Prof. Ryba o dymisji ministra zdrowia: dźwigał na barkach naprawdę duży problem

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 10:40
 - Wygląda na to, że nie ma chyba drugiego dna oprócz tego, o którym minister Szumowski mówi. Pamiętajmy o tym, że dźwigał na swoich barkach naprawdę duży problem, jeżeli bierzemy pod uwagę stan zdrowia obywateli w Polsce w kontekście pandemii - mówi w "Komentarzu poranka" w Programie 1 Polskiego Radia prof. Mieczysław Ryba (KUL).
Łukasz Szumowski
Łukasz SzumowskiFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

czytaj więcej
morawiecki 1200 pap.jpg
"Nazwisko poznamy w ciągu kilku dni". Premier o następcy Łukasza Szumowskiego

We wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski podał się do dymisji. Zapewniał, że o takim zamiarze informował wcześniej premiera oraz rząd, a dymisję przygotowywał od lutego, jednak nie doszło do niej ze względu na pandemię koronawirusa. Szumowski swoją decyzję motywował względami osobistymi i poinformował, że pozostaje w życiu publicznym jako poseł oraz zamierza wrócić do zawodu lekarza. 

Prof. Mieczysław Ryba mówi, że minister zdrowia ma prawo czuć się zmęczony. - Można szukać drugiego dna i twierdzić, że w Polsce dzieje się coś niezwykłego, albo że nie wytrzymał presji i krytyki, ale wydaje mi się, że ta fala krytyki już osłabła i już nie ma tego swojego pierwotnego ostrza. Wielu mówi też, że minister Szumowski, z czego mógł, to się wytłumaczył - ocenia prof. Mieczysław Ryba. 

- Można oczywiście byłoby czytać, że sobie nie poradził, ale to nie jest prawda. Jednak minister Szumowski, co by nie powiedzieć, w sferze porównawczej, jeśli weźmiemy pod uwagę inne kraje, to poradził sobie w sposób wyjątkowy, bo naprawdę nie mamy w Polsce klęski z tym związanej na poziomie zdrowotnym - dodaje profesor. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy:

Posłuchaj
06:34 PR1_MPLS 2020_08_19-08-38-23.mp3 Prof. Mieczysław Ryba o dymisji ministra zdrowia (Komentarz poranka/Jedynka)

 

Rozmawiał Grzegorz Jankowski. 


kh

Czytaj także

Poseł PiS: Łukasz Szumowski przeprowadził Polskę przez najtrudniejszy okres pandemii

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 19:33
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz Smoliński i Agnieszka Ścigaj, poseł Kukiz'15, rozmawiali w Programie 1 Polskiego Radia o dymisji ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.
rozwiń zwiń