Pandemia koronawirusa. Czy poradzimy sobie z COVID-19?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 15:10
W audycji "Gdzie jest Pan Cogito" ze specjalistami medycznymi rozmawialiśmy o sytuacji epidemicznej, nowych odmianach koronawirusa, skuteczności szczepień oraz fake newsach związanych z pandemią.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Alonafoto/shutterstock

Premier morawiecki free flickr kprm-1200.jpg
Apel premiera ws. szczepionek: KE powinna wykorzystać siłę UE do nacisku na firmy farmaceutyczne

- Komisja Europejska powinna wykorzystać siłę gospodarczą Unii Europejskiej do nacisku na wielkie korporacje, z którymi latem podpisaliśmy umowę. Musimy mieć zdecydowanie więcej szczepionek tu i teraz, żeby wreszcie pozbyć się tej pandemii - mówił w środę premier Mateusz Morawiecki.

Posłuchaj
42:17 2021_02_20 15_08_43_PR1_Gdzie_Jest_Pan_Cogito.mp3 Pandemia koronawirusa. Czy poradzimy sobie z COVID-19? (Gdzie jest pan Cogito/Jedynka)

 

Trzecia fala koronawirusa

Goście Programu 1 Polskiego Radia - specjaliści medyczni - ostrzegali przed trzecią falą koronawirusa. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił o rosnącej liczbie przypadków COVID-19 i mówił, że wiele teraz zależy od naszego zachowania. - To wszystko jest naszych rękach - podkreślił wiceminister. - Jeżeli będziemy zachowywać się tak jak ostatnio w Zakopanem to będziemy mieli zwiększoną ilość nowych zakażeń - dodał. 

Wirusolog, profesor Włodzimierz Gut apelował o mądrość w związku z rozpoczynającą się trzecią falą koronawirusa. - O ile pierwsza fala była falą zaskoczenia i całkiem pozytywnie została przyjęta, to można powiedzieć, że druga fala była  tzw. falą "świąteczną", to trzecia będzie falą głupoty - ocenił prof. Gut. 

Lek. Agnieszka Szarowska, pełnomocniczka szpitala MSWiA w Warszawie do spraw COVID-19, przewiduje, że epidemia jeszcze potrwa - Pojawiają się nowe szczepy, mutacje, które mogą doprowadzić do tego, że szczepionka nie będzie tak skuteczna - mówiła. - Zróbmy co się tylko da, żeby się zabezpieczyć i nie zachorować - apelowała. 

Czytaj: 

Czym są mutacje wirusa? 

Jak podkreślił prof. Włodzimierz Gut mutacje wirusów występują często. - Większość tych mutacji nie powoduje wyniku, ze względu na to, że jest eliminowana w całym procesie. My mówimy o tych mutacjach, które na tę chwilę mają jakieś odbicie w sekwencjach białkowych. Tych mutacji jest już kilkanaście - tłumaczył gość audycji. 

Czy mutacje wpływają na poziom zakażeń na całym świecie? - Na poziom zakażeń wpływa zachowanie ludzkie - tłumaczył ekspert. - Wirus poza komórką jest martwym organizmem, a szerzenie go polega na skutecznym kontakcie osoby zakażonej z osobą, która ulegnie zakażeniu. Jeżeli kontakty są bardziej nasilone to dany wirus obejmuje większą populację, jeśli mniej to mniejszą - dodał. 

Szczepienia przeciw COVID-19. Jakie przeciwskazania? 

Wirusolog Agnieszka Szarowska tłumaczyła na antenie radiowej Jedynki, że jedynym przeciwskazaniem do podania szczepionki jest wstrząs anafilaktyczny, który wystąpił po pierwszej dawce szczepienia. - Ci, którzy przyjmują po raz pierwszy szczepienie nie mają żadnych bezwzględnych przeciwskazań. U tych osób, gdzie wystąpił wstrząs po pierwszej dawce, nie szczepimy ich drugą dawką - stwierdziła ekspert. 

W przypadku, gdy pacjent w wywiadzie podał, że miał wstrząs anafilaktyczny po innych preparatach, wtedy szczepienie powinno się odbyć w specjalnych warunkach. - Przyjmujemy tę osobę do punktu szczepień, który najlepiej jak jest przyszpitalnym punktem, zakładamy wkłucie dożylne, przygotowujemy adrenalinę, hydrokortyzon - powiedziała. - Mamy w zanadrzu cały zestaw przeciwstrząsowy i taką osobę szczepimy - przyznała dr Agnieszka Szarowska. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Gdzie jest Pan Cogito

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: prof. Włodzimierz Gut (wirusolog), Agnieszka Szarowska (wirusolog, Szpital MSWiA w Warszawie) i Waldemar Kraska (wiceminister zdrowia)

Data emisji: 20.02.2021 r. 

Godzina emisji: 15.10

IAR/ans 

Czytaj także

Manipulacje i kłamstwa. Jak o historii mówią nasi sąsiedzi?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 15:05
W opowieściach o naszej wspólnej przeszłości często - niestety - pojawiają się manipulacje i jawne kłamstwa. Jest to szczególnie bolesne, gdy nieprawdziwe informacje szerzą ci, którzy Polaków mordowali w sposób zorganizowany. Jak z tym walczyć? Jak opowiedzieć światu prawdę o tym, co działo się w naszej części Europy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawa Tomasza Komendy. "Błędy zostały popełnione przez wszystkich"

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2021 14:00
Tomasz Komenda spędził w więzieniu 18 lar za zbrodnię, której nie popełnił. - To wyjątkowa bulwersująca sprawa, która pokazuje ciemne strony wymiaru sprawiedliwości, ponieważ nikt nie zwróci utraconych lat życia p. Tomaszowi Komendzie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister sprawiedliwości dr Marcin Romanowski. Dlaczego doszło do tak ogromnej pomyłki?
rozwiń zwiń