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 05:46
Donald Trump oświadczył, że jest zadowolony z występu w pierwszej telewizyjnej debacie w wyborach prezydenckich. Amerykański prezydent wyraził przekonanie, że wygrał pojedynek z Joe Bidenem. Sondaże wskazują jednak na zwycięstwo kandydata demokratów.
rozwiń zwiń