Czy Polska obrała kurs na polexit?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 15:25
Od kilkunastu tygodni opozycja zarzuca polskiemu rządowi systematyczne wyprowadzanie Polski z Unii Europejskiej. Politycy PiS nazywają takie słowa "fake newsem". Jak wygląda rzeczywistość? W jaki sposób Polska powinna kształtować swoje relacje ze wspólnotą?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Novikov Aleksey/Shutterstock

Czytaj też:
Angela Merkel PAP 1200.jpg
Merkel żegna się z urzędem. "Doprowadziła do utraty rysu prawicowego, jeśli chodzi o CDU/CSU"

Na potrzeby audycji wyszczególniono trzy główne nurty polityczne, a kryterium podziału stał się stosunek do Unii Europejskiej. W dyskusji udział wzięli dr Jacek Saryusz-Wolski, europoseł PiS, prof. Bogusław Liberadzki, europoseł Lewicy, oraz Krzysztof Bosak, poseł Konfederacji.


Posłuchaj
55:46 Jedynka-16-10-2021-Gdzie-jest-Pan-Cogito.mp3 Czy polski rząd dąży do Polexitu? ("Gdzie jest Pan Cogito?"/Jedynka)

 

Czy polexit stanie się faktem?

Zdaniem dr. Jacka Saryusza-Wolskiego zwolennicy pozostania w Unii Europejskiej nie mają powodów do niepokoju. Wszystkie przodujące środowiska polityczne w Polsce zapewniają bowiem o chęci trwania we wspólnocie. - Jedni drugich oskarżają o nieczyste intencje, to już są kwestie urojeń. Jest to instrument w walce politycznej. Można to zrozumieć, choć budzi niesmak i zażenowanie - przekonuje gość audycji i dodaje, że w "polskim menu" nie ma czegoś takiego jak polexit. Jednocześnie zwraca uwagę, że kością niezgody jest niezależność władzy nad Wisłą. - To spór o to, czy rząd, który może nie podobać się innym rządom, ma prawo robić to, co robi, w ramach swojego mandatu demokratycznego - nie ma wątpliwości.

Innego zdania jest profesor Bogusław Liberadzki, który przekonuje, że często informacje dementowane przez rząd okazują się ostatecznie informacjami prawdziwymi. Na poparcie swojej tezy prezentuje wypowiedzi, w których politycy PiS w ostrych słowach wypowiadali się na temat członkostwa Polski w Unii. - Jest prawdą, że Polski z Unii Europejskiej nie da się usunąć. Prawdą jest też, że powoli usuwa się Unię Europejską z Polski - mówi europoseł Lewicy. Według prof. Liberadzkiego ostatni wyrok Trybunału Konstytucyjnego, dot. wyższości prawa krajowego nad europejskim, stawia Polskę poza porządkiem prawnym Unii. - Konsekwencje mogą być bolesne, możemy być wyłączeni z systemu budżetowego.

Krzysztof Bosak z Konfederacji uważa, że członkostwo w Unii Europejskiej ma swoje plusy i minusy. Do najpoważniejszych wad zalicza rosnące koszty gospodarcze. - Natomiast obecność poza Unią dawałaby więcej swobody w sprawach gospodarczych, ale też nieco niższy poziom współpracy z państwami zachodnimi - uważa. Jednocześnie zwraca uwagę na działalność propaństwową. - Unia zdominowana jest przez siły lewicowo-liberalne, które wybierają z traktatów ładnie brzmiące hasła i wkładają w nie dowolną treść. Przedstawiają one każdego, kto ma inne zdanie, jako osobę burzącą europejski porządek prawny. To jest nieprawda - przekonuje Krzysztof Bosak.

Zobacz też:

Kto niszczy Unię Europejską?

Jacek Saryusz-Wolski nie zgadza się, że Unia Europejska obrała kierunek ku federalizmowi. Zdaniem gościa audycji we Wspólnocie władzę przejmuje oligarchia, która stara się zawłaszczyć i zniszczyć dotychczasowy ład. - Chcą to zrobić w sposób pozatraktatowy, wykorzystując jurysdykcję TSUE, który importuje obcy dla kontynentalnej Europy system, w którym to sądy tworzą prawo - przekonuje i dodaje, że obecne unijne elity gwałcą własne traktaty, występując przeciwko artykułowi 5. mówiącemu, że kompetencje nieprzekazane należą do krajów członkowskich.


Czytaj też:
Sejm Forum 1200.jpg
Czy obserwujemy upadek polskiego parlamentaryzmu?

Profesor Bogusław Liberadzki zwraca jednak uwagę, że krytycznie o postępowaniu polskiego rządu wypowiadają się liczne gremia złożone z osób posiadających tytuły naukowe: sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku czy prawnicy Polskiej Akademii Nauk. - O tym, że Komisja Europejska czy TSUE wychodzą poza swój mandat, słyszę od bardzo dawna. Natomiast wszystkie dokumenty, które czytamy, zawsze podają podstawę prawną. Nie ma tendencji do superpaństwa - deklaruje gość audycji.

Krzysztof Bosak zapewnia, że nie jesteśmy na żadne rozwiązanie skazani, gdyż podstawą suwerenności jest możliwość dokonywania wyborów. - Nie po to co roku w Święto Niepodległości manifestujemy, nie po to ogromne pieniądze wypracowywane przez Polaków idą na utrzymywanie instytucji państwa, żebyśmy czuli się bezsilni wobec pewnych procesów - mówi. Poseł Konfederacji jest zdania, że mamy prawo kształtować zachodzące w Europie procesy, a wejście w otwarty spór o ramy integracji to rzecz potrzebna i kluczowa.

***

Tytuł audycji: Gdzie jest pan Cogito

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: dr Jacek Saryusz-Wolski (europoseł PiS), prof. Bogusław Liberadzki (europoseł Lewicy), Krzysztof Bosak (poseł Konfederacji)

Data emisji: 17.10.2021 r. 

Godzina emisji: 15.10 

mg

Czytaj także

"Wielka bzdura". Dr Jacek Saryusz-Wolski o polexicie

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2021 15:10
- Rzeczywiście jesteśmy w okresie trudnego współżycia w Unii Europejskiej, ponieważ pewne siły polityczne sprzysięgły się przeciwko Polsce, ale zawsze mówię, że Polska będzie ostatnia gasiła światło, jeśli UE miałaby się rozpadać - mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr Jacek Saryusz-Wolski, europoseł PiS. 
rozwiń zwiń