Jarosław Szarek: IPN pozyskał w USA dwie tony archiwaliów

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 20:15
Instytut Pamięci Narodowej powstał i z tym jest kojarzony, aby zabezpieczyć archiwa po komunistycznym aparacie bezpieczeństwa. IPN podejmuje także działania w celu ochrony naszego dziedzictwa narodowego za granicą. W ramach projektu "Archiwum pełne pamięci" Instytut ostatnio pozyskał archiwalia z USA.
Audio
Jarosław Szarek
Jarosław SzarekFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Bezcenne archiwalia trafiały na śmietnik
Prezes IPN, dr Jarosław Szarek podkreśla, że dochodziło do przypadków, że bardzo cenne zbiory po naszych rodakach, którzy pozostali za granicą po II wojnie światowej w ostatnich latach w skrajnych przypadkach trafiały na śmietnik. - To jest związane z tym, że kolejne pokolenie często nie zna już języka polskiego. Był taki przypadek, że taki los spotkał listy katyńskie - wyjaśnia szef Instytutu.

Materiał sponsorowany
audiobook.jpg
Audiobook IPN "Dziennik. Wrześniowa obrona Warszawy".
Materiał sponsorowany

Umowy z organizacjami polonijnymi

Dlatego w ramach statutowej działalności ostatnio zostały podpisane umowy z polskimi instytucjami działającymi poza granicami Polski. - Takim ostatnim nabytkiem są dwie tony materiałów ze Stanów Zjednoczonych. To są zbiory amerykańskiego "Sokoła", Towarzystwa Gimnastycznego - informuje Jarosław Szarek. Przed ponad 150 laty jego ogniska powstały też poza granicami Polski tam, gdzie osiedlali się Polacy. Podkreśla, że to amerykański "Sokół" spowodował, że dzieci emigrantów nawiązały łączność z ojczyzną, której nie było na mapie. - 18 tysięcy tych młodych ludzi poszło na front walczyć o Polskę w Błękitnej armii generała Józefa Hallera - wspomina prezes IPN. To właśnie zbiory po tamtym pokoleniu trafiają do Polski.

Cenne pamiątki trafia do Polski
Wśród pozyskanych archiwaliów są listy Ignacego Paderewskiego i jego małżonki, jest spuścizna po pułkowniku Teofilu Starzyńskim, jednym z założycieli amerykańskiego "Sokoła", jest mundur Agnieszki Wisły, działaczki zaangażowanej w werbunek do Błękitnej armii i organizację służby sanitarnej. IPN zakonserwował również materiały najstarszej polskiej gazety w Chicago "Dziennika związkowego" przedstawiające historię polskiej emigracji, 110 lat numerów. Instytut przejmuje też materiały innych organizacji. - Tego się nie dostrzega w działalności Instytutu, bo to taka niemedialna działalność mówi. Polscy archiwiści są też zaangażowani w konserwowanie archiwów polskich instytucji emigracyjnych, dostali ponadto milion skanów dokumentów np. z Ukrainy.

W audycji również relacja z premiery książki "Ignacy Matuszewski. Pisma wybrane" pod redakcją Sławomira Cenckiewicza, t. 1: "Nie ma wolności bez wielkości", t. 2: "O Polskę całą, wielką i wolną".

O tajemnicach archiwów IPN, na które składają się nie tylko teczki komunistycznej bezpieki mówią Mariusz Kwaśniak oraz Mariusz Żuławnik, zastępcy Dyrektora Archiwum IPN.

W cyklu "Było będzie" o Henryku Glassie upamiętnionym w Dąbrowie Górniczej. Mówimy również o nagrodach "Ślady historii" i o mającym się odbyć 20 listopada 2019 r. spotkaniu "O wojnie i medycynie".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Przystanek Historia

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: dr Jarosław Szarek (Prezes IPN), Mariusz Kwaśniak oraz Mariusz Żuławnik (zastępcy Dyrektora Archiwum IPN)

Materialy reporterskie: Katarzyna Seeman, Agnieszka Ciecierska

Data emisji: 30.10.2019

Godzina emisji: 19.07

ag

Czytaj także

"Przystanek historia" rusza w Nowym Jorku

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 11:17
Działalność przystanku zainauguruje w USA spotkanie poświęcone operacji polskiej NKWD z 1937 roku, bo "bycie Polakiem pod koniec lat 30. w Związku Sowieckim oznaczało to samo, co bycie Żydem w III Rzeszy" – wyjaśnia prezes IPN Jarosław Szarek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes IPN o "Semper Fidelis": chcemy nagrodzić ratowanie dziedzictwa

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 13:06
- To są wieki naszej historii, rdzeń naszej tożsamości, źródło naszej kultury, wiek XX to był czas niszczenia tego dziedzictwa - mówił w radiowej Jedynce o nagrodzie "Semper Fidelis" prezes IPN dr Jarosław Szarek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes IPN: odchodzą świadkowie, będą za nich przemawiać obrazy

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 14:26
- Materiały audiowizualne będą odgrywać coraz większą rolę w opowiadaniu o II Wojnie Światowej - uważa prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. W Warszawie szef IPN otworzył konferencję naukową "Obrazy II wojny światowej w materiałach fotograficznych i filmowych".
rozwiń zwiń