Pandemia koronawirusa nie zwalnia
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby potwierdzono 22 389 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 19 osób, natomiast z powodu współistnienia infekcji z innymi schorzeniami zmarło 26 osób.
Federacja Przedsiębiorców Polskich w lipcu b.r. zgłaszała konieczność wprowadzenia paszportów covidowych i możliwości skontrolowania pracownika pod kątem szczepień. - Wnioskowaliśmy o to, żeby pracodawcy mieli możliwość skontrolowania zaszczepienia swoich pracowników, ograniczyć dostęp osób niezaszczepionych do restauracji, kina, teatru, a także o możliwość przesunięcia pracowników niezaszczepionych na inne stanowisko bądź wysłanie pracownika na urlop bezpłatny do momentu zaszczepienia się - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich. - Wielokrotnie apelowaliśmy o wprowadzenie paszportów covidowych - dodaje.
Jak podkreśla ekspert, jedyną drogą do uniknięcia kolejnych zakażeń i powrotu do normalności są szczepienia. - Oczywiście należy przestrzegać obostrzeń, nosić maseczki, ale jeżeli wyszczepialność społeczeństwa będzie niska, to pandemia będzie postępowała - ocenia.
42:02 Jedynka/Cogito - 5.12.2021.mp3 Czy kontrola szczepień pracowników ogranicza wolności obywatelskie? (Gdzie jest pan Cogito/Jedynka)
Czego oczekują przedsiębiorcy od rządu?
Zdaniem Marka Kowalskiego przedsiębiorcy oczekują od parlamentu przyjęcia stosownej ustawy zlecającej kontrolę i ograniczenia dostępu dla osób niezaszczepionych. - Te ograniczenia rząd wprowadza, ale przy niemożności realnej kontroli będzie to kłopot dla przedsiębiorców - uważa. - Jeżeli mamy pracownika niezaszczepionego i on zagraża innym pracownikom, to go przesuwamy, jak mamy możliwość, do pracy zdalnej lub na inne stanowisko - wyjaśnia.
Jerzy Bujanowicz, właściciel jednego z przedsiębiorstw produkujących maszyny uważa, że możliwość kontroli paszportów covidowych uprościłoby system pracy i zwiększyło bezpieczeństwo w firmie. - Pracodawcy muszą pilnować, aby nie tracić pracowników z powodu zakażeń i, co za tym idzie, m.in. realizacji zamówień. (...) W mojej firmie na szczęście było mało zakażeń i dzięki temu mogliśmy zwiększyć produkcję, gdyż nie było problemu z brakiem personelu - przyznaje.
Restauracja dla gości tylko z certyfikatem covidowym
Jedna z warszawskich restauracji jako pierwsza od 1 października 2021 r. jest dostępna tylko dla osób zaszczepionych, ozdrowieńców lub posiadaczy negatywnych testów na COVID-19. - Decyzja o wprowadzeniu takich zasad zapadła po mojej podróży po krajach Europy Zachodniej. Wszędzie byłem proszony o pokazanie paszportu COVID-19. Było to bezproblemowe - mówi Artur Jarczyński, właściciel restauracji. - Wracając do Warszawy, pomyślałem o moich gościach, ich bezpieczeństwie, ponieważ to goście są dla nas największą wartością. Stąd decyzja o zapraszaniu tylko osób zaszczepionych albo ozdrowieńców - dodaje.
Ograniczenia w Polsce
Pojawienie się nowego wariantu koronawirusa, omikronu, sprawiło, że rząd zdecydował się wprowadzić tzw. pakiet alertowy. Pierwszy element pakietu dotyczy obostrzeń krajowych, drugi zaś zakłada uszczelnienie polskich granic.
W praktyce w muzeach, galeriach sztuki czy siłowniach od 1 grudnia limit powierzchni na jedną osobę zostaje zwiększony z 1 os./10 m2, do 1 os./15 m2. W kościołach, lokalach gastronomicznych, hotelach czy kinach, a także podczas koncertów i widowisk cyrkowych limit obłożenia wynosi 50 procent. W zgromadzeniach rodzinnych w lokalu czy podczas dyskotek uczestniczyć może jednocześnie do stu osób. Od dziś obowiązuje również zakaz lotu do siedmiu krajów afrykańskich: Botswany, Eswatini (dawniej - Suazi), Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe. Osoby wracające z tych krajów nie mogą zostać zwolnione z kwarantanny przez 14 dni. Dla podróżujących z krajów spoza Schengen kwarantanna zostaje wydłużona do 14 dni.
Zmienia się również limit klientów aptek. Jednorazowo może tam przebywać jedna osoba na każde 15 metrów kwadratowych powierzchni.
W przestrzeniach zamkniętych w całej Polsce obowiązuje nadal zasłanianie nosa i ust - przy użyciu maseczki chirurgicznej (jednorazowej), FFP2 lub FFP3. Zasłanianie nosa i ust przy pomocy masek z materiału, przyłbic, szalików i chust nie jest zalecane. Istnieje także obowiązek zasłaniania ust i nosa w szkołach i na uczelniach podczas przerw, chyba że kierujący podmiotem postanowi inaczej. Sanatoria są otwarte, ale warunkiem odbycia turnusu jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub zaszczepienie się przeciw COVID-19. Materiał do badań musi być pobrany do czterech dni przed rozpoczęciem turnusu rehabilitacyjnego.
Zobacz też:
***
Tytuł audycji: Gdzie jest Pan Cogito
Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Goście: Marek Kowalski (przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich), Jerzy Bujanowicz (właściciel jednego z przedsiębiorstw produkujących maszyny), Artur Jarczyński (właściciel jednej z warszawskich restauracji)
Data emisji: 4.12.2021 r.
Godzina emisji: 15.10
ans