X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co Solidarność dała światu?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 21:00
"Przystanek Historia" o Porozumieniach Gdańskich. Goście audycji: dr Tadeusz Ruzikowski i dr Arkadiusz Kazański wyjaśnili czym była Solidarność i co dała światu. 
Audio
  • Goście audycji w rozmowie o Porozumieniach Gdańskich (Przystanek Historia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Łukasz Kowalski/IAR

Dr Arkadiusz Kazański powiedział w "Przystanku Historia", kiedy nastąpił początek upadku systemu komunistycznego. - Myślę, że jako Polacy mamy prawo uważać, że wszystko zaczęło się w Gdańsku, bo tej rzeczywistości się wydawało że ZSRR będzie jeszcze panował przez wiele lat. Dodał również, że dzięki strajkowi sierpniowemu z 14 sierpnia 1980 roku z powodu wyrzucenia z pracy Anny Walentynowicz (...) To spowodowało zmiany w systemie komunistycznym i w Polsce, oraz w Europie środkowo - wschodniej.

Został również poruszony temat "Encyklopedii Solidarności", której pierwszy tom ukazał się w 2010 roku, a w ciągu blisko dekady wydano drugi. Jest to praca zbiorowa o historii opozycji w PRL w latach 1976-1989, zawierająca około 2,5 tysiąca biogramów i haseł rzeczowych, czyli informacji o ludziach, strukturach, wydarzeniach. Inicjatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Pokolenie. Dr Tadeusz Ruzikowski powiedział, że jednym z większych przedsięwzięć było realizowanie przez IPN zbioru haseł dotyczących opozycji w PRL.

Ponadto w audycji polecana lektura: dr Jan Olaszek "Podziemne dziennikarstwo. Funkcjonowanie głównych pism informacyjnych podziemnej Solidarności w Warszawie w latach 1981-1989". Publikacja przedstawia historię 7 podziemnych pism: CDN - Głosu Wolnego Robotnika, KOS-a, Przeglądu Wiadomości Agencyjnych, Tygodnika Mazowsze, Tygodnika Wojennego, Wiadomości Woli. Jest też szerszy kontekst dotyczący niezależnego ruchu wydawniczego w PRL, prasy konspiracyjnej w przeszłości, a także tzw. literatury drugiego obiegu wydawanej nielegalnie w innych państwach bloku sowieckiego.  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Przystanek historia"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: dr Tadeusz Ruzikowski (z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie), dr Arkadiusz Kazański (z Oddziału IPN w Gdańsku)

Materiał: Justyna Majchrzak i Katarzyna Seman

Data emisji: 21.08.2019

Godzina emisji: 19.07

K.A

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Cielecki - samotny szeryf przeciw wszystkim

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2016 02:02
- Jak sobie przypominam Andrzeja Cieleckiego, to przychodzi mi na myśl słowo szeryf, bo był samotnym szeryfem jak na słynnym plakacie Solidarności - opowiada redaktor Maciej Iłowiecki.
rozwiń zwiń