Ocena sześciu lat rządów PiS

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 15:05
16 listopada 2015 roku Prawo i Sprawiedliwość przejęło stery władzy w Polsce. Został wówczas powołany rząd Beaty Szydło. Od tego czasu zdarzyło się bardzo wiele, a na stanowisku szefa rządu zastąpił ją Mateusz Morawiecki.
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w KPRM
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w KPRMFoto: PAP/Leszek Szymański

Polska free 1200.jpg
Czym dzisiaj jest polska myśl narodowa?

Prawo i Sprawiedliwość nie zamierza jednak świętować, choć w planach było spotkanie premierów z byłymi ministrami. Z wydarzenia zrezygnowano m.in. ze względu na sytuację na granicy.

Rząd podsumował swoje osiągnięcia pod hasłem "6 lat pracy dla Polski" na stronie 6lat.gov.pl. Przypomniano tam m.in. o programach społecznych takich jak Rodzina 500 plus czy 13. i 14. emerytura.

Są też bieżące wyzwania, przed jakimi stoją rządzący, takie jak pandemia COVID-19, rosnąca inflacja, spowodowana m.in. wzrostem cen paliw na światowych rynkach, czy kryzys graniczny.


Posłuchaj
47:18 Jedynka-27-11-2021-gdzie-jest-pan-cogito.mp3 Ocena rządów Prawa i Sprawiedliwości (Gdzie jest Pan Cogito/Jedynka)

 

Prof. Rafał Chwedoruk, politolog, zauważa, że nowy podział w systemie partyjnym kształtował się jeszcze w latach 2005-2007 i ujawnił w polskim społeczeństwie istnienie głębokich różnic, których nie niwelował istniejący wówczas system partyjny, na który składały się partie z rodowodem solidarnościowym, partie liberalne i te, mające korzenie jeszcze w PRL. - Bardzo szybko, może nawet wbrew intencjom animatorów podziału na Platformę i PiS, nowy system partyjny zaczął odzwierciedlać społeczne podziały - mówi.

Prof. Henryk Domański, socjolog, ocenia, że Prawo i Sprawiedliwość przed 2015 rokiem dokonało dobrej diagnozy. - I ta polityka, którą mamy od 2015 roku, stała się realizacją obietnic, realizacją polityki wydatków socjalnych, wspierania rodzin - mówi. Podkreśla, że taki model stał się już standardem i dociera nawet do Wielkiej Brytanii, kraju bardzo liberalnego, i do Stanów Zjednoczonych. - Zaczęło to się przekładać na oczekiwania społeczne i PiS na to zareagował, a Platforma w ogóle nie potrafiła tego zrozumieć - dodaje. Na stałe do Prawa i Sprawiedliwości przylgnie program Rodzina 500 plus.

Socjolog jest zdania, że wizerunek PiS opiera się na zwrocie w polskiej polityce, zwrocie w modelu demokracji, i partia nie może się z tego wycofać. Łączy się to z sukcesami gospodarczymi, docenianymi nawet za granicą. - Tworzy to wizerunek Prawa i Sprawiedliwości jako partii, która odniosła sukces - mówi. Profesor ocenia, że można realizować model demokracji prosocjalnej i nie doprowadzić do spadku dochodu narodowego czy obniżenia wskaźników rynkowych.

Dr Dawid Piekarz z Instytutu Staszica przypomina, że w 2015 roku ze strony PiS było nowe otwarcie personalne i narracyjne. Szerzej zostali zaprezentowani Andrzej Duda i Beata Szydło, obecni na scenie politycznej, ale na dalszym planie. PiS lansował też hasło "Damy radę", stojące w opozycji do postawy "co ja mogę", prezentowanej przez PO.

Nawiązując do sporu z Unią Europejską w sprawie praworządności, ekspert ocenia, że PiS twardo się opiera ingerencji w polskie sprawy, a żadna ze stron nie chce się ugiąć. - Racja polityczna, wydawałoby się, jest po stronie Prawa i Sprawiedliwości, natomiast brutalna siła polityczna jest po stronie Unii Europejskiej - mówi. Jego zdaniem to jeden z fundamentalnych sporów, który zadecyduje nie tylko o kształcie polskiej sceny politycznej, ale w ogóle Europy.

Rozmówcy odnieśli się również do sytuacji na granicy z Białorusią.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Gdzie jest pan Cogito 

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg 

Goście: prof. Rafał Chwedoruk (politolog z Uniwersytetu Warszawskiego), prof. Henryk Domański (socjolog z Polskiej Akademii Nauk), dr Dawid Piekarz (specjalista ds. wizerunku politycznego, Instytut Staszica)

Data emisji: 27.11.2021 

Godzina emisji: 15.05

ag


Czytaj także

Prof. Rafał Chwedoruk: polski system partyjny jest jedynym z najstabilniejszych w Europie

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2021 16:05
W ostatnich tygodniach polska scena polityczna żyła podziałami, zarówno w grupach opozycyjnych jak i w Zjednoczonej Prawicy. Jaka będzie przyszłość opozycji? Jak zmieni się polska scena polityczna w kolejnych latach? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

COVID-19. Jak długo będziemy żyć w cieniu pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 16:18
Czwarta fala pandemii nie zwalnia. Ostatniej doby zarejestrowano w Polsce ponad 23 tys. zakażeń koronawirusem. Jak długo będziemy żyć w cieniu pandemii? Czy warto przyjmować kolejne dawki szczepionki? 
rozwiń zwiń