Prof. Paruch o ruchu budowanym przez Trzaskowskiego: szanse na sukces są małe

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 09:43
Profesor Waldemar Paruch uważa, że ruch społeczny, którego utworzenie zapowiedział Rafał Trzaskowski, ma małe szanse na sukces, gdyż ma on nie mieć programu. - Trudno wyobrazić sobie jakikolwiek podmiot polityczny, który miałby wygrywać wybory, kiedy głosujący nie będą wiedzieli, na jaką wizję głosują - zauważa w "Komentarzu poranka" prof. Waldemar Paruch.
Waldemar Paruch
Waldemar ParuchFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Gość Programu 1 Polskiego Radia podkreśla, że dzisiaj demokracja parlamentarna to gra miedzy partiami politycznymi. Jego zdaniem, Rafał Trzaskowski przecenia znaczenie swojego sukcesu wyborczego. Z badań wynika, że połowa tych, co głosowali na Rafała Trzaskowskiego, głosowała przeciwko Andrzejowi Dudzie.

Posłuchaj
07:20 [ PR1]PR1 (mp3) 2020_07_31 08_40_06_for_media.mp3 Waldemar Paruch: nie wróżę sukcesu ruchowi bez programu (Komentarz poranka/Jedynka)

 

 

Waldemar Paruch nie sądzi, żeby powstała "zjednoczona opozycja", gdyż to prawdopodobnie oznaczałoby śmierć PSL-u. - Nie da się w ciągu kilku miesięcy wchodzić do radykalno-liberalnej Koalicji Europejskiej - przypomnijmy jej ataki na Kościół - a później ogłaszać, że będzie się budowało partię chadecką. Kara wyborcza była wręcz druzgocąca - wyjaśnia.

Jego zdaniem, po 12 lipca pozycja Włodzimierza Czarzastego na Lewicy wzmocniła się, gdyż wybory były klęską dla Roberta Biedronia i jego ruchu. Pokazały, że uwidoczniony w 2019 roku komponent lewicy obyczajowej nie znalazł uznania w oczach wyborców.

Waldemar Paruch uważa, że PiS musi znaleźć sposób na dotarcie do osób w wieku 30-39 lat, gdyż 10 proc. więcej ludzi z tej grupy głosowało na Rafała Trzaskowskiego niż na Andrzeja Dudę. - To są prawdopodobnie beneficjenci programu 500 Plus i ludzie o ustabilizowanych poglądach. I to jest problem - mówi.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Rozmawiała Katarzyna Gójska.

ag


Czytaj także

"To był dobry moment na spotkanie". Poseł PO o rozmowach Andrzeja Dudy z Rafałem Trzaskowskim

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 13:50
- Dzisiejsza rozmowa i podsumowanie jej, zarówno ze strony prezydenta Andrzeja Dudy, jak i prezydenta Rafała Trzaskowskiego, świadczy o tym, że czas był odpowiedni - mówi w audycji "W samo południe" w Programie 1 Polskiego Radia poseł Platformy Obywatelskiej Gabriela Lenartowicz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To może być koniec strategii opozycji totalnej". Prof. Chwedoruk o spotkaniu w Pałacu Prezydenckim

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 22:50
- To może być po prostu niezbyt głośny koniec strategii polegającej na byciu "opozycją totalną", przyznanie, że ta strategia zawiodła - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Chwedoruk, politolog z UW. W ten sposób skomentował czwartkowe spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Rafałem Trzaskowskim.
rozwiń zwiń