X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Działalność IPN poza granicami kraju

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 21:30
Przystanki Historii działają nie tylko w Polsce. Instytut Pamięci Narodowej prowadzi swoją działalność również za granicą. Gościem w studiu Jedynki był dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz. 
Audio
  • Działalność IPN poza granicami kraju (Przystanek Historia/Jedynka)
IPN
IPNFoto: PAP/Rafał Guz

Radiowy "Przystanek Historia" nawiązuje nazwą do cieszącej się wielką popularnością projektu, który tak dobrze się sprawdził w kraju, że Instytut Pamięci Narodowej postanowił zorganizować kolejne 11 "Przystanków" poza granicami kraju. - Od ponad trzech lat działają zagraniczne "Przystanki Historia. (...) Wielu wybitnych Polaków znalazło się na emigracji, tam żyją do dziś - mówił dyrektor Adam Hlebowicz. 

Gość audycji zaznacza, że instytucji zależy na tym, żeby w kształceniu pokazać przede wszystkim historię. - Wiadomo, że Polacy czy to w Stanach Zjednoczonych czy w Brazylii czy w Europie chcą się uczyć języka polskiego i na szczęście działają takie szkoły. Natomiast uczą się tam głównie języka, historii polskiej, a nam zależy głównie na historii. Bez korzeni, bez znajomości skąd pochodzimy, jakie są nasze skomplikowane, ale i piękne dzieje po prostu nie wiemy do końca kim jesteśmy. Stąd ten pomysł - dodaje dyrektor. 

W jakich miejscowościach na świecie znajdują się "Przystanki Historia"? 

Ponadto w audycji: 

- Rola Polaków, którzy  znaleźli się na uchodźstwie w latach  1939-89 w  trwaniu i przechowywaniu wartości narodowych. Paweł Lekki rozmawiał z historykiem dr Małgorzatą Ptasińską. W tym przypomniano postać Gustawa Herlinga Grudzińskiego, w Roku poświęconym wybitnemu pisarzowi oraz  informacja po ogłoszeniu wyników pierwszego etapu konkursu o Herling-Grudzińskim.

- O książce Marka Wierzbickiego pt. "Człowiek z Polski. Prezydent RP Kazimierz Aleksander Sabbat (1913-1989) i emigracja niepodległościowa Polaków".

Było/będzie:

 - Prezes IPN dr Jarosław Szarek wziął udział w polonijnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Podczas wizyty w USA m.in. otworzył wystawę "Ojcowie Niepodległości" uczestniczył we mszy św. w Chicago z okazji 11.11.1918 r. oraz wygłosił wykład w Instytucie Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku nt. postaci Pierwszego Marszałka Polski oraz piłsudczyków w działalności opozycji antykomunistycznej w PRL.

Uroczystości pogrzebowe śp. gen. bryg. pil. Szczepana Ścibiora – Dęblin, 5–6 listopada 2019

Spotkanie w Instytucie Polskim w Berlinie "Od niepodległości do upadku muru berlińskiego. Polska i Niemcy w XX wieku" – Berlin, 12 listopada 2019

Projekt edukacyjny "Kresy - polskie ziemie wschodnie w XX wieku" - II edycja ogólnopolska.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Przystanek Historia

Prowadzi: Paweł Lekki

Materiały: Justyna Majchrzak, Katarzyna Semaan

Goście: Adam Hlebowicz (dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN), dr Małgorzata Ptasińska (historyk) 

Data emisji: 13.11.2019 r. 

Godzina emisji: 19.07

ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

18. edycja Nagrody Kustosz Pamięci Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 21:05
Nagroda jest najważniejszym wyróżnieniem przyznawanym przez Instytut Pamięci Narodowej osobom i instytucjom, które aktywnie działają na rzecz upamiętnienia historii narodu polskiego w latach 1939 - 1989.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes IPN o rekomunizacji ulic w Białymstoku i Żyrardowie: to budzi nasz zdecydowany sprzeciw

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 15:16
- Do radnych Białegostoku i Żyrardowa, którzy byli przeciwni uhonorowaniu mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" i gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" nazwami ulic, prześlemy jeszcze dziś materiały edukacyjne - zapowiedział w poniedziałek w Warszawie prezes IPN Jarosław Szarek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiemy, kiedy IPN ogłosi kolejne imiona i nazwiska ofiar zbrodni komunistycznych

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 15:00
IPN ogłosi kolejne imiona i nazwiska ofiar komunistycznego aparatu terroru, których szczątki z bezimiennych mogił wydobyli specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar odbędzie się 3 grudnia w Pałacu Prezydenckim.
rozwiń zwiń