Dr Marek Posobkiewicz, były Główny Inspektor Sanitarny, zauważa, że choć pandemia koronawirusa w znacznym stopniu wygasła, to należy pamiętać, że wirus pozostanie wśród nas na długo. Jako przykład gość Programu 1 Polskiego Radia podaje epidemię grypy hiszpanki. Jej szczyt przypadał na lata 1918 - 1920, zmarło wówczas kilkadziesiąt milionów osób. Dziś wirus ten wciąż powoduje zachorowania i zgony, ale w zdecydowanie mniejszej skali.
Zdaniem dr. Posobkiewicza obecnie najlepszą obroną przed zachorowaniem na COVID-19 są szczepienia. - W przyszłości, szczególnie ważne, logiczne i racjonalne będzie przyjmowanie szczepionki raz w roku, przed rozpoczęciem sezonu zachorowań. Wtedy, gdy nie ma słońca, gdy cierpimy na niedobór witaminy D, a nasza odporność jest słabsza. Ulegamy wychłodzeniu, a wirusy dłużej przeżywają w niskiej temperaturze - tłumaczy gość audycji.
Polska i świat, w obliczu wyzwań
W ostatnich tygodniach pandemia przestała być wiodącym tematem w mediach. Dziś skupiamy się przede wszystkim na wojnie trwającej za naszą wschodnią granicą. Prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, dostrzega w tym pewne zagrożenia. - Samodyscyplina wciąż powinna nas dotyczyć. Nie możemy wykluczyć, że wkrótce znów będziemy musieli w zwiększony sposób radzić sobie z tego typu problemami - przewiduje i dodaje, że żyjemy w świecie, którego instytucje zostały ukształtowane przez globalizację.
Dziś szczególnie wyraźnie widzimy, że wiele państw nie radzi sobie z wyzwaniami współczesności, a pewne refleksje i założenia, wypowiadane przed laty, nie wytrzymały próby czasu. Gość audycji przywołuje m.in. Francisa Fukuyamę, który wierzył w to, że kapitalizm i liberalna demokracja rozwiążą wszelkie strukturalne problemy. Dziś widzimy, że tak nie jest. Podobnie jak nietrwały okazał się podział świata. - Sojusze i konflikty na świecie są bardzo płynne. W jednej sprawie dane państwa mogą być po tej samej stronie, podczas gdy na innej osi sporu znajdą się po przeciwnych stronach - zauważa prof. Chwedoruk.
Dywersyfikacja energetyczna szansą dla Polski
Wojna niesie za sobą również konsekwencje gospodarcze. Rosja zdecydowała o wstrzymaniu dostaw gazu do Polski. Leszek Skiba, prezes PKO SA, były wiceminister finansów, zwraca jednak uwagę, że problemy zaczęły się w roku 2021. Wówczas nastąpiło spowolnienie w przekazywaniu i sprzedaży gazu do Europy. - Stąd podwyższone ceny gazu widzimy już od wielu miesięcy. Z tego powodu mamy też gorącą dyskusję o inflacji - wyjaśnia gość Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg.
Mimo wszystko, zdaniem Leszka Skiby, dzięki decyzjom podejmowanym przed laty dziś jesteśmy w lepszej sytuacji niż wiele innych państw europejskich. Budowa Baltic Pipe, a także budowa gazoportu w Świnoujściu pozwala na dywersyfikację dostaw. - Chociaż cena gazu jest obecnie wysoka, to jednak nie ma istotnego zagrożenia, że zatrzymanie dostaw rurociągiem jamalskim pozbawi nas gazu np. w kuchenkach - podsumowuje.
42:56 PR1_AAC 2022_04_30-15-08-16.mp3 W ostatnich miesiącach na nasz kraj spadło wiele problemów. Czy naprawdę jest tak źle czy to tylko medialna projekcja? (Gdzie jest Pan Cogito/Jedynka)
Zobacz też:
***
Tytuł audycji: Gdzie jest Pan Cogito
Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Goście: dr Marek Posobkiewicz (były Główny Inspektor Sanitarny), prof. Rafał Chwedoruk (politolog z Uniwersytetu Warszawskiego), Leszek Skiba (prezes PKO SA, były wiceminister finansów)
Data emisji: 1.05.2022
Godzina emisji: 15.08
mg