Paszport szczepień - gdzie leży granica wolności?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 12:50
Przedmiotem dyskusji na temat ewentualnego wprowadzenia paszportu szczepień, są etyczne aspekty kontroli, odpowiedzialność za zdrowie innych osób oraz granice wolności. Czy wprowadzanie przymusu szczepiennego jest etyczne?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: shutterstock/Cryptographer

Czytaj też:
forum szczepienia 1200.jpg
Walka z COVID-19. Prof. Boroń-Kaczmarska: szczepienia to podstawowa metoda zapobiegania 


Paszport szczepionkowy - czy mamy się go obawiać?

Paszport szczepionkowy to dokument zawierający informację o zaszczepieniu, negatywnym teście lub obecności przeciwciał. Według Komisji Europejskiej powinien ułatwić podróże wewnątrz Wspólnoty, a przewodnicząca KE Ursula von der Leyen ma nadzieję, że porozumienie polityczne zostanie osiągnięte do końca maja.


Posłuchaj
42:05 Jedynka/Gdzie jest pan Cogito - 15.05.2021 r.mp3 Paszport szczepień - gdzie leży granica wolności? (Gdzie jest pan Cogito/Jedynka)

 


- Kluczowym elementem w działaniach profilaktycznych jest szczepienie. Mamy przykłady, gdzie wskutek przeprowadzonych szczepień i dobrej odpowiedzi społeczeństwa, w zasadzie tych zakażeń nie ma, albo jest ich niewielka ilość - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Anna Boroń-Kaczmarska, wirusolog. - Nie traktowałabym paszportu szczepionkowego jako czynnika ograniczającego wolność osobistą danej osoby, czy w kontekście dramatycznych wydarzeń. (...). Jestem za wprowadzeniem paszportów szczepionkowych tylko pod warunkiem, że nie będzie to jedyny dowód, który będzie nas eliminował z jakichkolwiek form życia publicznego w naszym kraju - dodaje gość audycji. 

Portfolio zdrowotne

Zdaniem prof. Cezarego Kościelniaka powinniśmy się szczepić, a przy tym posiadać dokument, który pozwoli to sprawdzić. - Dochodzimy do fundamentalnego problemu, który nie jest problemem medycznym, ale jest problemem politycznym, filozoficznym, tzn. w jaki sposób powinniśmy nasze portfolio zdrowotne oddać polityce i w jaki sposób może stać się pewnym regulatorem politycznym - uważa ekspert. - Jako filozofowie, politologowie, osoby, które zajmują się kwestiami władzy, musimy zadać pytanie, czy jest to strategia tzw. biopolityki, która będzie poszerzała kontrolę albo poszerzała pewien system kontroli nad obywatelami - tłumaczy. 

Prywatność i obecność w świecie cyfrowym

W ocenie bioetyka, dr. Pawła Boguszewskiego, nie do końca wiadomo, jakie informacje mają wielkie korporacje technologiczne. - To pokazuje nam ciemny aspekt cywilizacji, jesteśmy w pewnym miejscu, którego główną walutą stała się informacja o człowieku. Sama informacja, czy jesteśmy zaszczepieni, czy nie, dobrze użyta, to jest dobra informacja - uważa ekspert Jedynki. - Gdy dostęp do niej mają odpowiednie agencje czy służby zajmujące się sprawami sanitarnymi, to nie ma żadnych obaw przed powierzeniem takiej informacji o danej osobie - dopowiada. 

Ekspert Jedynki zauważa, że dyskusja o paszporcie szczepionkowym jest w pewnym sensie dyskusją o naszej prywatności i obecności w świecie cyfrowym. - Pytanie brzmi: na ile korporacje, które nie są nakierowane na obywatela, tylko na zysk, mają prawo wykorzystać takie poufne informacje - dodaje.  

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Gdzie jest Pan Cogito

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: prof. Anna Boroń-Kaczmarska (wirusolog), dr Paweł Boguszewski (bioetyk, Polska Akademia Nauk), prof. Cezary Kościelniak (filozof, UAM)  

Data emisji: 15.05.2021 r. 

Godzina emisji: 15.09

ans

Czytaj także

Dworczyk: osoby, które przyjęły pierwszą dawkę szczepionki, mogą przyspieszyć termin kolejnej

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 08:03
- Ci, którzy od 17 maja będą rozpoczynali szczepienie, będą przyjmowali 1 dawkę, z automatu podany zostanie termin skrócony - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień. Dodał, że wcześniej zaszczepieni mogą zmieniać termin 2 dawki samodzielnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister zdrowia: na razie nie rozważamy przymusowych szczepień przeciw COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 19:59
- Do tej pory stosowaliśmy takie podejście, że przekonujemy do szczepień. Historia i doświadczenie pokazują, że to dosyć skuteczna metoda - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski w wywiadzie dla Polsat News.
rozwiń zwiń