"Szczepienie jest tarczą. Nie lekceważmy tego". Eksperci apelują o rozsądek

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 16:00
Apele o rozsądek zawarte w wołaniu Pana Cogito chyba nigdy wcześniej nie miały tak głębokiego sensu. Eksperci zapowiadają nadejście czwartej fali COVID-19, a są miejsca w naszym kraju, gdzie poziom wyszczepienia to zaledwie 15%. Jak więc nie wzywać do opamiętania?
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock.com/mother_ana

Czytaj też:
szczepienia nastolatek 1200 forum.jpg
Prezydent: szczepienia to kwestia wolnej woli. Jestem sceptycznie nastawiony do przymusu

Może tymi dobrymi głosami, pełnymi mądrości i szlachetności, będą właśnie wypowiedzi wybitnych medyków, którzy wezmą udział w audycji "Gdzie jest Pan Cogito". - Nie szukajmy pretekstów, żeby się nie zaszczepić - apeluje prof. Marian Zembala, kardiochirurg, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca, były minister zdrowia w rządzie PO - PSL.

Posłuchaj
26:25 PR1_AAC 2021_07_31-15-13-16.mp3 Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić? ("Gdzie jest Pan Cogito"/Jedynka)

Zbliża się czwarta fala

Zdaniem profesora Zembali niechęć Polaków do szczepień może wynikać z nierozwagi oraz przesadnej kontestacji rzeczywistości. - Oby i tym razem nie sprawdziło się przysłowie: Polak mądry po szkodzie. Drodzy państwo, nie jesteśmy samobójcami, każdy z nas powinien bardzo przejąć się tym, że pandemia nie jest skończona, że zbliża się kolejna fala. Tylko ci zaszczepieni zniosą ją lepiej - mówi gość audycji.

Lekarz przyznał, że optymizmem napawa go podejście, jakie do kwestii szczepień mają medycy. - Przyjmują to z większym zrozumieniem, bo w ich naturze, w ich wiedzy leży świadomość, że w szczepieniu dominuje korzyść, a nie ryzyko powikłań - uważa. Dodaje jednocześnie, że wiele państw zachodnich nieprzypadkowo przywiązuje wagę do szczepienia dzieci. - My musimy wsłuchiwać się w opinie naszych sąsiadów, krajów wysoko rozwiniętych - uważa prof. Zembala.

Zobacz też:

Co z przeciwwskazaniami?

Dr hab. Ernest Kuchar nie ma wątpliwości, że decyzja o szczepieniu powinna opierać się na bilansie korzyści i ryzyka. - Oczywiście straszy się tymi działaniami niepożądanymi. I to jest prawda, że szczepionki, podobnie jak leki, mają działania niepożądane. Tylko że w porównaniu z zagrożeniem, jakim jest COVID-19, to wszystko blednie. Z pewnością bezpieczniej jest zdecydować się na szczepienie niż biernie czekać, ryzykując, że dojdzie do zakażenia - uważa.

Gość audycji zwraca uwagę, że biorąc to wszystko pod uwagę, lista przeciwwskazań do szczepienia jest bardzo ograniczona. - Jedyne, o czym warto pamiętać, to anafilaksja, czyli bardzo ciężka reakcja alergiczna po szczepionce lub jej składniku. W praktyce to reakcja po pierwszej dawce - dodaje prof. Kuchar i wyjaśnia, że przed przyjęciem preparatu nikt z nas tak naprawdę nie wie, czy u niego występuje dana alergia. 

***

Tytuł audycji: Gdzie jest Pan Cogito

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: Prof. Marian Zembala (kardiochirurg, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca, były minister zdrowia w rządzie PO - PSL), dr hab. Ernest Kuchar (specjalista chorób zakaźnych z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert Luxmedu)

Data emisji: 31.07.2021 

Godzina emisji: 15.10

mg

Czytaj także

"Warunkiem jest zaszczepienie jak największej liczby osób". Wtedy zapomnimy o pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 18:03
Choć prawie każdego dnia docierają do nas pozytywne statystyki dotyczące coraz mniejszej liczby nowych zachorowań, to liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 spada zdecydowanie wolniej. - W środowisku tego wirusa nadal jest sporo - ostrzega w Programie 1 Polskiego Radia dr Marek Posobkiewicz ze Szpitala MSWiA w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były szef GIS: osoby niezaszczepione będą kreowały czwartą falę pandemii

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2021 17:40
- Wszyscy będziemy rysować krzywą czwartej fali pandemii. Te osoby, które będą zaszczepione, które będą już po przechorowaniu, będą ciągnęły tę linię w dół, a te osoby, które świadomie rezygnują ze szczepień, będą kreatorami jesiennej fali zachorowań i zgonów - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marek Posobkiewicz (były szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego).  
rozwiń zwiń