Jak zachować wiarę w trudnych dniach pandemii koronawirusa?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 08:00
Wirus SARS-CoV-2 dosłownie, fizycznie, odciąga wiernych od Kościoła. Jak uczestniczyć w modlitwach w sposób bezpieczny? Jak w tych trudnych dniach pandemii zachować wiarę?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/encierro

Posłuchaj
41:37 2021_03_30 21_06_56_PR1_Gdzie_Jest_Pan_Cogito.mp3 Jak w trudnych dniach pandemii koronawirusa zachować wiarę? (Gdzie jest Pan Cogito/Jedynka)

 

Wirusolog prof. Włodzimierz Gut ocenił, że obostrzenia dotyczące limitu wiernych w miejscach kultu religijnego - dopuszczalna jest jedna osoba na 20 m kw. przy zachowaniu odległości minimum 1,5 m; obowiązkowe jest też zakrywanie ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących liturgię - są wystarczające, żeby zapewnić bezpieczeństwo.

kościół free 1200
Triduum Paschalne i Wielkanoc 2021. Transmisje nabożeństw w Jedynce

- Oczywiście wszystko zależy od ludzi. Można bowiem wyznaczyć dowolne kryteria, ale jeśli nie zostaną one spełnione, będzie klęska - podkreślił specjalista i dodał, że z jego obserwacji - jego żona chodzi codziennie do kościoła - wynika, że w świątyniach przepisy sanitarne są egzekwowane. Wskazał, że aby było bezpieczniej, wprowadzono m.in. komunię świętą na rękę. Zauważył, że większość osób uczestniczących w mszy to osoby starsze, które zostały zaszczepione w pierwszej kolejności.

- Jeśli panuje odpowiednia atmosfera, odpowiednia dyscyplina, to nie ma sensu odcinać ludzi od tego, co również jest istotne w czasie pandemii - poczucia wspólnoty, poczucia bezpieczeństwa, poczucia opieki - stwierdził prof. Gut.

Zaangażowany jest autorytet Episkopatu

Ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z UKSW zwrócił uwagę, że doszło do porozumienia między rządem i Episkopatem na temat zasad, które mają obowiązywać w kościołach, a biskupi wzięli na siebie obowiązek wezwania proboszczów, do tego, by postępowali zgodnie z uzgodnieniami. - To pokazuje, że w całą sprawę zaangażowany jest autorytet Episkopatu. Księża, którzy posługują w parafiach, muszą sobie zdawać sprawę z tego, że ryzykują nie tylko swoim indywidualnym autorytetem, autorytetem swojej parafii, ale że to może również rzutować na wizerunek całego Kościoła - zaznaczył.  

- Religia niesie ze sobą wartości, które są niesłychanie istotne dla dużej części naszego społeczeństwa. W związku z tym, kiedy myślimy o tym, z czego nie można nam rezygnować, wprowadzając różnego rodzaju restrykcje, to nie chodzi tylko o to, że nie można zamknąć np. piekarni. Ludzie mają także inne potrzeby, potrzeby duchowe, coś, co jest bardzo istotne w ich życiu - wskazał rozmówca Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg.


Czytaj także:


Nie myślimy już tylko o sobie

Ks. Paweł Kłys, rzecznik archidiecezji łódzkiej, ocenił, że dziś łatwiej przestrzegać obostrzeń, ponieważ wierni przyzwyczaili się już do noszenia maseczek i utrzymywania dystansu. Wyjaśnił, że obecnie, gdy ministrant powie komuś, że nie może uczestniczyć w mszy, ponieważ w świątyni jest już maksymalna liczba osób, taka osoba to rozumie i się wycofuje.

- Nie myślimy już tylko o sobie - że ja mam pragnienie, że chcę wypełnić pełen obrzęd, uczestniczyć w pewnym obrzędzie - ale mamy też świadomość miłości bliźniego. Tego, że musimy pamiętać o tych, którzy są obok nas, o tych, którzy czekają na nas w domu. Pamiętać o tym, żeby samemu być bezpiecznym i żeby zapewnić bezpieczeństwo innym. To jest dzisiaj bardzo ważne - powiedział ks. Kłys. 

Duchowny zwrócił uwagę, że kościoły prowadzą transmisje. W mszy można wziąć udział, pozostając w domu.

***

Abp senior Sławoj Leszek Głódź i były ordynariusz diecezji kaliskiej bp Edward Janiak zostali ukarani przez Stolicę Apostolską za zaniedbania w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której goście Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg komentowali tę sprawę.

***

Tytuł audycji: Gdzie jest Pan Cogito

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: ks. prof. Piotr Mazurkiewicz (UKSW), ks. Paweł Kłys (rzecznik archidiecezji łódzkiej) i prof. Włodzimierz Gut (wirusolog)

Data emisji: 30.03.2021 

Godzina emisji: 21.07

kk

Czytaj także

Umierający Polak w brytyjskim szpitalu. "Konflikt cywilizacji życia i śmierci"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 13:31
W ostatnich dniach bardzo głośno jest o sprawie Polaka, mieszkającego w Wielkiej Brytanii, który miał zawał, podczas którego doszło również do zatrzymania pracy serca przez blisko 45 minut. Brytyjscy lekarze orzekli, że pacjent nie rokuje i chcą go pozbawić życia, mimo ze wykazuje one pewne cechy świadomości. - Filozofia, że ludzkie życie podlega ochronie prawnej tylko na pewnych etapach, jest zagrożeniem dla myślenia o godności każdego człowieka - mówi ks. prof. Piotr Mazurkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Manipulacje i kłamstwa. Jak o historii mówią nasi sąsiedzi?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 15:05
W opowieściach o naszej wspólnej przeszłości często - niestety - pojawiają się manipulacje i jawne kłamstwa. Jest to szczególnie bolesne, gdy nieprawdziwe informacje szerzą ci, którzy Polaków mordowali w sposób zorganizowany. Jak z tym walczyć? Jak opowiedzieć światu prawdę o tym, co działo się w naszej części Europy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawa Tomasza Komendy. "Błędy zostały popełnione przez wszystkich"

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2021 14:00
Tomasz Komenda spędził w więzieniu 18 lar za zbrodnię, której nie popełnił. - To wyjątkowa bulwersująca sprawa, która pokazuje ciemne strony wymiaru sprawiedliwości, ponieważ nikt nie zwróci utraconych lat życia p. Tomaszowi Komendzie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister sprawiedliwości dr Marcin Romanowski. Dlaczego doszło do tak ogromnej pomyłki?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień Kobiet: "kartka z kalendarza" czy ważny dzień w roku?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 07:58
Jak współcześnie odbierany jest Dzień Kobiet? Czy obchodzenie takiego dnia ma sens? Jeśli tak, jak powinien być świętowany? Zapraszamy do wysłuchania dyskusji, w której zastanawialiśmy się także nad tym, jak dziś wygląda sytuacja kobiet i jaką rolę pełnią one w społeczeństwie.
rozwiń zwiń