Druga kadencja Andrzeja Dudy. Prof. Ewa Marciniak: będą dwie fazy w tej prezydenturze

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 09:07
- Moim zdaniem będą dwie wyraźne fazy w tej prezydenturze. Pierwsza faza będzie kontynuacją. Druga zaś będzie związana z tym, że to ostatnia kadencja, prezydent musi myśleć o swojej karierze, będzie nastawiony na kreowanie samego siebie jako ważnego polityka - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia politolog prof. Ewa Marciniak.
Prof. Ewa Marciniak
Prof. Ewa MarciniakFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Posłuchaj
06:55 [ PR1]PR1 (mp3) 2020_07_15 08_38_31_for_media.mp3 Prof. Ewa Marciniak: moim zdaniem będą dwie wyraźne fazy w tej prezydenturze (Komentarz poranka/Jedynka)

 

nowe pkwmid-20713190 1200.jpg
Andrzej Duda wygrywa z Rafałem Trzaskowskim. PKW podała oficjalne wyniki wyborów

W II turze wyborów prezydenta RP kandydat popierany przez Zjednoczoną Prawicę, urzędujący prezydent Andrzej Duda uzyskał 51,03 proc. głosów, a kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski - 48,97 proc. Na Dudę zagłosowało 10 mln 440 tys. 648 wyborców, na Trzaskowskiego 10 mln 18 tys. 263.

- Wiele czynników wpłynęło na rezultat wyborów prezydenckich. Obaj kandydaci osiągnęli dobry wynik, kampania była wyrównana. Do kampanii były zaangażowane siły i środki, które angażowały różne grupy społeczne. To dobrze, że wybór był realistyczny, że ludzie mieli naprawdę alternatywę. To dobrze o nas świadczy, jako o społeczeństwie demokratycznym - oceniła prof. Ewa Marciniak.

Dlaczego to ostatecznie Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie? Jaką rolę będzie teraz pełnił Rafał Trzaskowski?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Rozmawiał Grzegorz Jankowski.

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Maliszewski: prezydent Andrzej Duda otrzymał bardzo silny mandat społeczny

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 09:30
 - Prezydent Andrzej Duda wygrywa w bardzo trudnej sytuacji, bo to jest sytuacja kryzysu po epidemii koronawirusa, więc sytuacja, w której ludzie obawiali się o pracę, zdrowie. Mandat ponad 10 milionów głosów to bardzo silny mandat społeczny - powiedział w "Komentarzu poranka" w Programie 1 Polskiego Radia prof. Norbert Maliszewski,  specjalista ds. marketingu politycznego i szef Centrum Analiz Strategicznych.
rozwiń zwiń