Czym jest proces inflacyjny? Jak wpływa na nasze portfele? Czy można go kontrolować?​

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2021 16:10
Inflacja to proces wzrostu przeciętnego poziomu cen w gospodarce. Skutkiem tego procesu jest spadek siły nabywczej pieniądza krajowego. Są ekonomiści, którzy twierdzą, że proces spadku wartości pieniądza jest nierozerwalnie powiązany ze wzrostem zarobków. Inni zaś twierdzą, że to proces skrajnie niebezpieczny dla gospodarki.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Stokkete/shutterstock.com

W ostatnim czasie termin "inflacja" był odmieniany przez ekonomistów i ekspertów przez wszystkie przypadki. Faktem jest, że inflacja w Polsce jest najwyższa w Unii Europejskiej.

- Mamy do czynienia ze zbiegiem wielu działań, począwszy od działania Banku Centralnego, który zwiększa podaż pieniądza i kreacje banków komercyjnych. Mamy wzrost cen regulowanych przez rząd, jak ceny energii czy wywozu śmieci, co wpływa na uruchomienie wielu innych procesów. Mamy też inflację, która pochodzi z importu, jak chociażby przy imporcie ropy naftowej - wymienił w audycji "Gdzie jest Pan Cogito" prezes Centrum im. Adama Smitha Andrzej Sadowski.

Inflacja odczuwalna przez obywatela jest na znacznie wyższym poziomie

raczyńska malgorzata 1200.jpg
"Gdzie jest Pan Cogito"

- Dla zwykłego obywatela inflacja jest procesem, który obserwuje poprzez wzrost cen, ale z tym wzrostem cen jest tak, jak z temperaturą nominalną i odczuwalną. Co innego, jak słyszymy komunikaty Głównego Urzędu Statystycznego, który podaje, że ceny wzrosły średnio zaledwie o kilka procent - to jest ta temperatura nominalna, natomiast ta temperatura odczuwalna, czyli inflacja odczuwalna przez obywatela, jest na znacznie wyższym poziomie, bo obywatel odbiera ją poprzez koszyk tradycyjnych zakupów. Dla niego ta inflacja nie jest kilkuprocentowa, jest nawet dwucyfrowa - wskazał.

Zapytany, czy obecna inflacja nie jest efektem tego, że Polacy szybko się bogacą, stwierdził, że trudno to tak nazwać. Według niego ma ona źródła przede wszystkim w decyzjach politycznych. - Gdyby nie było takiej skali dodruku pieniądza i podwyżek cen, które zależą od decyzji politycznych, to nie mielibyśmy aż takiej dużej inflacji - podkreślił. - Trudno nazwać to bogaceniem, gdy obywatele, widząc, jak waluta narodowa traci wartość, zaczynają wracać do sytuacji z końca lat 80. i połowy lat 90., czyli zamieniają własną walutę narodową na waluty obce, które dla nich są pewniejsze - powiedział.


Czytaj także:


To świadczy o tym, że gospodarka kwitnie

- Wydaje się, że aby zrozumieć procesy inflacyjne, które obecnie zachodzą, trzeba zrozumieć ich charakterystykę. Ta inflacja jest efektem pandemii koronawirusa i wszelkiego typu działań, które były podejmowane przez państwa, zwłaszcza te, które najbardziej się liczą na świecie. One polegały na tym, że bilanse banków centralnych, głównych zwiększyły się o 10, 15 a nawet 40 proc. PKB. W USA aktywa płynne, czyli te, które są w dyspozycji obywateli i instytucji, zwiększyły się o 3,5 biliona dolarów. W efekcie - przy pomocy państw - oszczędności obywateli znacząco wzrosły - wytłumaczył były wiceminister finansów dr Cezary Mech.

- Ten cały popyt przelał się na rynki światowe. W efekcie mamy tego typu sytuację, że ceny surowców szybują, w ciągu roku wzrosły o 82 proc. Ropa naftowa wzrosła o 75 proc. Żywność na świecie, w ujęciu dolarowym, wzrosła o 43 proc. (...) To przelało się do Polski. Z jednej strony w postaci wyższych cen, które wpływają do Polski, a z drugiej - z powodu odbicia światowego i niesamowitego zapotrzebowania na polskie produkty. Mamy nadwyżki w bilansie handlowym, w bilansie płatniczym, rekordy w eksporcie. Wskaźnik koniunktury jest najwyższy w historii. Poziom zapasów jest najniższy od dekady. To świadczy o tym, że gospodarka kwitnie - oznajmił gość radiowej Jedynki.

Czy państwo ma możliwość ograniczenia inflacji bez kosztów społecznych? Czy istnieje bezpieczna granica wzrostu inflacji? Czy można się uchronić przez procesami inflacyjnymi?


Posłuchaj
25:30 Jedynka/Gdzie jest Pan Cogito - 3.07.2021 Czym jest proces inflacyjny? Jak wpływa na nasze portfele? Czy można go kontrolować?​ (Gdzie jest Pan Cogito/Jedynka)

 

***

Tytuł audycji: Gdzie jest Pan Cogito

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: dr Cezary Mech (były wiceminister finansów) i Andrzej Sadowski (prezes Centrum im. Adama Smitha)

Data emisji: 3.07.2021 r. 

Godzina emisji: 15.10

kk

Czytaj także

Polski Ład. Kto skorzysta na zmianach?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2021 15:08
Zjednoczona Prawica przedstawiła Polski Ład. To szereg założeń społecznych i gospodarczych, które w ocenie liderów prawicy mają być wizją rozwoju Polski na najbliższe lata. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak polskie prawo chroni zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2021 15:12
Prawa zwierząt łączą polityków od prawa do lewa. Tak samo, jak sprzeciw w poszerzaniu praw zwierząt, który jest ponadpartyjny. Czy są one częścią szeroko rozumianego kodeksu etycznego? Czy da się różnicować prawa zwierząt w zależności od tego, jaki jest ich status? Wreszcie jak państwo polskie chroni zwierzęta? W audycji "Gdzie jest Pan Cogito" staramy się odpowiedzieć na te pytania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ataki hakerskie w Polsce. Dr Kawecki: celem jest wywołanie chaosu, dezinformacja

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2021 15:20
Od ponad tygodnia polska polityka żyje głównie aferą hakerską. Władze​ twierdzą, że mamy do czynienia ze zmasowanym atakiem z Rosji. Czy tak jest w istocie? Czy jesteśmy na wojnie cybernetycznej z tym państwem? Jakie wnioski należy wyciągnąć z tej sytuacji?
rozwiń zwiń