Czy kontrola szczepień pracowników ogranicza wolności obywatelskie?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2021 16:40
Niemal każdy dzień przynosi kolejne rekordy IV fali epidemii. Trwa także dyskusja o ewentualnych obostrzeniach i innych formach walki z koronawirusem. Jedną z propozycji jest ta dotycząca możliwości skontrolowania przez pracodawcę, czy pracownik zaszczepił się na COVID-19. Czym jest ten postulat?
Ernest Kuchar: szczepionka przeciw COVID-19 dla 5-latka jest żadnym obciążeniem
Ernest Kuchar: szczepionka przeciw COVID-19 dla 5-latka jest żadnym obciążeniemFoto: Tero Vesalainen/Shutterstock

Pandemia koronawirusa nie zwalnia

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby potwierdzono 22 389 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 19 osób, natomiast z powodu współistnienia infekcji z innymi schorzeniami zmarło 26 osób. 

Federacja Przedsiębiorców Polskich w lipcu b.r. zgłaszała konieczność wprowadzenia paszportów covidowych i możliwości skontrolowania pracownika pod kątem szczepień. - Wnioskowaliśmy o to, żeby pracodawcy mieli możliwość skontrolowania zaszczepienia swoich pracowników, ograniczyć dostęp osób niezaszczepionych do restauracji, kina, teatru, a także o możliwość przesunięcia pracowników niezaszczepionych na inne stanowisko bądź wysłanie pracownika na urlop bezpłatny do momentu zaszczepienia się - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich. - Wielokrotnie apelowaliśmy o wprowadzenie paszportów covidowych - dodaje. 

Jak podkreśla ekspert, jedyną drogą do uniknięcia kolejnych zakażeń i powrotu do normalności są szczepienia. - Oczywiście należy przestrzegać obostrzeń, nosić maseczki, ale jeżeli wyszczepialność społeczeństwa będzie niska, to pandemia będzie postępowała - ocenia. 


Posłuchaj
42:02 Jedynka/Cogito - 5.12.2021.mp3 Czy kontrola szczepień pracowników ogranicza wolności obywatelskie? (Gdzie jest pan Cogito/Jedynka)

 

Czego oczekują przedsiębiorcy od rządu? 

Zdaniem Marka Kowalskiego przedsiębiorcy oczekują od parlamentu przyjęcia stosownej ustawy zlecającej kontrolę i ograniczenia dostępu dla osób niezaszczepionych. - Te ograniczenia rząd wprowadza, ale przy niemożności realnej kontroli będzie to kłopot dla przedsiębiorców - uważa. - Jeżeli mamy pracownika niezaszczepionego i on zagraża innym pracownikom, to go przesuwamy, jak mamy możliwość, do pracy zdalnej lub na inne stanowisko - wyjaśnia. 

Jerzy Bujanowicz, właściciel jednego z przedsiębiorstw produkujących maszyny uważa, że możliwość kontroli paszportów covidowych uprościłoby system pracy i zwiększyło bezpieczeństwo w firmie. - Pracodawcy muszą pilnować, aby nie tracić pracowników z powodu zakażeń i, co za tym idzie, m.in. realizacji zamówień. (...) W mojej firmie na szczęście było mało zakażeń i dzięki temu mogliśmy zwiększyć produkcję, gdyż nie było problemu z brakiem personelu - przyznaje. 

Restauracja dla gości tylko z certyfikatem covidowym

Jedna z warszawskich restauracji jako pierwsza od 1 października 2021 r. jest dostępna tylko dla osób zaszczepionych, ozdrowieńców lub posiadaczy negatywnych testów na COVID-19. - Decyzja o wprowadzeniu takich zasad zapadła po mojej podróży po krajach Europy Zachodniej. Wszędzie byłem proszony o pokazanie paszportu COVID-19. Było to bezproblemowe - mówi Artur Jarczyński, właściciel restauracji. - Wracając do Warszawy, pomyślałem o moich gościach, ich bezpieczeństwie, ponieważ to goście są dla nas największą wartością. Stąd decyzja o zapraszaniu tylko osób zaszczepionych albo ozdrowieńców - dodaje. 

