Joe Biden prezydentem USA. Co to oznacza dla Polski?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 15:56
Amerykańskie Kolegium Elektorów potwierdziło w poniedziałek zwycięstwo kandydata Demokratów Joe Bidena w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. W serii głosowań, które odbywały się niezależnie w stolicach 50 stanów, Joe Biden zdobył 306 głosów elektorskich, a Donald Trump 32.
Joe Biden
Joe BidenFoto: PAP/EPA/ALYSSA POINTER

Co oznacza wybór Joe Bidena? Czy relacje polsko-amerykańskie ulegną ochłodzeniu? Wreszcie jak te relacje wpłyną na kontakty wojskowe i gospodarcze?


Czytaj też
1200_Biden_EN.png
Nowe informacje ws. gabinetu Joe Bidena. Poznaliśmy nazwiska kolejnych sekretarzy

Amerykanista prof. Grzegorz Górski mówi w audycji "Gdzie jest Pan Cogito" w Programie 1 Polskiego Radia, że o tym, jak będą wyglądały polsko-amerykańskie relacje przekonamy się, kiedy nowa administracja przyjmie kluczowy dokument. - Nazywany strategią bezpieczeństwa na całą kadencję. Z niego będą wynikały podstawowe priorytety - wyjaśnia.

Posłuchaj
42:20 _PR1_AAC 2020_12_19-15-09-09.mp3 Co wybór Joe Bidena na prezydenta USA oznacza dla Polski? (Gdzie jest Pan Cogito/Jedynka)

- W Poprzedniej strategii byliśmy umieszczeni jako kluczowy - krytyczny można powiedzieć - aliant Ameryki z uwagi na wcześnie rozpoznane zagrożenia i wyzwania, a te wyzwania i zagrożenia w zasadzie się utrzymują. A skoro się nic nie zmieniło, a istotna część Partii Demokratycznej podziela te oceny, można przypuszczać, że niezależnie od takich czy innych emocji wyrażanych również podczas kampanii wyborczej, ta trzeźwa ocena rzeczywistości, ta pozycja nie powinna ulec znacznej erozji - mówi i dodaje, że "Polska nie ma żadnej innej realnej alternatywy dla swojego bezpieczeństwa niż relacje ze Stanami Zjednoczonymi".

Czytaj więcej:

Amerykanista dr Andrzej Kohut zaznacza, że istotnym elementem porozumienia i sojuszu pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi jest to, że łączą nas interesy trwalsze niż wszelkie zmiany partyjne, czy to w USA czy w Polsce. - Myślę, że również po tych wyborach amerykańskich będzie to widoczne - ocenia.


czytaj więcej
duda 1200.jpg
Andrzej Duda gratuluje zwycięstwa Joe Bidenowi. "Nasze Państwa i Narody podzielają te same ideały i wartości"

Odnosząc się do wypowiedzi Joe Bidena, w której wymienił Polskę obok Białorusi i innych reżimów totalitarnych, dr Andrzej Kohut mówi, że rzeczywiście tego rodzaju myślenie gdzieś w kręgach demokratycznych się pojawia. - Od czasu do czasu mamy tego dowody. Tego rodzaju myślenie z całą pewnością może osłabić pozytywny klimat we wzajemnych relacjach i może spowodować pewne tarcia między obydwoma państwami (...), ale nie będzie to rzutowało na stosunki polsko-amerykańskie jako takie. Interesy Polski i Stanów Zjednoczonych są interesami strategicznymi w wymiarze militarnym i obronnym, w wymiarze bezpieczeństwa dotyczącym Rosji oraz w wymiarze energetycznym i to się nie zmieni - podkrreśla.

Sekretarz Stanu w KPRM odpowiedzialny za negocjacje w zakresie kontraktów energetycznych z USA Piotr Naimski mówi, że Polska i USA pozostaną strategicznymi sojusznikami. - To z jednej strony oczywiste. Z drugiej strony bardzo potrzebne - ocenia.

- Stany Zjednoczone są potrzebne Europie, wspólnota transatlantycka jest filarem bezpieczeństwa w regionie Zachodu. Polska jest częścią Zachodu i nią pozostanie. Relacje polsko- amerykańskie wykraczają poza relacje dwustronne, są elementem struktury bezpieczeństwa militarnego i gospodarczego, która obejmuje Europę wraz z USA - mówi Piotr Naimski. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Gdzie jest Pan Cogito

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: prof. Grzegorz Górski (amerykanista, Kolegium Jagiellońskie w Toruniu), dr Andrzej Kohut (amerykanista, Klub Jagielloński) oraz Piotr Naimski (sekretarz stanu w KPRM odpowiedzialny za negocjacje w zakresie kontraktów energetycznych z USA)

Data emisji: 19.12.2020 

Godzina emisji: 15.05

kh

Czytaj także

"Kluczowe kwestie pozostaną bez zmian". Amerykanista o zmianie prezydenta USA

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 13:44
- USA nawet przy zmianie władzy np. z republikańskiej na demokratyczną utrzymują w wielu kwestiach dotychczasowy kurs. We współpracy z Polską, kwestii bezpieczeństwa energetycznego czy kluczowej dla nas współpracy wojskowej, utrzymaniu obecności amerykańskiego wojska, nic się nie powinno zmienić - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Winiarski, amerykanista (tygodnik "Niedziela").
rozwiń zwiń