"Wspólna Europa". Jak zrozumieć Węgra?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2019 17:10
Polak Węgier dwa bratanki i do szabli, i do szklanki. To popularne powiedzenie obrazuje specjalne relacej, jakie łączą oba kraje. Ale czy jest prawdziwe? A w zasadzie dlaczego lubimy Węgrów? Bo oni nas też lubią, ale pytanie nie do końca wiedzą za co.
Audio
  • Związki i historia polsko=węgierska (Wspólna Europa/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: esfera/Shutterstock.com

Język węgierski wydaje się nam szalenie trudny, zwłaszcza, że nie należy do grupy języków indoeuropejskich, tak jak polski. Anna Butrym przekonuje, że to stereotyp. - Język węgierski jest szalenie logiczny i uporządkowany, ma jeden czas przeszły i jeden przyszły i jeśli ktoś zada sobie trud zrozumienia jego budowy, która nie jest trudna nauczy sie go szybko - przekonuje tłumaczka.

W audycji mówimy, co nas Polaków łączy z Węgrami historycznie. Mieliśmy wegierskich królów Stefana Batorego, Ludwika Węgierskiego, w czasie zaborów były Austro-Węgry, Galicja.

Wspólna Europa
"Wspólna Europa"

A czy w powiedzeniu Polak Węgier dwa bratanki na pewno chodzi Węgrów, bo niektórzy wskazują Słowaków, gdyż Słowacja, jako północne Węgry była od IX do XX wieku częścia państwa wegierskiego. Opowiadamy o jeździe konnej i huzarach, o generale Józefie Bemie (bohaterze węgierskiej Wiosny Ludów 1848), o pomocy Węgrów przy przewozie uzbrojenia z Zachodu podczas wojny polsko-bolszewicka 1920, II wojnie światowej, wspólnym roku 1956 (Poznański Czerwiec, Powstanie Węgierskie - październik).  

Przedstawiamy węgierskie znaki-symbole  kulturowe znane Polakom: zespół OMEGA i piosenka "Gyöngyhajú lány" (w Polsce znana pod tytułem "Dziewczyna o perłowych włosach"), puszta (nizina), Dunaj, tokaj (białe wino, zwane skarbem narodowym), Ferenc (Franz) Liszt.

Badamy relacje mieszkańców Węgier z sąsiadami - co myślą o Węgrach Polacy, Czesi, Rumunii, Austriacy i Lwowiacy.

Nie mogło zabrknąć również rozmowy o kuchni węgierskiej, która jest powszechnie chwalona. Goście wytłumaczyli o co chodzi z papryką w węgierskich potrawach i jak w rzeczywistości wygląda placek po węgiersku. Aby poznać szczegóły posłuchaj całej audycji.

***

Cykl audycji pt. "Wspólna Europa" powstaje we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Celem audycji jest przede wszystkim pokazanie wartości, jaką jest europejska Wspólnota. Emisja audycji "Wspólna Europa" odbędzie się: 5 maja (wyjątkowo w godz. 14.00-15.00), 12 maja, 19 maja oraz 26 maja w godz. 17.00-18.00.

Audycję sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

***

Tytuł audycji: "Wspólna Europa"

Prowadzili: Agnieszka KunikowskaPaweł Lekki

Materiały: Katarzyna Semaan, Martyna Podolska, Małgorzata Głogowska, Sława Bieńczycka

Goście: Anna Butrym (hungarystka, tłumaczka z języka węgierskiego, autorka wideoblogu "Węgierska randka"), Gáspár Keresztes (wicedyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury)

Data emisji: 19.05.2019

Godzina emisji: 17.07

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wspólna Europa". Poznajemy Litwę

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 11:21
Od zawsze czujemy się jej częścią, cieszymy się poczuciem wspólnoty, celebrujemy 15-lecie wstąpienia do Unii Europejskiej. Ale czy rzeczywiście dobrze znamy się nawzajem? Co wiemy o swoich bliższych i dalszych sąsiadach, jak ich postrzegamy, jak oni widzą nas? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieje przyjaźni polsko-węgierskiej na wystawie w warszawskich Łazienkach Królewskich

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 19:31
Na otwartej w poniedziałek wystawie "Bratanków dzieje wspólne - Unikaty ze zbiorów budapesztańskich" znalazło się kilkadziesiąt bezcennych eksponatów, wystawianych na co dzień w muzeach na Węgrzech. Pokazują fragmenty wspólnej historii Węgrów i Polaków. - To wystawa osobliwa i wyjątkowa, podobnie jak relacje polsko-węgierskie - mówił podczas wernisażu minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wspólna Europa". Jacy są Niemcy?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 12:37
Od zawsze czujemy się jej częścią, cieszymy się poczuciem wspólnoty, celebrujemy 15-lecie wstąpienia do Unii Europejskiej. Ale czy rzeczywiście dobrze znamy się nawzajem? Co wiemy o swoich bliższych i dalszych sąsiadach, jak ich postrzegamy, jak oni widzą nas? 
rozwiń zwiń