"Walka sprawujących władze klanów". Eksperci o sytuacji w Kazachstanie

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 19:05
W Kazachstanie 2 stycznia wybuchły protesty, które początkowo były związane z dwukrotną podwyżką cen gazu LPG, lecz z czasem rozszerzyły się i nabrały charakteru politycznego. W Ałmaty doszło do masowych aktów agresji i wandalizmu. Władze ogłosiły, że była to próba zamachu stanu, kierowana przez "uzbrojonych bojowników", a w Kazachstanie interweniowały jednostki ODKB.
Rosyjscy żołnierze w Kazachstanie
Rosyjscy żołnierze w KazachstanieFoto: PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE / HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA

Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew ogłosił w środę (12.01), że misja pokojowa w Kazachstanie wojsk ODKB została zakończona. Wycofywanie wojsk ODKB ma trwać 10 dni.

W tym samym czasie Rosja stawia zachodowi szereg warunków, uzasadniając to własnym bezpieczeństwem.  Przedstawiciele Rosji przeprowadzili rozmowy z różnymi partnerami, najpierw z USA, potem z NATO i na forum OBWE.

Walka sprawujących władzę klanów 

Prezes stowarzyszenia Wspólnota Kazachska, Balli Marzec mówiła na antenie Programu 1 Polskiego Radia, że ostatnie wydarzenia w Kazachstanie były walką sprawujących tam władzę klanów. Przypomniała, że protesty uliczne zaczęły się 2 stycznia po podwyżkach cen gazu. Pokojowe protesty zostały, jej zdaniem, wykorzystane przez klany byłego prezydenta Nursułtana Nazarbajewa i urzędującego prezydenta Kasym-Żomarta Tokajewa. Wygrał ten drugi, który wezwał na pomoc wojska Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym pod dowództwem Rosji. - Dzisiaj już wiemy, że to była walka klanów i w tej walce zwyciężył Tokajew, ponieważ zaprosił do pomocy ODKB - oceniła. 

Bali Marzec powiedziała, że Kazachowie oczekują większego zaangażowania Polski w sprawy ich kraju, gdyż przeszło 30 tysięcy jego mieszkańców to potomkowie polskich zesłańców. 


Posłuchaj
42:48 Jedynka/Cogito - 16.01.2022.mp3 Eksperci m.in. o sytuacji w Kazachstanie (Gdzie jest pan Cogito/Jedynka)

 

Kazachstan - szczególne znaczenie dla polskiej dyplomacji 

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz podkreślił, że Polska, sprawująca przewodnictwo w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, wkrótce po rozpoczęciu protestów wezwała do uspokojenia sytuacji i podjęcia dialogu. Dodał, że Kazachstan ma szczególne znaczenie dla polskiej dyplomacji. 

- Kazachstan dla nas ma niebagatelne znaczenie z perspektywy polityki bezpieczeństwa. Miejmy na uwadze także polskie inwestycje w tym państwie i przede wszystkim obecność polskich potomków zesłańców w Kazachstanie - dodał polityk. 

W składzie tzw. misji pokojowej ODKB do Kazachstanu przybyły m.in. rosyjskie jednostki wojsk powietrznodesantowych. Białoruś skierowała do tego środkowoazjatyckiego państwa kompanię sił pokojowych ze składu brygady wojsk powietrznodesantowych. Kirgistan wysłał ok. 150-osobowy oddział żołnierzy sił specjalnych, Armenia stu wojskowych, a Tadżykistan ok. 200-osobowy batalion wojsk.

Czytaj również: 

Strefa wpływów Rosji 

W rozmowie z Małgorzatą Raczyńską poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Kowal zauważył, że prezydent Rosji Władimir Putin wykorzystał starcia w Kazachstanie, aby utrzymać ten kraj w strefie wpływów Rosji. - Dla Rosji kluczowe jest zaznaczenie w oczach świata, że jest to ciągle jej strefa wpływów - podkreślił polityk. - Dla Rosji jest ważne, aby w większym stopniu kontrolować proces przesyłu energii i wydobycia cennych kruszców w Kazachstanie. To są główne elementy, które z rosyjskiego punktu widzenia są istotne - powiedział Paweł Kowal. 

Kazachowie dają prezydentowi szansę 

Czy Kazachowie inspirowali się Białorusinami, którzy wyszli na ulicę po sfałszowanych wyborach? - Kazachowie poczuli, że można zwyciężyć. Nigdy od ponad 30 lat nie było tylu ludzi na protestach - stwierdziła Balli Marzec. - Wszyscy w Kazachstanie mówią, że stary Kazachstan sprzed 10 dni już nie wróci i będzie żyć inaczej. Na razie naród daje prezydentowi Tokajewowi szansę - dodała prezes Stowarzyszenia Wspólnota Kazachska. 

***

Tytuł audycji: Gdzie jest Pan Cogito

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg 

Goście: Balii Marzec (prezes Stowarzyszenia Wspólnota Kazachska), prof. Paweł Kowal (poseł Koalicji Obywatelskiej), Marcin Przydacz (wiceminister spraw zagranicznych) 

Data emisji: 15.01.2022 r. 

Godzina emisji: 15.09

IAR/ans 

Czytaj także

Religijne i duchowe odrodzenie w Kazachstanie

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2017 19:04
Kolejna audycja z cyklu "Na stepach Kazachstanu" to opowieść o współczesnym postrzeganiu religijności i polskości przez potomków Polaków deportowanych do Kazachstanu kilkadziesiąt lat temu widziana z perspektywy duchowieństwa katolickiego pracującego w Kazachstanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protesty w Kazachstanie. "Skandaliczne milczenie" władz, apel o prawdziwe liczby ofiar

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 13:30
Amnesty International domaga się, aby władze Kazachstanu ujawniły prawdziwą liczbę ofiar antyrządowych zamieszek. Organizacja zażądała również uwolnienia części osób zatrzymanych przez siły porządkowe, głównie obrońców praw człowieka i dziennikarzy.
rozwiń zwiń