X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

17 września 1939 roku i jego konsekwencje dla przyszłości Polski

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 21:39
17 września mija 80. rocznica agresji Związku Sowieckiego na Polskę. W tym dniu przypomnieliśmy to pamiętne wydarzenie, jego konsekwencje dla przyszłości Polski. Gośćmi audycji "Przystanek Historia" byli Tomasz Sudoł oraz Paweł Błażewicz z Insytutu Pamięci Narodowej. 
Audio
  • 17 września 1939 roku i jego konsekwencje dla przyszłości Polski (Przystanek Historia/Jedynka)
Trybuna honorowa - widoczni dowódcy Armii Czerwonej i Wojska Polskiego.
Trybuna honorowa - widoczni dowódcy Armii Czerwonej i Wojska Polskiego.Foto: NAC

- Historiografia rosyjska konsekwentnie dąży do tego, żeby pokazywać Związek Sowiecki jako państwo, które ostatecznie doprowadziło do zniszczenia niemieckiego nazizmu. W tej narracji brakuje tego elementu opowieści o 1939 roku - mówił na antenie radiowej jedynki Tomasz Sudoł. 

Sowiecka napaść na Polskę była realizacją układu Ribbentrop Mołotow, który został podpisany w Moskwie 23 sierpnia 1939 roku, przez ministra spraw zagranicznych III Rzeszy Joachima von Ribbentropa oraz komisarza spraw zagranicznych Związku Radzieckiego Wiaczesława Mołotowa, jednocześnie pełniącego funkcję przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych. 

- Przypadki, które miały we wrześniu pokazują, że ta eskalacja przemocy była bardzo powszechna i te zbrodnie były też efektem propagandy, która była wtedy narzucona. Ona mówiła o tym, że pochód Armii Czerwonej na Polskę jest elementem propagowania rewolucji i niszczenia burżuazyjnego państwa polskiego. Wobec tego zbrodni doświadczają osoby, które są utożsamiane z polską państwowością - zaznaczył Tomasz Sudoł. 

Paweł Błażewicz z IPN uważa, że okupacja rosyjska kończy się dopiero w 1993 roku. - Tutaj jest bardzo wiele absolutnie nieznanych faktów związanych z okupacją sowiecką w Polsce - dodał. 

Czy polska polityka historyczna "przebije się" do świata zachodniego? 

W audycji była mowa również o:

- książce „Polska pod okupacją 1939-1945”. Ukazały się już trzy tomy tej pracy zbiorowej. Przedstawimy z jednego z nich szkic Anny Czocher, która w oparciu o akta krakowskiego więzienia przy ul. Senackiej przybliża drobną przestępczość pospolitą w Krakowie w latach 1939–1945.

- Konwencie Organizacji Niepodległościowych oraz Obozie Polski Walczącej - konspiracyjne ugrupowania na terenie okupowanej Polski założone w 1942 roku  w kontekście Polskiego Państwa Podziemnego. - prof. Marek Gałęzowski. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Przystanek Historia

Prowadzi:  Paweł Lekki

Goście: Tomasz Sudoł, Paweł Błażewicz, prof. Marek Gałęzowski (IPN)

Data emisji: 18.09.2019

Godzina emisji: 19.06


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bitwa Warszawska zmieniła losy świata

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 11:00
Prawie dwutygodniowa Bitwa Warszawska, w kolejnym roku wojny polsko-bolszewickiej, rozpoczęła się 13 sierpnia 1920 roku walką o przedpole stolicy, m.in. o Radzymin, który kilkanaście razy przechodził z rąk do rąk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wyzwolenie Polski. Cena Zwycięstwa". Rosja publikuje dokumenty o Armii Czerwonej w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 09:29
Ministerstwo Obrony Rosji opublikowało we wtorek dokumenty Armii Czerwonej z lat 1944-45 dotyczące Polski, w tym ofensywy Armii Czerwonej oraz stosunku do niej ludności polskiej. Resort zapewnił, iż dokumenty te nie były wcześniej publikowane.
rozwiń zwiń