Prof. Paruch o ruchu budowanym przez Trzaskowskiego: szanse na sukces są małe

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 09:43
Profesor Waldemar Paruch uważa, że ruch społeczny, którego utworzenie zapowiedział Rafał Trzaskowski, ma małe szanse na sukces, gdyż ma on nie mieć programu. - Trudno wyobrazić sobie jakikolwiek podmiot polityczny, który miałby wygrywać wybory, kiedy głosujący nie będą wiedzieli, na jaką wizję głosują - zauważa w "Komentarzu poranka" prof. Waldemar Paruch.
Waldemar Paruch
Waldemar ParuchFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Gość Programu 1 Polskiego Radia podkreśla, że dzisiaj demokracja parlamentarna to gra miedzy partiami politycznymi. Jego zdaniem, Rafał Trzaskowski przecenia znaczenie swojego sukcesu wyborczego. Z badań wynika, że połowa tych, co głosowali na Rafała Trzaskowskiego, głosowała przeciwko Andrzejowi Dudzie.

Posłuchaj
07:20 [ PR1]PR1 (mp3) 2020_07_31 08_40_06_for_media.mp3 Waldemar Paruch: nie wróżę sukcesu ruchowi bez programu (Komentarz poranka/Jedynka)

 

 

Waldemar Paruch nie sądzi, żeby powstała "zjednoczona opozycja", gdyż to prawdopodobnie oznaczałoby śmierć PSL-u. - Nie da się w ciągu kilku miesięcy wchodzić do radykalno-liberalnej Koalicji Europejskiej - przypomnijmy jej ataki na Kościół - a później ogłaszać, że będzie się budowało partię chadecką. Kara wyborcza była wręcz druzgocąca - wyjaśnia.

Jego zdaniem, po 12 lipca pozycja Włodzimierza Czarzastego na Lewicy wzmocniła się, gdyż wybory były klęską dla Roberta Biedronia i jego ruchu. Pokazały, że uwidoczniony w 2019 roku komponent lewicy obyczajowej nie znalazł uznania w oczach wyborców.

Waldemar Paruch uważa, że PiS musi znaleźć sposób na dotarcie do osób w wieku 30-39 lat, gdyż 10 proc. więcej ludzi z tej grupy głosowało na Rafała Trzaskowskiego niż na Andrzeja Dudę. - To są prawdopodobnie beneficjenci programu 500 Plus i ludzie o ustabilizowanych poglądach. I to jest problem - mówi.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Rozmawiała Katarzyna Gójska.

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"To był dobry moment na spotkanie". Poseł PO o rozmowach Andrzeja Dudy z Rafałem Trzaskowskim

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 13:50
- Dzisiejsza rozmowa i podsumowanie jej, zarówno ze strony prezydenta Andrzeja Dudy, jak i prezydenta Rafała Trzaskowskiego, świadczy o tym, że czas był odpowiedni - mówi w audycji "W samo południe" w Programie 1 Polskiego Radia poseł Platformy Obywatelskiej Gabriela Lenartowicz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To może być koniec strategii opozycji totalnej". Prof. Chwedoruk o spotkaniu w Pałacu Prezydenckim

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 22:50
- To może być po prostu niezbyt głośny koniec strategii polegającej na byciu "opozycją totalną", przyznanie, że ta strategia zawiodła - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Chwedoruk, politolog z UW. W ten sposób skomentował czwartkowe spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Rafałem Trzaskowskim.
rozwiń zwiń