Ograniczenia w Polsce 

Pojawienie się nowego wariantu koronawirusa, omikronu, sprawiło, że rząd zdecydował się wprowadzić tzw. pakiet alertowy. Pierwszy element pakietu dotyczy obostrzeń krajowych, drugi zaś zakłada uszczelnienie polskich granic.

W praktyce w muzeach, galeriach sztuki czy siłowniach od 1 grudnia limit powierzchni na jedną osobę zostaje zwiększony z 1 os./10 m2, do 1 os./15 m2. W kościołach, lokalach gastronomicznych, hotelach czy kinach, a także podczas koncertów i widowisk cyrkowych limit obłożenia wynosi 50 procent. W zgromadzeniach rodzinnych w lokalu czy podczas dyskotek uczestniczyć może jednocześnie do stu osób. Od dziś obowiązuje również zakaz lotu do siedmiu krajów afrykańskich: Botswany, Eswatini (dawniej - Suazi), Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe. Osoby wracające z tych krajów nie mogą zostać zwolnione z kwarantanny przez 14 dni. Dla podróżujących z krajów spoza Schengen kwarantanna zostaje wydłużona do 14 dni. 

Zmienia się również limit klientów aptek. Jednorazowo może tam przebywać jedna osoba na każde 15 metrów kwadratowych powierzchni. 

W przestrzeniach zamkniętych w całej Polsce obowiązuje nadal zasłanianie nosa i ust - przy użyciu maseczki chirurgicznej (jednorazowej), FFP2 lub FFP3. Zasłanianie nosa i ust przy pomocy masek z materiału, przyłbic, szalików i chust nie jest zalecane. Istnieje także obowiązek zasłaniania ust i nosa w szkołach i na uczelniach podczas przerw, chyba że kierujący podmiotem postanowi inaczej. Sanatoria są otwarte, ale warunkiem odbycia turnusu jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub zaszczepienie się przeciw COVID-19. Materiał do badań musi być pobrany do czterech dni przed rozpoczęciem turnusu rehabilitacyjnego.

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Gdzie jest Pan Cogito

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: Marek Kowalski (przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich), Jerzy Bujanowicz (właściciel jednego z przedsiębiorstw produkujących maszyny), Artur Jarczyński (właściciel jednej z warszawskich restauracji) 

Data emisji: 4.12.2021 r. 

Godzina emisji: 15.10 

ans 

Czytaj także

Posłowie wycofują się z ustawy dot. sprawdzania szczepień pracowników? Jednoznaczne stanowisko PiS

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 17:15
Rzeczniczka PiS odniosła się w poniedziałek do medialnych informacji, z których wynikało, iż część polityków partii rządzącej zamierza wycofać swoje podpisy spod projektu ustawy umożliwiającej sprawdzenie przez pracodawcę, czy pracownik jest zaszczepiony. - To nieprawda - ucięła jednoznacznie Anita Czerwińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Kukiz się zaszczepił? Padła jednoznaczna odpowiedź

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 18:55
- Atrakcyjnie zarekomendować, to znaczy ubrać to w odpowiedni obraz. Zupełnie inaczej wygląda jakiś spot zrobiony na doskonałej jakości materiale. Przede wszystkim powinny być przeprowadzane rozmowy z ludźmi, którzy się nie zaszczepili i przeszli bardzo ciężko COVID-19 - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Kukiz, zapytany o pomysły na szerszą promocję akcji szczepień. Poseł odpowiedział też na pytanie, czy sam przyjął wakcynę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szczepienia będą skuteczne". Prof. Włodzimierz Gut o wariancie Omikron koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 19:15
- Jeżeli wirus zachował dwie funkcje, rozpoznanie receptora i zdolność wnikania do komórki, to w te punkty zawsze można uderzyć i szczepionki będą działały - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Włodzimierz Gut, wirusolog.
rozwiń zwiń