Krajowy Plan Odbudowy wciąż nie zyskał akceptacji. Czy jest się czym martwić?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2021 14:51
W dalszym ciągu czekamy na zatwierdzenie przez Komisję Europejską Krajowego Planu Odbudowy. Niewątpliwie pieniądze te będą niezwykle istotne dla polskich regionów. Czy jednak jesteśmy, jako kraj, uzależnieni od tej kroplówki? Co ona nam daje, a co odbiera?
Według Waldemara Budy, wiceministra funduszy i polityki regionalnej, pierwsze płatności z KPO mogą trafić do Polski w połowie 2022 roku
Według Waldemara Budy, wiceministra funduszy i polityki regionalnej, pierwsze płatności z KPO mogą trafić do Polski w połowie 2022 rokuFoto: symbiot/shutterstock

Po prawie 20 latach obecności w Unii Europejskiej warto stawiać pytania niekwestionujące wszak sensu istnienia UE, ale będące wyrazem troski o jej przyszłość. Komisja Europejska wciąż nie zaakceptowała polskiego Krajowego Planu Odbudowy, który opisuje sposób wydatkowania środków z unijnego Funduszu Odbudowy w naszym kraju. Kością niezgody jest kwestia zasad praworządności.

Krajowy Plan Odbudowy: szansa na dalszy rozwój?

Krajowy Plan Odbudowy bardzo precyzyjnie definiuje obszary, na które przeznaczone mają zostać środki. To odporność i konkurencyjność gospodarki, zielona energia i zmniejszenie energochłonności, transformacja cyfrowa, dostępność i jakość służby zdrowia oraz zielona i inteligentna mobilność. - W ostatnim okresie rząd polski angażuje się w rozmowy mające na celu doprowadzenie do zatwierdzenia Planu Odbudowy. Dopiero to jest podstawą do uruchamiania środków - mówi marszałek województwa małopolskiego, Witold Kozłowski.

Marszałek województwa świętokrzyskiego zauważa, że region, za który odpowiada w ostatnich latach, nadrabia dystans, który na początku członkostwa w Unii Europejskiej dzielił świętokrzyskie od województw północnych czy zachodnich. - To już jest widoczne, niemniej jeszcze wiele działań przed nami. Z niecierpliwością czekamy, żeby sygnały z Komisji Europejskiej były dla nas pozytywne - przyznaje Andrzej Bętkowski. Dodaje, że jednym z głównych zadań jest naprawa sytuacji demograficznej poprzez zatrzymanie odpływu młodych.


Posłuchaj
42:18 PR1_AAC 2021_12_18-15-10-08.mp3 Krajowy Plan Odbudowy. Unijne środki dla polskich regionów (Gdzie jest Pan Cogito?/Jedynka)

 

Krajowy Plan Odbudowy: bilans zysków i strat członkostwa w Unii Europejskiej

Od kilku lat sytuacja zmienia się na lepsze w województwie lubelskim. Krajowy Plan Odbudowy to szansa na kolejny krok w rozwoju regionu, choć dotychczasowe środki pozwoliły na wiele. - Byliśmy na uroczystości otwarcia kolejnego docinka drogi ekspresowej S19 Via Carpatia. Droga ta uzyskała imię św. pamięci prof. Lecha Kaczyńskiego, który był głównym pomysłodawcą tej idei - mówi marszałek Jarosław Stawiarski. To o tyle ważne, że Lubelszczyzna staje się częścią wielkiego paneuropejskiego korytarza.

Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego, przyznaje, że bilans zysków Polski związanych z faktem członkostwa w Unii i bilans zysków Europy z faktu członkostwa Polski we wspólnocie, jest prowadzony na bieżąco w urzędach marszałkowskich. - Jeśli chodzi o województwo dolnośląskie, należy pamiętać, że jesteśmy regionem granicznym. To my widzimy, że ta współpraca i środki europejskie, szczególnie w regionach granicznych, są niezwykle potrzebne - przyznaje.

Krajowy Plan Odbudowy - co dalej?

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen postawiła pod koniec października warunek, by w KPO znalazło się zobowiązanie polskiego rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Zarówno prezes PiS Jarosław Kaczyński, jak i premier Mateusz Morawiecki zapewniali, że Izba Dyscyplinarna zostanie zlikwidowana, jednak wciąż nie ma projektu ustawy w tej sprawie.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda potwierdził niedawno, że jest zgoda co do likwidacji Izby Dyscyplinarnej. - Jesteśmy gotowi podejmować działania bardzo szybko. W ciągu najbliższych tygodni jesteśmy w stanie przedstawić projekty, które będą tego dotyczyły. Ale w takiej kolejności: po pierwsze porozumienie na poziomie europejskim, zatwierdzenie KPO, a następnie reforma sądownictwa dużo szersza, niż mówią TSUE i KE - informował wiceminister. 

Według Budy pierwsze płatności z KPO mogą trafić do Polski w połowie 2022 roku.

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: Witold Kozłowski (marszałek województwa małopolskiego), Jarosław Stawiarski (marszałek województwa lubelskiego), Andrzej Bętkowski (marszałek województwa świętokrzyskiego), Grzegorz Macko (wicemarszałek województwa dolnośląskiego)

Data emisji: 18.12.2021

Godzina emisji: 15.10

mg

Czytaj także

Mobilne stacje diagnostyczne w każdym województwie!

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 05:00
Inspektorzy ITD będą mogli wykonać szczegółową kontrolę techniczną bezpośrednio na drodze! Do czerwca w każdym województwie znajdzie się jedna mobilna stacja diagnostyczna – ciężkie czasy dla transportu ciężkiego!
rozwiń zwiń