X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Wspólna Europa". Jak zrozumieć Węgra?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2019 17:10
Polak Węgier dwa bratanki i do szabli, i do szklanki. To popularne powiedzenie obrazuje specjalne relacej, jakie łączą oba kraje. Ale czy jest prawdziwe? A w zasadzie dlaczego lubimy Węgrów? Bo oni nas też lubią, ale pytanie nie do końca wiedzą za co.
Audio
  • Związki i historia polsko=węgierska (Wspólna Europa/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: esfera/Shutterstock.com

Język węgierski wydaje się nam szalenie trudny, zwłaszcza, że nie należy do grupy języków indoeuropejskich, tak jak polski. Anna Butrym przekonuje, że to stereotyp. - Język węgierski jest szalenie logiczny i uporządkowany, ma jeden czas przeszły i jeden przyszły i jeśli ktoś zada sobie trud zrozumienia jego budowy, która nie jest trudna nauczy sie go szybko - przekonuje tłumaczka.

W audycji mówimy, co nas Polaków łączy z Węgrami historycznie. Mieliśmy wegierskich królów Stefana Batorego, Ludwika Węgierskiego, w czasie zaborów były Austro-Węgry, Galicja.

Wspólna Europa
"Wspólna Europa"

A czy w powiedzeniu Polak Węgier dwa bratanki na pewno chodzi Węgrów, bo niektórzy wskazują Słowaków, gdyż Słowacja, jako północne Węgry była od IX do XX wieku częścia państwa wegierskiego. Opowiadamy o jeździe konnej i huzarach, o generale Józefie Bemie (bohaterze węgierskiej Wiosny Ludów 1848), o pomocy Węgrów przy przewozie uzbrojenia z Zachodu podczas wojny polsko-bolszewicka 1920, II wojnie światowej, wspólnym roku 1956 (Poznański Czerwiec, Powstanie Węgierskie - październik).  

Przedstawiamy węgierskie znaki-symbole  kulturowe znane Polakom: zespół OMEGA i piosenka "Gyöngyhajú lány" (w Polsce znana pod tytułem "Dziewczyna o perłowych włosach"), puszta (nizina), Dunaj, tokaj (białe wino, zwane skarbem narodowym), Ferenc (Franz) Liszt.

Badamy relacje mieszkańców Węgier z sąsiadami - co myślą o Węgrach Polacy, Czesi, Rumunii, Austriacy i Lwowiacy.

Nie mogło zabrknąć również rozmowy o kuchni węgierskiej, która jest powszechnie chwalona. Goście wytłumaczyli o co chodzi z papryką w węgierskich potrawach i jak w rzeczywistości wygląda placek po węgiersku. Aby poznać szczegóły posłuchaj całej audycji.

***

Cykl audycji pt. "Wspólna Europa" powstaje we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Celem audycji jest przede wszystkim pokazanie wartości, jaką jest europejska Wspólnota. Emisja audycji "Wspólna Europa" odbędzie się: 5 maja (wyjątkowo w godz. 14.00-15.00), 12 maja, 19 maja oraz 26 maja w godz. 17.00-18.00.

Audycję sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

***

Tytuł audycji: "Wspólna Europa"

Prowadzili: Agnieszka KunikowskaPaweł Lekki

Materiały: Katarzyna Semaan, Martyna Podolska, Małgorzata Głogowska, Sława Bieńczycka

Goście: Anna Butrym (hungarystka, tłumaczka z języka węgierskiego, autorka wideoblogu "Węgierska randka"), Gáspár Keresztes (wicedyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury)

Data emisji: 19.05.2019

Godzina emisji: 17.07

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wspólna Europa". Poznajemy Litwę

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 11:21
Od zawsze czujemy się jej częścią, cieszymy się poczuciem wspólnoty, celebrujemy 15-lecie wstąpienia do Unii Europejskiej. Ale czy rzeczywiście dobrze znamy się nawzajem? Co wiemy o swoich bliższych i dalszych sąsiadach, jak ich postrzegamy, jak oni widzą nas? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieje przyjaźni polsko-węgierskiej na wystawie w warszawskich Łazienkach Królewskich

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 19:31
Na otwartej w poniedziałek wystawie "Bratanków dzieje wspólne - Unikaty ze zbiorów budapesztańskich" znalazło się kilkadziesiąt bezcennych eksponatów, wystawianych na co dzień w muzeach na Węgrzech. Pokazują fragmenty wspólnej historii Węgrów i Polaków. - To wystawa osobliwa i wyjątkowa, podobnie jak relacje polsko-węgierskie - mówił podczas wernisażu minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wspólna Europa". Jacy są Niemcy?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 12:37
Od zawsze czujemy się jej częścią, cieszymy się poczuciem wspólnoty, celebrujemy 15-lecie wstąpienia do Unii Europejskiej. Ale czy rzeczywiście dobrze znamy się nawzajem? Co wiemy o swoich bliższych i dalszych sąsiadach, jak ich postrzegamy, jak oni widzą nas? 
rozwiń zwiń