Po prawie 20 latach obecności w Unii Europejskiej warto stawiać pytania niekwestionujące wszak sensu istnienia UE, ale będące wyrazem troski o jej przyszłość. Komisja Europejska wciąż nie zaakceptowała polskiego Krajowego Planu Odbudowy, który opisuje sposób wydatkowania środków z unijnego Funduszu Odbudowy w naszym kraju. Kością niezgody jest kwestia zasad praworządności.
Krajowy Plan Odbudowy: szansa na dalszy rozwój?
Krajowy Plan Odbudowy bardzo precyzyjnie definiuje obszary, na które przeznaczone mają zostać środki. To odporność i konkurencyjność gospodarki, zielona energia i zmniejszenie energochłonności, transformacja cyfrowa, dostępność i jakość służby zdrowia oraz zielona i inteligentna mobilność. - W ostatnim okresie rząd polski angażuje się w rozmowy mające na celu doprowadzenie do zatwierdzenia Planu Odbudowy. Dopiero to jest podstawą do uruchamiania środków - mówi marszałek województwa małopolskiego, Witold Kozłowski.
Marszałek województwa świętokrzyskiego zauważa, że region, za który odpowiada w ostatnich latach, nadrabia dystans, który na początku członkostwa w Unii Europejskiej dzielił świętokrzyskie od województw północnych czy zachodnich. - To już jest widoczne, niemniej jeszcze wiele działań przed nami. Z niecierpliwością czekamy, żeby sygnały z Komisji Europejskiej były dla nas pozytywne - przyznaje Andrzej Bętkowski. Dodaje, że jednym z głównych zadań jest naprawa sytuacji demograficznej poprzez zatrzymanie odpływu młodych.
42:18 PR1_AAC 2021_12_18-15-10-08.mp3 Krajowy Plan Odbudowy. Unijne środki dla polskich regionów (Gdzie jest Pan Cogito?/Jedynka)
Krajowy Plan Odbudowy: bilans zysków i strat członkostwa w Unii Europejskiej
Od kilku lat sytuacja zmienia się na lepsze w województwie lubelskim. Krajowy Plan Odbudowy to szansa na kolejny krok w rozwoju regionu, choć dotychczasowe środki pozwoliły na wiele. - Byliśmy na uroczystości otwarcia kolejnego docinka drogi ekspresowej S19 Via Carpatia. Droga ta uzyskała imię św. pamięci prof. Lecha Kaczyńskiego, który był głównym pomysłodawcą tej idei - mówi marszałek Jarosław Stawiarski. To o tyle ważne, że Lubelszczyzna staje się częścią wielkiego paneuropejskiego korytarza.
Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego, przyznaje, że bilans zysków Polski związanych z faktem członkostwa w Unii i bilans zysków Europy z faktu członkostwa Polski we wspólnocie, jest prowadzony na bieżąco w urzędach marszałkowskich. - Jeśli chodzi o województwo dolnośląskie, należy pamiętać, że jesteśmy regionem granicznym. To my widzimy, że ta współpraca i środki europejskie, szczególnie w regionach granicznych, są niezwykle potrzebne - przyznaje.
Krajowy Plan Odbudowy - co dalej?
Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen postawiła pod koniec października warunek, by w KPO znalazło się zobowiązanie polskiego rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Zarówno prezes PiS Jarosław Kaczyński, jak i premier Mateusz Morawiecki zapewniali, że Izba Dyscyplinarna zostanie zlikwidowana, jednak wciąż nie ma projektu ustawy w tej sprawie.
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda potwierdził niedawno, że jest zgoda co do likwidacji Izby Dyscyplinarnej. - Jesteśmy gotowi podejmować działania bardzo szybko. W ciągu najbliższych tygodni jesteśmy w stanie przedstawić projekty, które będą tego dotyczyły. Ale w takiej kolejności: po pierwsze porozumienie na poziomie europejskim, zatwierdzenie KPO, a następnie reforma sądownictwa dużo szersza, niż mówią TSUE i KE - informował wiceminister.
Według Budy pierwsze płatności z KPO mogą trafić do Polski w połowie 2022 roku.
Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Goście: Witold Kozłowski (marszałek województwa małopolskiego), Jarosław Stawiarski (marszałek województwa lubelskiego), Andrzej Bętkowski (marszałek województwa świętokrzyskiego), Grzegorz Macko (wicemarszałek województwa dolnośląskiego)
Data emisji: 18.12.2021
Godzina emisji: 15.10
mg