Solidarni z Białorusią. Polska wesprze represjonowanych i prześladowanych

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 09:21
- Plan właściwie realizowany jest już teraz, ponieważ Fundacja Solidarności Międzynarodowej od lat aktywnie i w sposób przemyślany wspiera społeczeństwo obywatelskie na Białorusi w różnych formach jego aktywności - mówi w "Komentarzu poranka" w Programie 1 Polskiego Radia prezes Fundacji Solidarności Międzynarodowej Rafał Dzięciołowski.
Protesty w Mińsku
Protesty w MińskuFoto: PAP/EPA/STR

Czytaj więcej
Mateusz Morawiecki 1200.jpg
"Musimy wspierać Białorusinów". Premier spotkał się z przedstawicielami białoruskiej opozycji

Bezpieczeństwo, otwartość i solidarność – to trzy filary planu dotyczącego solidarności Polski ze społeczeństwem białoruskim, który przedstawił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Na realizację programu nasz kraj przeznaczy w pierwszym roku 50 mln zł. Będą to dodatkowe środki, ponad te, które Polska kieruje na inne programy związane z Białorusią, np. na telewizję Biełsat. Na Białorusi trwają protesty po wyborach prezydenckich z 9 sierpnia, które według oficjalnych wyników wygrał Łukaszenka, zdobywając ponad 80 proc. głosów. 

- To, z czym będziemy musieli się zmierzyć dzisiaj, to w miarę rozwoju sytuacji politycznej na Białorusi bądź koncentracja na pomocy dla osób represjonowanych i prześladowanych, bądź wspieranie rodzącego się na naszych oczach aktywnego obywatelsko społeczeństwa - mówi Rafał Dzięciołowski.


Posłuchaj
05:40 [ PR1]PR1 (mp3) 21 sierpień 2020 08_38_57.mp3 Prezes Fundacji Solidarności Międzynarodowej Rafał Dzięciołowski o pomocy dla Białorusi (Komentarz poranka/Jedynka)

 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której mowa była także o sytuacji Polaków mieszkających na Białorusi. 

* * *

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: Rafał Dzięciołowski (prezes Fundacji Solidarności Międzynarodowej)

Data emisji: 21.08.2020

Godzina emisji: 8.40

kh

Czytaj także

"Liczymy na międzynarodowe wsparcie". Krzysztof Szczerski o działaniach na rzecz Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 09:35
- Polska liczy na międzynarodowe wsparcie w działaniach na rzecz dążenia białoruskiego społeczeństwa do demokracji - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef MON: Łukaszenka tłumi chęć narodu do wyjścia spod skrzydeł Kremla

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 08:00
- Ani Polska, ani inne państwa Zachodu Europy nie dadzą się wplątać w tę intrygę, jaką próbuje knuć Łukaszenka - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. Dodał, że Polska przygląda się temu, co dzieje się na Białorusi i "spogląda na to, co będzie działo się u naszych granic". - Nie będziemy w tym obserwowaniu bierni - zaznaczył Wojciech Skurkiewicz.
rozwiń zwiń