Czy chrześcijanie są prześladowani w państwach rozwiniętych?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 15:07
W ostatnich tygodniach mieliśmy okazję przyjrzeć się naturze protestów w ramach tzw. "Strajku Kobiet". W tym wydaniu audycji "Gdzie jest Pan Cogito" rozmawiamy o szerszym problemie, jakim są prześladowania chrześcijan w tzw. "pierwszym" świecie. Jakie mają formy? Czym są motywowane?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com

strajk kobiet protest przed kościołem 1200 free
Czy mamy do czynienia z zasadniczą konfrontacją wartości i antywartości?

Ks. prof. Dariusz Oko zwraca uwagę, że w zjednoczonej Europie w kręgach kierowniczych przeważa tendencje lewicowe.


Posłuchaj
42:07 2020_12_05 15_07_28_PR1_Gdzie_Jest_Pan_Cogito.mp3 Gdzie jest Pan Cogito 5 grudnia godz. 15:07

 

Przytacza opinię słowackiego polityka i publicysty chrześcijańskiego Vladimíra Palko. który w książce "Lwy nadchodzą" krytykuje to, jak - jego zdaniem - w Europie są preferowani byli komuniści. - On porównuje, że członkowie w krajach wschodu, między innymi z małych krajów bałtyckich nie mieli żadnych problemów w zostaniu komisarzami, choć kilkanaście lat byli członkami partii totalitarnej, komunistycznej - mówi ks. Oko.


strajk kobiet warszawa pap 1200x660.jpg
"Strajk kobiet". Czy to działania polityczne?

Jego zdaniem, ludzie o poglądach chrześcijańskich nie mają szans na normalna pracę jako politycy na szczytach Unii, a liderom Unii bliżej jest do ludzi wywodzących się z byłych partii totalitarnych, niż do ludzi o poglądach chrześcijańskich. Gość Programu 1 Polskiego radia ocenia, że partie chadeckie odeszły od wartości chrześcijańskich widząc, jak zmieniają się społeczeństwa i przejęły lewicowe poglądy. - Tu działa cynizm polityczny ludzi, którzy chcą utrzymać władzę - mówi. Przestrzega, żeby polskie partie prawicowe nie poszły tą drogą.

Odnosząc się do Strajku Kobiet ks. prof. Dariusz Oko uważa, że już sama nazwa wprowadzam w błąd. - Sugeruje, jakby wszystkie kobiety były zaangażowane, Nie, to jest strajk ultralewackich ateistek, które chcą wywołać rewolucję, bojówka, która chce obalić legalnie wybrany rząd - mówi.

Dr Kazimierz Szałata, etyk, zauważa, że kultura Europy zachodniej przeżywa poważny kryzys. - Weszliśmy w nowożytne barbarzyństwo, które charakteryzuje się brakiem  poczucia przyzwoitości, brakiem poczucia kultury, wstydu, poczucia honoru, poczucia godności - mówi. Jego zdaniem, ten świat w sposób jaskrawy został pokazany przez postawy Strajku Kobiet. - Ten strajk pokazał nam oblicze świata bez wartości, czyli prawdziwe oblicze piekła, bo jak żyć w takim plugawym świecie - ocenia etyk. Zwraca uwagę, że w naszym kręgu kulturowym porządek moralny oparty jest o chrześcijaństwo, dlatego siłą rzeczy chrześcijaństwo jest bezpardonowo atakowane.

Marcin Przeciszewski, prezes KAI, nie zgadza się z katastroficznym obrazem świata, jak ukazali przedmówcy, Zauważa, że procesy historyczne maja przebieg fali i pewne tendencje raz są po stronie wznoszącej, a drugi raz po spadającej. Przypomina, że Unię Europejska zakładali politycy chrześcijańscy przy poparciu papieża Piusa XII. Przyznaje, że obecnie w Unii dominuje zjawisko poprawności politycznej, która jest poprawnością o korzeniach lewicowych, marksistowską. - Przeżywamy bardzo głęboka konfrontacje z chrześcijaństwem, ale nie podpisałbym się pod poglądem, że ta konfrontacja w jakikolwiek sposób została przegrana - mówi redaktor. Przypomina nauczanie Jana Pawła II, który w dysertacji na temat Europy napisał, że jedyną nadzieją dla Europy jest Jezus Chrystus. - To jest wielkie hasło programowe -

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Gdzie jest Pan Cogito

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: ks. prof. Dariusz Oko (teolog i filozof, Uniwersytet Papieski w Krakowie), dr Kazimierz Szałata (etyk, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie), red. Marcin Przeciszewski (prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej)

Data emisji: 5.11.2020 

Godzina emisji: 15.07

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szwecja: zdemolowano kościół w Goeteborgu. Odprawiano w nim msze także dla Polaków

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 20:40
W Goeteborgu na południowym zachodzie Szwecji nieznany sprawca zdemolował w piątek po południu rzymskokatolicki kościół pw. Chrystusa Króla. Akt wandalizmu potępił biskup Sztokholmu, incydent został zgłoszony na policję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czerwień przypomni o prześladowaniach chrześcijan. Rozpoczyna się #RedWeek

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 04:50
Przez kolejnych 7 dni prawie 100 katedr, setki kościołów i budynków zostanie podświetlonych na czerwono w geście solidarności z prześladowanymi chrześcijanami. #RedWeek to inicjatywa Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, która przypomina o cierpieniu około 250 milionów wyznawców Chrystusa, którzy nie mogą swobodne praktykować wiary.
rozwiń zwiń