Dzień Kobiet: "kartka z kalendarza" czy ważny dzień w roku?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 07:58
Jak współcześnie odbierany jest Dzień Kobiet? Czy obchodzenie takiego dnia ma sens? Jeśli tak, jak powinien być świętowany? Zapraszamy do wysłuchania dyskusji, w której zastanawialiśmy się także nad tym, jak dziś wygląda sytuacja kobiet i jaką rolę pełnią one w społeczeństwie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Brainsil/shutterstock.com

Posłuchaj
42:12 2021_03_09 21_07_23_PR1_Gdzie_Jest_Pan_Cogito.mp3 Dzień Kobiet: "kartka z kalendarza" czy ważny dzień w roku? (Gdzie jest Pan Cogito/Jedynka)

 

Językoznawca prof. Anna Cegieła zwróciła uwagę, że święto kobiet zostało ustanowione bardzo dawno, w czasach, kiedy sytuacja kobiet była zupełnie inna niż teraz. W okresie PRL-u dzień ten był wykorzystywany przez władze, traktowany jako święto urzędowe, co odbiło się na jego postrzeganiu. Współcześnie to święto obchodzone jest różnie, swego czasu popularne były specjalne imprezy dla kobiet z udziałem striptizerów.

raczyńska malgorzata 1200.jpg
"Gdzie jest Pan Cogito"

- Mnie ten dzień troszkę śmieszy. Z rozbawieniem obserwuję 80-latków, którzy nie bardzo wiedzą, jak się zachować: złożyć te życzenia, czy nie. Próbują wyczuć, jak zareaguje kobieta. Spokojnie można się bez tego święta obyć (...), ale jeśli potraktować ten dzień jako okazję do przypomnienia o tym, że nie wszystko w prawach kobiet zostało załatwione, to w porządku, on może się przydać - stwierdziła prof. Cegieła. 

Czytaj także:


Zdaniem psycholog Doroty Minty Dzień Kobiet to dobry pretekst do rozmawiania o stereotypach. - Stereotypach, które rządzą nami na przykład w pracy - ciągle kobiety zarabiają mniej, ciągle jest ich mało w zarządach wielkich firm. Martwi mnie też, że wciąż mówi się małym dziewczynkom, że mają być grzeczne, że są raczej humanistkami niż matematyczkami - wskazała.

- Cieszy mnie, że 8 marca stał się pretekstem do dyskusji o roli kobiet i mężczyzn. To jest też dzień, w którym warto przypomnieć kobietom, że mężczyźni są na przykład równoprawnymi rodzicami. Mam takie poczucie, że ten dzień stał się pretekstem do dyskusji o odrzucaniu stereotypów, o szukaniu obszarów, w których mamy - i kobiety, i mężczyźni - sporo do zrobienia - powiedziała.

W ocenie dr Justyny Napiórkowskiej, dobrze, że święto kobiet budzi kontrowersje. Gość radiowej Jedynki zauważyła, że często ten dzień służy zwróceniu uwagi na historię kobiet, na przykład na ich obecność w sztuce na przestrzeni lat i dziś. - Jeżeli nie będziemy debatować o tym, to jest ryzyko, że będziemy wędrować w kierunku ekstremalnych pozycji. We wszystkim ważne jest poszukiwanie równowagi - podkreśliła.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której zastanawialiśmy, jak wygląda rola i sytuacja kobiet (oraz mężczyzn i rodzin) we współczesnym świecie.

***

Tytuł audycji: Gdzie jest Pan Cogito

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: prof. Anna Cegieła (językoznawca z UW), dr Justyna Napiórkowska (historyk sztuki z UW) i Dorota Minta (psycholog, psychoterapeuta)

Data emisji: 9.03.2021 

Godzina emisji: 21.07

kk

Czytaj także

Umierający Polak w brytyjskim szpitalu. "Konflikt cywilizacji życia i śmierci"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 13:31
W ostatnich dniach bardzo głośno jest o sprawie Polaka, mieszkającego w Wielkiej Brytanii, który miał zawał, podczas którego doszło również do zatrzymania pracy serca przez blisko 45 minut. Brytyjscy lekarze orzekli, że pacjent nie rokuje i chcą go pozbawić życia, mimo ze wykazuje one pewne cechy świadomości. - Filozofia, że ludzkie życie podlega ochronie prawnej tylko na pewnych etapach, jest zagrożeniem dla myślenia o godności każdego człowieka - mówi ks. prof. Piotr Mazurkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Manipulacje i kłamstwa. Jak o historii mówią nasi sąsiedzi?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 15:05
W opowieściach o naszej wspólnej przeszłości często - niestety - pojawiają się manipulacje i jawne kłamstwa. Jest to szczególnie bolesne, gdy nieprawdziwe informacje szerzą ci, którzy Polaków mordowali w sposób zorganizowany. Jak z tym walczyć? Jak opowiedzieć światu prawdę o tym, co działo się w naszej części Europy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawa Tomasza Komendy. "Błędy zostały popełnione przez wszystkich"

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2021 14:00
Tomasz Komenda spędził w więzieniu 18 lar za zbrodnię, której nie popełnił. - To wyjątkowa bulwersująca sprawa, która pokazuje ciemne strony wymiaru sprawiedliwości, ponieważ nikt nie zwróci utraconych lat życia p. Tomaszowi Komendzie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister sprawiedliwości dr Marcin Romanowski. Dlaczego doszło do tak ogromnej pomyłki?
rozwiń zwiń