"Polska robi to, co może". Prof. Łukasz Młyńczyk o sytuacji na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 09:52
 - Polska robi to, co może. Jako bezpośredni sąsiad powinna to wnosić na agendę europejską i lobbować za jak najlepszym rozwiązaniem, ale z wielu powodów nie jest tutaj naturalnym liderem, jak w przypadku Ukrainy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia politolog prof. Łukasz Młyńczyk.
Protesty na Bialorusi
Protesty na BialorusiFoto: PAP/EPA/YAUHEN YERCHA

czytaj więcej
Białoruś 1200 PAP.jpg
Abp Kondrusiewicz: sytuacja na Białorusi napawa wielką trwogą, potrzeba rozmów, prawdy i modlitwy

W środę przywódcy 27 krajów Unii Europejskiej rozmawiali o Białorusi na wideokonferencji Rady Europejskiej. We wspólnym stanowisku przyjętym na zakończenie wideoszczytu Unia nie uznała wyniku wyborów prezydenckich na Białorusi i potępiła fałszerstwa wyborcze oraz represje wobec obywateli Białorusi. Podjęto także decyzję o przekazaniu 53 milionów euro na wsparcie dla represjonowanych na Białorusi.

- Jeśli Białoruś miałaby się otworzyć na procesy demokratyczne, to w dużym stopniu pomoc ekonomiczna musiałaby płynąć z Unii Europejskiej - mówi prof. Młyńczyk. - Ale tak długo, jak będzie Łukaszenka, to jedyne co będzie mogła zrobić, to wprowadzać kolejne sankcje - dodaje. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 


Posłuchaj
05:42 PR1_MPLS 2020_08_20-08-40-38.mp3 Prof. Łukasz Młyńczyk o sytuacji na Białorusi (Komentarz poranka/Jedynka)

 

Rozmawiał Grzegorz Jankowski

kh

Czytaj także

Paweł Kowal: sytuacja na Białorusi to sygnał, że podobnie może być w Rosji

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 08:50
 - Jeszcze kilka miesięcy temu, gdyby ktoś powiedział, że w taki sposób rozwinie się sytuacja na Białorusi, że dojdzie do tak dużej mobilizacji społecznej, to także wielu zachodnich ekspertów mówiłoby, że to raczej niemożliwe. Tak samo zakładały władze w Moskwie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej.
rozwiń zwiń