Kolejny rok szkolny w cieniu pandemii koronawirusa. Jak sobie z tym poradzić?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2021 16:00
Wakacje na ostatniej prostej. Za nami czas odpoczynku dla dzieci, ale już niekoniecznie dla rodziców. Nie tylko pandemiczna rzeczywistość, ale i liczne zagrożenia powodują, że rodzice nie mogą spać spokojnie. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Alonafoto/shutterstock.com

​- W trakcie pandemii koronawirusa dzieci miały lekcje online i spędzały więcej czasu przed komputerem, w internecie. Rodzicom trudno się było zorientować, kiedy dochodzi do tzw. nadużywania. Ten kompas, który mieli, przestał dobrze działać - powiedział w audycji "Gdzie jest Pan Cogito" dr Tomasz Rowiński, dyrektor Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży EZRA UKSW, zastępca dyrektora Instytutu Psychologii UKSW.

Gość radiowej Jedynki zauważył, że istnieją narzędzia, które pozwalają dorosłym kontrolować to, co niepełnoletni robią w internecie. - Rodzice mają do tego prawo, by przeglądać komputer czy telefon dziecka - stwierdził. - To jest odpowiedzialność rodzica. Tak, jak w świecie rzeczywistym nie pozwalamy chodzić dzieciom w miejsca, w których piją i palą, tak samo jest w świecie wirtualnym. Są miejsca, gdzie dzieci nie powinny trafić - podkreślił.

Z pandemią koronawirusa łączy się też inny problem - ograniczanie przez matki i ojców kontaktów dzieci z osobami spoza rodziny, z rówieśnikami. - Rozumiem, że rodzice się boją (...) ale przynależność do grupy dla dzieci jest bardzo ważna. Dla mnie to, że dzieci na trochę wróciły do szkół przed wakacjami to była bardzo dobra decyzja. Samotne siedzenie w domu dla dzieci to dramat - oceniła psycholog dziecięcy Joanna Węglarz. 

raczyńska malgorzata 1200.jpg
"Gdzie jest Pan Cogito" w Programie 1

Za chwilę rozpocznie się kolejny rok szkolny, wszystko wskazuje na to, że ponownie przebiegnie on w cieniu pandemii koronawirusa. Jak wrócić do normalności w szkolnych murach? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.


Posłuchaj
25:55 Jedynka/Gdzie jest Pan Cogito - 21.08.2021 Kolejny rok szkolny w cieniu pandemii koronawirusa. Jak sobie z tym poradzić? (Gdzie jest Pan Cogito/Jedynka)

 

***

Tytuł audycji: Gdzie jest Pan Cogito

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: Joanna Węglarz (psycholog dziecięcy) i dr Tomasz Rowiński (dyrektor Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, zastępca dyrektora Instytutu Psychologii UKSW)

Data emisji: 21.08.2021 r.

Godzina emisji: 15.10

kk

Czytaj także

"Szczepienie jest tarczą. Nie lekceważmy tego". Eksperci apelują o rozsądek

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 16:00
Apele o rozsądek zawarte w wołaniu Pana Cogito chyba nigdy wcześniej nie miały tak głębokiego sensu. Eksperci zapowiadają nadejście czwartej fali COVID-19, a są miejsca w naszym kraju, gdzie poziom wyszczepienia to zaledwie 15%. Jak więc nie wzywać do opamiętania?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ataki na punkt szczepień i siedzibę sanepidu. Jak zabezpieczyć takie obiekty?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2021 16:00
Do tej pory nie mieliśmy w Polsce ataków na obiekty publiczne. To jednak zmieniło się w minionym tygodniu. Zdarzenia z Zamościa, gdzie zaatakowano punkt szczepień i siedzibę sanepidu są dla wielu przerażające. Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale rodzą się pytania o bezpieczeństwo osób biorących udział w akcji szczepień.
rozwiń zwiń