Jak polskie prawo chroni zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2021 15:12
Prawa zwierząt łączą polityków od prawa do lewa. Tak samo, jak sprzeciw w poszerzaniu praw zwierząt, który jest ponadpartyjny. Czy są one częścią szeroko rozumianego kodeksu etycznego? Czy da się różnicować prawa zwierząt w zależności od tego, jaki jest ich status? Wreszcie jak państwo polskie chroni zwierzęta? W audycji "Gdzie jest Pan Cogito" staramy się odpowiedzieć na te pytania.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/fotosparrow

forum pies policja 1200 .jpg
Projekt o tzw. psiej emeryturze przyjęty przez rząd. Dotyczy zwierząt w formacjach mundurowych

Posłuchaj
39:51 Jedynka-19-06-2021-gdzie-jest-pan-cogito.mp3 Jak chronić zwierzęta (Gdzie jest Pan Cogito/Jedynka)

 

Paulina Król, redaktor naczelna magazynu "Mój pies i kot", zwraca uwagę, że zwierzę nie jest przedmiotem, jest istotą żywą, ma swoje prawa, co jest zapisane w ustawie O ochronie zwierząt. - Nie rozumiem, dlaczego są i posłowie, i niektórzy prawnicy, a także ministrowie, którzy mówią, że zwierzęta nie mają praw - mówi. Podkreśla, że może kodeksowo pewnych praw nie mają, ale mają prawa, jako istoty żywe. Przypomina postać świętego Franciszka z Asyżu, dla którego mysz czy osiołek były tak samo warte troski jak ludzie. Zastrzega, że nie jest nastawiona ortodoksyjnie, ale uważa, że podstawowe prawa zwierząt polegają na tym, że zapewniamy im dobrostan, ochronę, nie zadajemy niepotrzebnie cierpienia. Jej zdaniem, nie ma potrzeby mnożenia instytucji chroniących prawa zwierząt. Bardziej przydatne byłoby egzekwowanie istniejącego prawa oraz szkolenia dla sędziów i prokuratorów, bo wiele działań zależy od ich osobistego stosunku do zwierząt. 

Cezary Wyszyński, prezes Fundacji "Viva!", wskazuje, że czym innym są prawa zwierząt, a czym innym prawo ochrony zwierząt. Są zwierzęta lepiej i gorzej chronione, gdyż jest podział na zwierzęta towarzyszące, jak psy i koty, oraz zwierzęta gospodarskie, jak świnie i krowy. - To, co w przypadku zwierząt domowych byłoby znęcaniem się nad zwierzętami, w przypadku zwierząt gospodarskich jest uznane jako standardowa praktyka hodowlana - mówi. Do przestrzegania ustawy O ochronie zwierząt są zobligowane służby państwowe, zaś prawa zwierząt to pewna idea, podobnie jak prawa człowieka. Jego zdaniem, opór niektórych środowisk przeciwko poszerzaniu praw do ochrony zwierząt wynika z obaw, że zwierzęta będą lepiej chronione niż ludzie.

Łukasz Balcer, prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, twierdzi, że bardzo często organa państwowe, takie jak policja, straż miejska, prokuratura czy sędziowie bagatelizują przestępstwa lub wykroczenia i zmniejszają ich wagę. - A my, jako organizacja, rocznie robimy 30 tysięcy interwencji w obronie praw zwierząt - mówi. Przyznaje, że są organizacje, które nie mają takiego doświadczenia jak jego Towarzystwo i szkodzą zwierzętom, nie przestrzegając norm i procedur oraz naruszają pewne zasady, co odbija się na wszystkich organizacjach, także tych dobrych, którym przylepiana jest łatka, że naginają prawo, a wręcz przypisują sobie policyjne uprawnienia. - Te, które łamią prawo, powinny być zdelegalizowane - mówi i wskazuje, że te dobre podejmują rocznie tysiące interwencji. Zauważa, że zmienia się na lepsze podejście do zwierząt.

Rozmówcy żałują, że tzw. Piątka dla zwierząt utknęła w Sejmie, bo zawierała wiele dobrych dla zwierząt postulatów, ale też kontrowersyjne, dotyczące zwierząt futerkowych i uboju rytualnego. - Te branże mają ogromne zasoby, na tyle duże, że potrafią zablokować proces legislacyjny - ocenia Cezary Wyszyński. Jego zdaniem, ubój rytualny powinien być jak najszybciej zakazany. Zaś Łukasz Balcer postuluje nasilenie akcji edukacyjnej i wskazuje, że broniąc praw zwierząt, bronimy praw człowieka do życia w nieskażonej naturze.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Gdzie jest Pan Cogito

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: Paulina Król (redaktor naczelna magazynu "Mój pies i kot"), Cezary Wyszyński (prezes Fundacji "Viva!"), Łukasz Balcer (prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami)  

Data emisji: 20.06.2021 r. 

Godzina emisji: 15.12

ag


Czytaj także

"Spór światopoglądowo-cywilizacyjny". Publicysta o dyskusjach wokół "Piątki dla zwierząt"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 10:15
- Ostry spór polityczny, który pojawił się wokół ustawy, jest związany z lobbingiem i finansowaniem polityki przez hodowców zwierząt futerkowych. Wcześniej byli mocno związani z PO, dzisiaj szukają na prawicy zwolenników, nie ma w tym nic zaskakującego - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Łęski (TVP). W dyskusji udział wzięli również Łukasz Kobeszko (Nowa Konfederacja) oraz Wojciech Biedroń ("Sieci").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyszłość "piątki dla zwierząt". Radosław Fogiel: będziemy chcieli zrealizować cele tej ustawy

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 18:15
- Celem ustawy było zwiększenie ochrony zwierząt w Polsce. Zarówno zwierząt hodowlanych jak i tych trzymanych w domach. Jest to kwestia czysto humanitarna. Nie zawsze jest tak, że jakaś ustawa jest po to, żeby osiągnąć dzięki niej cele polityczne - powiedział Radosław Fogiel z Prawa i Sprawiedliwości o "piątce dla zwierząt".
rozwiń zwiń