Ataki hakerskie w Polsce. Dr Kawecki: celem jest wywołanie chaosu, dezinformacja

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2021 15:20
Od ponad tygodnia polska polityka żyje głównie aferą hakerską. Władze​ twierdzą, że mamy do czynienia ze zmasowanym atakiem z Rosji. Czy tak jest w istocie? Czy jesteśmy na wojnie cybernetycznej z tym państwem? Jakie wnioski należy wyciągnąć z tej sytuacji?
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock/Portrait Image Asia

pap_Łukaszenka 1200.jpg
Przydacz: Łukaszenka jest gwarantem interesów rosyjskich na Białorusi

Ataki hakerskie

W pierwszej połowie czerwca minister Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, poinformował o włamaniu na swoją skrzynkę mailową. Prezes PiS Jarosław Kaczyński opublikował oświadczenie, w którym napisał m.in. że "najważniejsi polscy urzędnicy, ministrowie, posłowie różnych opcji politycznych byli przedmiotem ataku cybernetycznego". 

- Atak nie miał na celu pozyskania konkretnych informacji, gdyż wtedy miałby inny wymiar. Przede wszystkim głównym, zasadniczym celem jest wywołanie chaosu, dezinformacja, obniżenie autorytetu władzy i wyrażenia nieporadności, w jakiś sposób, systemu cyberbezpieczeństwa  - ocenia dr Maciej Kawecki z WSB w Warszawie. 

Szkolenie urzędników 

Jak podkreśla dr Kamil Czaplicki ważne jest szkolenie urzędników i powinny być przeprowadzane częściej niż raz w roku. - Pamiętajmy, że w wielu atakach i to nie tylko na podmioty publiczne ,ale też prywatne, najłatwiej atakować jest osoby decyzyjne, najwyższą klasę menadżerów - mówi. - My obserwujemy w naszej pracy naukowej proces szkolenia, gdzie urzędnik przechodzi szkolenie w dniu rozpoczęcia pracy, a później one są rzadkie. Przestępcy wykorzystują bardzo nowoczesne metody ataków, a szkolenie, które zostało przeprowadzone rok temu nie ma żadnej wartości poznawczej - dopowiada. 

Rosja wykorzystuje wojnę w cyberprzestrzeni? 

Dr Jacek Raubo zwraca uwagę, że pojęcie wojny w dzisiejszych czasach ma formę zmitologizowaną. - My dodajemy do niej różne  elementy, np. wojna hybrydowa, informacyjna. Jestem zdania, że możemy tutaj mówić o działaniach, które są świetnie ulokowane, również przez stronę rosyjską - podkreśla ekspert. - Rosja od dłuższego czasu zauważyła, że nie jest w stanie osiągnąć we wszystkich aspektach swojej obronności czy aktywności służb specjalnych z państwami zachodnimi - ocenia. 

Zobacz także: 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Gdzie jest pan Cogito

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: dr Maciej Kawecki (dziekan WSB w Warszawie), dr Kamil Czaplicki (UKSW w Warszawie), dr Jacek Raubo (UAM w Poznaniu, portal denfence24.pl) 

Data emisji: 26.06.2021 r. 

Godzina emisji: 15.10

PAP/IAR/ans 

Czytaj także

Spór historyczny. "Powinien dotyczyć historyków, nie polityków"

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 15:24
Czy konflikt o podłożu historycznym jest częścią obecnego sporu politycznego? - Nie powiedziałbym o konflikcie historycznym, ponieważ lepiej tutaj używać pojęcia dyskusji. Debata pomiędzy historykami trwa od samego początku - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Włodzimierz Bernacki (PiS). A co na ten temat uważają prof. Paweł Kowal (KO) i prof. Władysław Teofil Bartoszewski (PSL-KP)?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak polskie prawo chroni zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2021 15:12
Prawa zwierząt łączą polityków od prawa do lewa. Tak samo, jak sprzeciw w poszerzaniu praw zwierząt, który jest ponadpartyjny. Czy są one częścią szeroko rozumianego kodeksu etycznego? Czy da się różnicować prawa zwierząt w zależności od tego, jaki jest ich status? Wreszcie jak państwo polskie chroni zwierzęta? W audycji "Gdzie jest Pan Cogito" staramy się odpowiedzieć na te pytania.
rozwiń zwiń