Apel o nowe święto państwowe. "Powstanie Wielkopolskie ma wyjątkowe znaczenie dla Polski"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 16:43
27 grudnia prawdopodobnie będziemy obchodzić nowe święto narodowe. Tego dnia, w 1918 roku wybuchło Powstanie Wielkopolskie, które po dziś dzień jest symbolem polskiej skuteczności i dobrej organizacji. Jak i co powinniśmy świętować? 
Uroczystość wręczenia sztandaru 2 Eskadrze Wielkopolskiej w Nowym Mieście nad Wartą, 5 maja 1919 roku
Uroczystość wręczenia sztandaru 2 Eskadrze Wielkopolskiej w Nowym Mieście nad Wartą, 5 maja 1919 roku Foto: NAC

powstanie wielkopolskie NAC.jpg
Rocznica powstania wielkopolskiego świętem narodowym? Apel wielkopolskich stowarzyszeń

Wyjątkowość Powstania Wielkopolskiego 

Osiem tysięcy osób podpisało się pod apelem do prezydenta o ustanowienie nowego święta państwowego - 27 grudnia w rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. Osoby zaangażowane w tę inicjatywę, przedstawiciele władz samorządowych i stowarzyszeń oraz potomkowie powstańców przekazali na ręce prezydenta apel i zebrane podpisy. Andrzej Duda zapowiedział, że projekt ustawy wprowadzający nowe święto trafi niezwłocznie do marszałek Sejmu.


Posłuchaj
41:44 Jedynka/Cogito powstanie wielkopolskie.mp3 Apel o nowe święto państwowe. "Powstanie Wielkopolskie ma wyjątkowe znaczenie dla Polski" (Gdzie jest pan Cogito/Jedynka)

 

Prezydent powiedział, że święto narodowe jest należne Wielkopolanom, jest należne pamięci bohaterów, którzy wtedy odzyskali Wielkopolskę dla Polski. Zapowiedział, że zrobi wszystko, by już w tym roku 27 grudnia odbyły się oficjalne obchody tego święta. 

- Wyjątkowość Powstania Wielkopolskiego polega na tym, że jako jedno z nielicznych było to powstanie zwycięskie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Tadeusz Musiał, prezes Stowarzyszenia Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. - Nie za wiele mieliśmy w naszej historii momentów, gdzie powstańcy mogli pochwalić się sukcesem. Trudno sobie dzisiaj wyobrazić, że Wielkopolska nie wchodziłaby w kład odradzającej się po zaborach naszej ojczyzny - ocenia historyk. 

Polska przynależna do Zachodu 

Powstanie Wielkopolskie pokazało, że Polska ma również szanse militarne, aby zwyciężać oraz, że jesteśmy narodem przynależącym do Zachodu. - Powstanie Wielkopolskie falsyfikuje szereg mitów, które narosły wobec Polski i kultury politycznej i generalnie wobec tzw. polskiego charakteru narodowego - podkreśla prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk. - Ciągle słyszymy te mity, różne stereotypy antypolskie w naszych czasach powracają w różnych mutacjach, że Polacy to anarchiści, nie potrafią nic sensownego na trwałe zrobić - dodaje. 

Jak zaznacza ekspert, Powstanie Wielkopolskie to nie tylko wysiłek militarny. - To była także udana akcja dyplomatyczna, ponieważ polska dyplomacja wtedy już koncentrująca się na paryskiej konferencji pokojowej skutecznie przeprowadziła akcje, która wymusiła na Niemcach powstrzymanie ich kontrofensywy w lutym 1919 roku - ocenia prof. Kucharczyk. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Gdzie jest pan Cogito 

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg 

Goście: Tadeusz Musiał (prezes Stowarzyszenia Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919), prof. Zygmunt Woźniczka (historyk z Uniwersytetu Śląskiego, specjalista w zakresie Powstań Śląskich), prof. Grzegorz Kucharczyk (historyk, specjalista w zakresie historii XX wieku, Instytut Pamięci Narodowej)

Data emisji: 11.09.2021 r. 

Godzina emisji: 15.10

IAR/ans 

Czytaj także

Dr Karol Nawrocki: IPN powinien być aktywny w sferach dyplomacji historycznej

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 08:40
- Nie można zrozumieć historii III RP, nawet dzisiejszej polityki, bez porządnego fundamentu wiedzy historycznej - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Karol Nawrocki, prezes IPN. - Instytut powinien być aktywny w sferach dyplomacji historycznej. Bez rzetelnej wiedzy historycznej o XX wieku, oceny bieżącej rzeczywistości są odległe od obiektywnych - podkreślił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa "Skradziona Pamięć". Prezes IPN: niemiecki totalitaryzm stanowił zaprzeczenie chrześcijaństwa

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 18:44
- Nie byłoby 1 września '39 i jego tragicznych konsekwencji, gdyby nie współdziałanie dwóch zbrodniczych totalitaryzmów - powiedział Karol Nawrocki, prezes IPN, podczas otwarcia wystawy "#StolenMemory - Skradziona Pamięć" w Bydgoszczy.
rozwiń zwiń