Nietypowe Święta Bożego Narodzenia w czasie pandemii. Czy coś w nas zmienią?

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2020 17:47
To były wyjątkowe Święta Bożego Narodzenia, którym zamiast rodzinnej radosnej atmosfery, towarzyszyły często samotność, strach i żałoba po stracie bliskich zabranych przez pandemię. Jak zapamiętamy te święta i co w nas zmienią?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/ratmaner

- To jest przede wszystkim dla nas, ludzi wierzących, tajemnica wcielenia - powiedział ks. Bogdan Bartołd. - Przypominamy sobie tę podstawową prawdę, która dotyka całej naszej rzeczywistości, że Bóg w swoim synu Jezusie Chrystusie przychodzi, że zamieszkał na Ziemi 2000 lat temu - dodał.

Jak tłumaczył ksiądz, "wierzymy, że ta tajemnica wcielenia stała się m.in. po to, żeby Bóg był ciągle z nami". - To jest tajemnica miłości, wniknięcia Boga do serca człowieka - powiedział Bartołd.

Boże Narodzenie 2019 1200 Shutterstock.jpg
"Sprawdzian z naszej chrześcijańskiej dojrzałości". Ks. Grabowski o świętach Bożego Narodzenia

W historii teologii chrześcijańskiej były bardzo różne podejścia do tego, jak wyjaśnić tę tajemnicę bożego narodzenia - zauważył dr Sebastian Duda, wskazując, że teologie od wieków pytali, dlaczego Bóg stał się człowiekiem.

- Są takie koncepcje, że Bóg stał się człowiekiem, ponieważ Bóg zawsze chciał być człowiekiem, niezależnie od tego, że człowiek upadł - powiedział Duda. Jak wyjaśnił, Bóg chciał, "żeby w pełni ujawniła się miłość, którą ma w sobie".


Posłuchaj
42:04 [ PR1]PR1 (mp3) 26 grudzień 2020 15_09_10.mp3 Jak zapamiętamy Święta Bożego Narodzenia w czasie pandemii? (Gdzie jest Pan Cogito/Jedynka)

 

Historyk prof. Jarosław Dumanowski, komentując wyjątkową sytuację tegorocznych świąt przypomniał, że literaturze i sztuce są motywy jak wigilia na zesłaniu, czy wigilia powstańcza. - Samo spotkanie się samo pamiętanie o święcie, nie mówiąc już o jego jakimś uczczeniu było niezwykle trudne i dawało pokrzepienie, ale też przywodziło na myśl ten stracony świat - powiedział.

św. Szczepan FREE 1200.jpg
Symbolika drugiego dnia świąt. Ks. Sikorski: to symboliczna odpowiedź człowieka za ofiarę Jezusa

- To jest sprawa dzisiejszych naszych odczuć i tego co nas często osobiście spotkało - dodał, odnosząc się do prób porównywania obecnej sytuacji do np. wojennej. - Ja nie miałem tak skrajnego skojarzenia - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której goście zastanawiali się m.in. czy święta w czasie pandemii mogą wzmocnić nasze więzi? 

***

Tytuł audycji: Gdzie jest Pan Cogito

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: ks. Bogdan Bartołd (proboszcz Archikatedry Warszawskiej), dr Sebastian Duda (teolog, magazyn "Więź"), prof. Jarosław Dumanowski (historyk, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)

Data emisji: 26.12.2020 

Godzina emisji: 15.05

fc

Czytaj także

Misjonarka: radość chrześcijańska to znalezienie sensu nawet w poświęceniu

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2019 18:54
- Powody do radości mamy, dlatego że radość chrześcijańska to nie jest radość płytka, łatwa, że nie ma problemów. Radość chrześcijańska, to jest znalezienie głębokiego sensu tego, co się dzieje w życiu. Nawet rzeczy trudnych, nawet takich, jak oddać życie za coś - mówiła w Polskim Radiu 24 s. Bożena Stencel, franciszkanka misjonarka Maryi. Gościem "Rozmowy PR24" była także świecka misjonarka Monika Łoboda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: najbardziej wartościowy prezent to autentyczna troska o zdrowie drugiego człowieka

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2020 15:00
"Boże Narodzenie to najbardziej rodzinne święta ze wszystkich. W tym roku jednak w nieco innej formie, telefon, komputer, wideo muszą nam czasami wystarczyć do kontaktu z najważniejszymi dla nas osobami" - napisał w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń