Czym jest bezpieczeństwo energetyczne?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2021 15:10
Czym jest bezpieczeństwo i pewność dostaw paliw czy prądu, wreszcie czym jest podmiotowość gospodarcza? Odpowiedzi na te pytania szukał m.in. śp. prezydent profesor Lech Kaczyński.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Sawat Banyenngam

prąd energia 1200.jpg
Ministerstwo klimatu zarezerwowało 20 mln zł na dopłaty do prądu. Rząd planuje przeznaczyć na ten cel 1,5 mld zł

Obecna ekipa rządząca wielokrotnie odwołuje się w tych sprawach do Jego dziedzictwa. Czy skutecznie?

Rozmawiają o tym wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, były szef Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński, były doradca ekonomiczny prezydenta Lecha Kaczyńskiego.


Posłuchaj
43:01 Jedynka-30-10-2021-gdzie-jest-pan-cogito.mp3 Czym jest bezpieczeństwo energetyczne? (Gdzie jest Pan Cogito/Jedynka)

1200 unia europejska flaga granica państwa szlaban stop free.jpg
Czy Polska obrała kurs na polexit?

Wizje Lecha Kaczyńskiego są realizowane przez rządy PiS

Adam Glapiński wspomina, że Lech Kaczyński starał się budować w Polsce społeczną gospodarkę rynkową, czyli gospodarkę opartą na rynku, ale również na sprawiedliwości, solidarności i poczuciu, że dochód narodowy jest dzielony sprawiedliwie. - Podstawą takiej gospodarki jest zbudowanie bezpiecznego systemu energetycznego, jak mówił prezydent Kaczyński, w skali Europy i Ukrainy - podkreśla.

Jacek Sasin zapewnia, że wizja prezydenta Kaczyńskiego jest fundamentem rządów Prawa i Sprawiedliwości od 2015 roku. Ale pewne elementy zostały wprowadzone w życie jeszcze w czasie rządów PiS w latach 2005-2007. Np. decyzja o budowie gazoportu w Świnoujściu. - Daje to możliwość dywersyfikacji dostaw gazu, nie jesteśmy już skazani na gaz rosyjski - wyjaśnia. Ta i inne inwestycje wkrótce doprowadzą do tego, że Polska będzie uniezależniona od dostaw gazu ze wschodu. Co nie oznacza, że nie będziemy go kupować. - Ale będziemy kupować dlatego, że chcemy, a nie dlatego, że musimy - podkreśla.


Lech Kaczyński Lech Kaczyński

Obronność i energetyka filarami suwerenności Polski

Jacek Sasin wspomina, że prezydent Lech Kaczyński doskonale rozumiał politykę Federacji Rosyjskiej, która dąży do uzależnienia innych krajów poprzez dostawy surowców energetycznych. Polska chciałaby być gwarantem bezpieczeństwa energetycznego dla państw bałtyckich czy dla Ukrainy.

Adam Glapiński wskazuje, że obronność i energetyka to są dwa filary suwerenności i niepodległości Polski, co się teraz decyduje. - Lech Kaczyński wiedział to już dużo wcześniej - mówi. Wskazuje, że obecnie Rosja manipuluje dostawami i ceną gazu, powodując zamieszanie polityczne w całej Europie. Prezes NBP krytycznie ocenia politykę klimatyczną Unii Europejskiej, uważając, że jest zbyt kosztowna i wdrażana zbyt szybko, co w połączeniu z wysokimi cenami energii elektrycznej doprowadza do trudnej sytuacji w Europie. - To zagraża stabilności politycznej w Europie - ostrzega. Gość Programu 1 Polskiego Radia ocenia, że wysoka inflacja w Polsce w całości jest spowodowana czynnikami zewnętrznymi, takimi jak ceny gazu, ropy naftowej i energii elektrycznej.

Zaś Jacek Sasin uzupełnia, że polityka klimatyczna przekłada się na budżety domowe. - Wysokie opłaty za emisję CO2, które są nakładane na producentów energii, powodują, że cena energii rośnie gwałtownie, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie - mówi. Jego zdaniem, przez ostatnich 30 lat, z małymi wyjątkami, kolejne rządy nie realizowały pewnych niezbędnych rzeczy, jakby nie zauważając, że położenie geopolityczne specjalnie się nie zmieniło.

Czytaj także:

Przytacza słowa Lecha Kaczyńskiego, że Polska, aby była silna, musi rozwijać się równomiernie. A rząd PiS tę ideę realizuje. Według jego słów, służy temu Fundusz Inwestycji Strategicznych w ramach Polskiego Ładu, a także reforma podatkowa powodująca, że gorzej zarabiający będą płacili niższe podatki. Zaznacza, że wszystkie realizowane obecnie koncepcje wykuły się w latach 2006-2007, kiedy rządzili Lech i Jarosław Kaczyńscy.

Adam Glapiński wspomina, że prezydent Lach Kaczyński w swej działalności nie kierował się jakąś ideologią, ale dobrem Polski. - Ideologią patriotyzmu - dopowiada premier Sasin. Przypomina, że prezydent był zwolennikiem budowy silnych polskich marek, które byłby zdolne konkurować z innymi nie tylko na rynku wewnętrznym, ale też za granicą. Obecnie realizuje tę ideę Orlen.

10 listopada NBP wprowadza do obiegu okolicznościowy banknot i monetę poświęcone Lechowi Kaczyńskiemu.

***

Tytuł audycji: Gdzie jest pan Cogito 

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg 

Goście: Jacek Sasin (wicepremier i minister aktywów państwowych, były szef Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego), prof. Adam Glapiński (prezes Narodowego Banku Polskiego, były doradca ekonomiczny prezydenta Lecha Kaczyńskiego)

Data emisji: 30.10.2021 

Godzina emisji: 15.10

ag


Czytaj także

"Nie widać szans na poprawę". Ekspert BiznesAlert o sytuacji na rynku energii

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 14:06
- Bloki węglowe w polskich elektrowniach dożywają swoich dni, a ich obsługa jest coraz droższa. Żeby je zastąpić, potrzebne są ogromne inwestycje. Jednak ceny surowców i pozwoleń na emisję drenują budżety spółek energetycznych, a wszystko przekłada się na wzrost cen dla odbiorców końcowych - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Marszałkowski (BiznesAlert.pl). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niedobory gazu w Mołdawii. Ekspert: Rosja chce podpisać kontrakt, ale na swoich warunkach

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 19:20
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział w czwartek, że Mołdawia padła ofiarą działań Rosji, która wykorzystuje gaz ziemny jako broń do zastraszania tego kraju. Zapewnił o wsparciu Mołdawii w kryzysie gazowym, jak i po wygaśnięciu kontraktu Mołdawii na dostawy od rosyjskiego Gazpromu. - Rosja chce podpisać kontrakt z Mołdawią, ale na swoich warunkach - mówi w "Więcej świata" Jakub Pieńkowski z PISM.
rozwiń zwiń