X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kresy – utracone dziedzictwo

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 21:07
"Semper Fidelis" to nowa nagroda Instytutu Pamięci Narodowej, a także krok ku wzajemnemu zrozumieniu, współpracy i pamięci kresowej. W audycji "Przystanek historia" porozmawialiśmy o Kresach, czyli utraconym polskim dziedzictwie.
Audio
Wizyta prezydenta RP Ignacego Mościckiego na kresach wschodnich-pobyt w Lidzie k. Nowogródka
Wizyta prezydenta RP Ignacego Mościckiego na kresach wschodnich-pobyt w Lidzie k. NowogródkaFoto: NAC

Kresy nazywane są rubieżami i peryferiami Rzeczypospolitej. Między tamtą Polską a tamtą Rosją, od wieków są symbolem polskości, dni chwały polskiego rycerstwa, a także klęski i męczeństwa. To również mała ojczyzna Polaków wysiedlonych po 1945 roku. Dziś są to tereny w granicy Litwy, Białorusi i Ukrainy.

"Semper Fidelis"

Instytut Pamięci Narodowej podjął się organizacji konkursu "Semper Fidelis", w którym honorowe wyróżnienie IPN otrzymają corocznie osoby, instytucje i organizacje społeczne za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu dziedzictwa polskich Kresów Wschodnich na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz poza jej granicami, których działalność publiczna pozostaje zbieżna z ustawowymi celami IPN.

- Obszar, który nazywany kresami, jest źródłem bardzo istotnej części naszej tożsamości narodowej, a także integralnym fundamentem naszej tradycji i kultury (…). Dla dzisiejszego Polaka Lwów i Łuck to Kresy, natomiast jeśli spojrzymy na mapę, to okaże się, że w prostej linii ze Lwowa do wschodniej granicy II RP było 150 km. W prostej linii z Lublina do dzisiejszej granicy jest 80 km. Czy mówilibyśmy o Lublinie, że to jest miasto kresowe? Trzeba uświadamiać, że była to utrata 45 proc. terytorium Polski i wcale nie obrzeży, tylko ziem położonych w środku Polski. Ich już nie ma w granicach Polski, ale pamiętać o nich musimy - mówi Adam Siwek, dyrektor Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.

Gość Jedynki dodaje, że inicjatywa IPN ma na celu uhonorowanie wszystkich osób, które wspierają działania IPN i angażują się społecznie w ochronę tradycji i dziedzictwa kresowego, w tym także materialnych pamiątek.

Książka "Pamięć Kresów - Kresy w Pamięci"

W audycji omówiliśmy także książkę "Pamięć Kresów - Kresy w Pamięci". Publikacja stanowi pokłosie konferencji naukowej zorganizowanej wspólnie przez Oddziałowe Biuro Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Muzeum w Gliwicach, która odbyła się w dniach 25–27 października 2017 r. w Gliwicach. Wzięli w niej udział historycy, socjologowie, politolodzy, literaturoznawcy i reprezentanci innych dziedzin humanistyki, którzy zaprezentowali fenomen szeroko rozumianej "pamięci Kresów" w czasach PRL, prób jej rekultywacji w pierwszych latach transformacji i obecności w różnorodnych dyskursach współczesności. Na publikację składa się 21 artykułów naukowych, poprzedzonych wstępem.

Kolejny konkurs IPN

Za nami 10. edycja konkursu "Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy… Katyń 79 lat po zbrodni". Konkurs skierowany jest do młodzieży, a jego celem jest upamiętnienie rozstrzelanych wiosną 1940 roku z rozkazu władz ZSRR.

- Młodzi ludzie poradzili sobie znakomicie z tym wyzwaniem. Ich zadaniem w tym roku było stworzenie karty do albumu rodzinnego. Każda karta miała być poświęcona jednej, konkretnej osobie, która została zamordowana w ramach zbrodni katańskiej (…). Szczególnie wysoko ocenialiśmy te prace, gdzie młodzież dotarła do rodziny danej osoby i umieściła na karcie pamiątki rodzinne, zdjęcia pamiątek czy listy, które przyszły z obozów w Związku Radzieckim - opowiada Artur Kolęda z IPN.

W audycji także jak zwykle "Było, będzie".

O jakich ziemiach Polacy powinni pamiętać? Kto może otrzymać nagrodę w konkursie "Semper Fidelis"? Dlaczego Instytutowi Pamięci Narodowej łatwiej działać na Białorusi i Litwie niż na Ukrainie? Jakie gry planszowe powstają w IPN?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. Powstała ona we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

***

Tytuł audycji: Przystanek Historia

Prowadzi: Dorota Truszczak

Data emisji: 02.10.2019

Godzina emisji: 19.10

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fort III w Pomiechówku. Miejsce mordu tysięcy Polaków

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 12:06
Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej prowadzi prace archeologiczno-ekshumacyjne ofiar niemieckich represji ​na terenie Fortu Trzeciego Pomiechówek od 2018 r. W ubiegłym tygodniu odkryto tam szczątki kolejnych osób w dwóch grobach masowych. Prace trwają.
rozwiń zwiń