Polski Ład. Kto skorzysta na zmianach?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2021 15:08
Zjednoczona Prawica przedstawiła Polski Ład. To szereg założeń społecznych i gospodarczych, które w ocenie liderów prawicy mają być wizją rozwoju Polski na najbliższe lata. 
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: MACIEJ GOCLON/Forum

francja 1 maja pap 1200x660.jpg
W dniu Święta Pracy o zmianach na rynku zatrudnienia

W jaką stronę skierują rozwój naszego kraju? Czy są one w istocie próbą łączenia wrażliwości społecznej z myśleniem wolnościowym? Kto skorzysta na zmianach?


Posłuchaj
41:50 2021_05_22 15_08_30_PR1_Gdzie_Jest_Pan_Cogito.mp3 Gdzie jest Pan Cogito 22 maja godz. 15:08 (Jedynka)

 


pańszczyzna Polona 1200.jpg
Pańszczyzna na ziemiach polskich. Czym była? Dlaczego ją zniesiono? Jakie były tego konsekwencje?

Prof. Kazimierz Kik podkreśla, że Polski Ład to zwrot w polityce polskiej ostatnich 30 lat zgodny ze zwrotem, jaki dokonuje się w Unii Europejskiej. Przypomina, że na nieformalnym szczycie Wspólnoty w Porto powiedziano, że Unia zawraca w stronę Europy socjalnej. - Program PiS zmierza w stronę budowania Polski mniejszych różnic społecznych, czyli Polski solidarnej - zauważa. Jego zdaniem, program ma na celu powstrzymanie niekorzystnych tendencji demograficznych. Przyznaje też, że program jest skierowany do elektoratu PiS i jest to swego rodzaju zapłata ze strony partii rządzącej za poparcie społeczne.

Dr Cezary Mech, ekonomista, ocenia, że na wyrwanie się z pułapki średniego rozwoju potrzeba ok. sześciu bilionów złotych. Polski Ład ma zapewnić ok. 700 miliardów. - Widzimy, że to może być jakimś pierwszym impulsem - mówi. Zauważa, że spadek dochodów podatkowych, przewidziany w programie, odbije się negatywnie na dochodach samorządów. - Trzeba będzie, już niesystemowo, fundusze na rzecz samorządów przekazywać - podkreśla. Jego zdaniem, podniesienie składki zdrowotnej do 9 proc. dochodów jest sprawiedliwe, bo to obciążenie jest równe dla wszystkich. - Oczywiście ona ma swój defekt. bo bardziej obciąża tych, którzy są w wieku produkcyjnym i tych, którzy mają wyższe dochody - wskazuje.

Jakub Wiech, ekspert w sprawach energetyki, ocenia, że kwestie energetyczne w Polskim Ładzie zostały ujęte pobieżnie, o czym świadczy fakt, że zostały ujęte na ośmiu stronach, z czego pięć stron to infografiki. - Bardzo wiele kwestii zostało niedopowiedzianych - mówi. Zwraca uwagę, że ledwie zasygnalizowane zostały kwestie energetyki jądrowej i energetyki wiatrowej na morzu, które są kluczowe w obliczu dążeń Europy do neutralności klimatycznej w 2050 roku. Tym bardziej że sprawy transformacji energetycznej stają się coraz ważniejszym tematem społecznym, czego dowodem są ostatnie kampanie wyborcze, gdzie każdy kandydat i każda partia prezentowała swój program energetyczny.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Gdzie jest Pan Cogito

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: dr Cezary Mech (ekonomista), prof. Kazimierz Kik (politolog), Jakub Wiech (specjalista ds. energetyki, Energetyka24)  

Data emisji: 22.05.2021 r. 

Godzina emisji: 15.08

ag


Czytaj także

"Trzeba zrównać się z zachodnią częścią UE". Jarosław Kaczyński o celu Polskiego Ładu

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 10:02
- Warto na Polski Ład patrzeć też szerzej, zwiększa on szanse, by te 77 proc. przeciętnej europejskiej szybko podciągnąć do poziomu ok. 100 proc. - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla "Sieci". Dodał, że nie ma planu organizacji przedterminowych wyborów.
rozwiń zwiń