Prof. Henryk Domański o spotkaniu ws. Białorusi: dużo zależy od opozycji, karty rozdał premier

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 09:10
- Zwracanie uwagi na rzeczy, które się dzieją poza naszą granicą powinno być czynnikiem łączącym, odsuwający na drugi plan spory i konflikty wewnętrzne. Komunikat po tym spotkaniu może być jednak taki, że premier, po konsultacjach z opozycją, podjął taką a taką decyzję. To działa na korzyść premiera, na korzyść rządu, ale nie ma tu siły sprawczej opozycji. Nie jest w interesie opozycji podkreślanie tej decydującej roli premiera i przyznawanie się do tego, że to premier, rząd dyktuje politykę zagraniczną - powiedział w "Komentarzu poranka" socjolog prof. Henryk Domański.
Henryk Domański
Henryk DomańskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

 Białoruś protesty 1200.jpg
Polskie Radio uruchamia specjalny program dla Białorusi

O godz. 12 w kancelarii premiera odbędzie się spotkanie szefa rządu Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych w sprawie sytuacji na Białorusi. W rozmowach udział zadeklarowali przedstawiciele wszystkich klubów i kół.

Na Białorusi trwają protesty. Zaczęły się po wyborach prezydenckich, które odbyły się 9 sierpnia, a w których - według oficjalnych danych - ubiegający się o reelekcję Alaksandr Łukaszenka miał zdobyć 80,1 proc., a kandydatka opozycji Swiatłana Cichanouska - 10,1 proc. głosów.

Wielu Białorusinów uważa, że wyniki zostały sfałszowane. Podczas protestów powyborczych w kraju co najmniej trzy osoby zginęły, a 200 zostało rannych. W ubiegłym tygodniu zatrzymano blisko 7 tys. osób; wiele brutalnie pobito. Jest kilkudziesięciu zaginionych.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Posłuchaj
07:32 [ PR1]PR1 (mp3) 2020_08_26 08_38_15_for_media.mp3 Prof. Henryk Domański: jeśli chodzi o spotkanie w sprawie Białorusi dużo zależy od opozycji, karty rozdał premier (Komentarz poranka/Jedynka)

 

Rozmawiał Krzysztof Świątek.

kk

Czytaj także

Program specjalny Polskiego Radia dla Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 09:12
Zarząd Polskiego Radia podjął decyzję o pilnym zmodyfikowaniu ramówki i wprowadzeniu na antenie Programu 1 Polskiego Radia specjalnych serwisów informacyjnych w języku białoruskim, które są poświęcone obecnej sytuacji w tym kraju. Dzięki należącym do PR S.A. nadajnikom Radiowego Centrum Nadawczego w Solcu Kujawskim, Program 1 jest dostępny z „powietrza” na falach długich o częstotliwości 225 kHz na terenie prawie całej Europy i pokrywa zasięgiem całe terytorium Białorusi.
rozwiń zwiń